8

allah size soracak mı hangi mezheptensin?

siz hiç sanıyor musunuz ki allah'ın karşısına çıktığınız zaman size hangi mezheptensin diye sorsun?

kuran'ı kerim bir sınav kitabıdır. onu alır okur ve çalışırsın. peki içinde mezhepler geçmiyorsa sen bu konudan nasıl sorumlu olacaksın?

işte zamanımızın tek hastalığıdır düşünmek. kuran okunan kitap demektir. bunu okumayan türkiye halkına anlatmak çok zordur.

yok efendim abdest aldım da şurası eksik kaldı. yok efendim namaz kılarken ayağımı yarım santim açtım da hanefi mezhebine göre şöyle olur. yok efendim yok hanbeliyiz biz olur mu öyle şey yahu.

evet hepiniz tanrı olmuşsunuz. tanrının adına hükümler koyuyorsunuz.
 • 1
  ademak 19 gün önce
  elbette sormayacak, şu mezhep konusu yüzünden çoğu insan dinden uzak kalıyor.
  0
  indus 18 gün önce
  kesinlikle katılıyorum size.
 • 1
  susuzsusamuru 18 gün önce
  şimdi, ben bir din alimi değilim fakat bir ara ben de mezhep işlerine çok kafayı takmıştım. mesela, hanefi mezhebinde küçücük bir yer (iğne ucu kadar) kanayınca abdest bozuluyor fakat şafii mezhebinde isterse kan fışkırsın yine de abdest bozulmuyor vs. bir sürü örnek verilebilir. ben de hocaya şey sormuştum "hocam, o zaman mezhepler dini değiştirmiş olmuyorlar mı?" tarzında. hoca da bana; peygamber efendimiz (s.a.v) ve etrafındaki sehabeler vefat ettikten sonra, o dönemde yetişmiş ya da sonradan o dönemde yaşayanlardan faydalanarak büyük din alimleri ortaya çıktığını ve mezheplerde yaşanan farklılıkların, coğrafi ve yaşamsal farklılıklardan oluştuğunu (şafii mezhebinin oluştuğu yerde hayvancılık yapıldığından insanların sürekli olarak elleri kanıyormuş, bu durumdan bir süre sonra rahatsız olanlar giderek dinden soğumaya ve uzaklaşmaya başlayınca imam-ı şafii hz. peygamberin kan aksa da abdestini bozmadığı bazı durumları yorumlayarak böyle bir kanıya varmış mesela) söylemişti.
  0
  indus 18 gün önce
  hz muhammed öldükten 200 yıl sonra ortaya çıkan mevzular. kulaktan kulağa oyununu bilirsiniz. o mevzu işte.
 • 1
  hedap 18 gün önce
  tüm bunlar niyetin önüne geçtiği zaman, kusursuzluk en büyük kusur sayılır.
  1
  indus 18 gün önce
  tam da anlatmak istediğim budur.
 • -2
  androidoyunlar 18 gün önce
  buna da takılmamak lazım :d
  erkek 4 kadın ve parasının gücü kadar cariye (köle kadın) haremine katabiliyor.
  ama kadın bunları yapamıyor ve 2 kadın'ın şahitliği, anca 1 erkek yapıyor. ben bura da yaratıcının adaletini göremiyorum!
  bana göre kuran yüce bir varlıktan değil, tamamen insan elinden çıkma. (yazdıklarım beni bağlar. farklı düşüncelerdeki kişilere lafım yok ve polemiğe de girmem!).
14 saat önce 14 saat önce 14 saat önce 14 saat önce 14 saat önce