seçimin kazananı çoktan belli

  14
  suluk 8.6.2019 18:33 ~ 18:34
  bunun için 3 çok önemli işaret var.

  erdoğan 39 ilçede de miting yapacaktı. vazgeçti. çünkü kaybederse, imamoğlu binaliyi değil erdoğan'ı yenmiş olacaktı. kaybedeceğini gördü, bıraktı binaliyi ekrem'in önüne.

  ikinci işaret ise uğur dündar meselesi. binali ile ekrem arasındaki fark o kadar açıldı ki, binali'nin kaybedeceği hiçbir şey kalmadı.

  üçüncü işaret, binali'nin pekeke ve kürdistan kelimelerini aynı dakika içerisinde kullanması. pekaka değil bakın hdp'liler gibi pekeke dedi. bu da farkın çok büyük olduğunu gösteren bir diğer gerçek.

  suluk sokma meselesine girmiyorum ama imamoğlu %100 başkan. onun getireceği rüzgar ile 2020'de erken seçim ve türkiye'nin 2. başkanı ali babacan. seçimin yenilenme amacı ali babacan'dı zaten, bilen biliyor. 10 bin fark yetmedi rüzgar için, 100 bin fark lazım.

  babacan sonrası parlamenter sisteme geri dönüş olmayacak, türkiye hep başkanlık sistemi ile yönetilecek fakat yargı tamamen siyasetten arındırılacak. amerika sisteminin aynısını türkiye'de yapacaklar. meclis güçlenecek vs. seçimden sonra buradayım.
 • 0
  circlepit 8.6.2019 19:05
  suluklu olsaydı daha iddaalı olurdu bence
 • 1
  ofsaytsizburak 8.6.2019 19:19
  babacan'ın başkan olabileceğini düşünmüyorum. muhalefetin lideri belli imamoğlu. babacan anca parti kurup millet ittifakına katılabilir. ki o da muamma. bakalım nasıl bir siyasi yol çizecek ona göre.
  1
  suluk 8.6.2019 19:23
  başkan seçileceği için siyasete o kadar hızlı gireceğini düşünmüyorum, önce bir rüşdünü ispatlaması gerekecektir. belki bir daha ki dönem.
  1
  ofsaytsizburak 8.6.2019 20:08
  çok büyük bir etki yarattı,ince gibi sadece muhalif kesimde değil iktidar partisini destekleyen kesimde de heyecan yarattı. şuan değişimin bir sembolü oldu türkiye'de. erdoğan'da başa böyle hızlı bir şekilde geldi çünkü o zamanda da değişime ihtiyaç vardı. şuanda da.
  babacan için birşey diyemiyorum ama imamoğlu ile yarışamaz. zaten siyasal islam ideolojisiyle mi kurulacak davutoğlu'nun partisi gibi o da belli değil. yorum yapamıyoruz pek.
  1
  suluk 8.6.2019 20:21 ~ 20:22
  tabi, imamoğlu çok önemli bir figür ben de onu destekliyorum. babacan ile karşı karşıya gelmez ama gelse oyumu ona veririm. fakat babacan'ın çok ciddi bir dış desteği var. öne çıktığı zaman bu gücü herkes çok daha net anlayacak, rüzgar değil fırtınadan beter çıkacaktır ortaya. amerika eğer bizi suriyeye falan çevirmeyi düşünmüyorsa, önümüzdeki 10 yılı babacan gibi bir lider ile götürmek isteyecektir. siyasal islam bitti, son 12 ayına girdiğine eminim. bir daha siyasal islam ideolojisi diye bir şey olmaz. din siyaset ile ancak bu kadar kirletilebilirdi, onlarda bu kadar kirletti. onca yıl çile çeken gerçek dindar insanların geleceğe dair de tüm haklarını hiç ettiler. artık insanlar dinini yaşayan insanlara ön yargı ile yaklaşıyorlar, acaba beni dolandırır mı diye.

  bu arada babacan mevzusunu sıkmıyorum. tüm parti kadrosu, teşkilat liderleri vs. hazır. sadece 12'den vuracağı o anı bekliyorlar.
  1
  ofsaytsizburak 8.6.2019 21:24
  babacan zaten lobicilerin adamı herkes biliyor. meclisten de baya vekil gelecekmiş partiye öyle duydum. gül,şimşek gibi isimleri de bekliyorum ben içinde. zaten isimlerden anlaşılıyor neci oldukları. muhafazakar/liberal anlayışla gelecekler diye tahmin ediyorum. avrupa'da da artışta liberalizm. cuk diye oturur türkiye'ye. akp'de bu anlayışla geldi gerçi. aynı terane. artık halkın içinden gelen bir anlayışın başa gelmesi lazım.
  ben yine de imamoğlu rüzgarını dindirebileceklerini zannetmiyorum. tek başına iktidar olabileceklerini de zannetmiyorum diyelim rüzgarı kendilerine çevirdiler. abd artık eskisi gibi elini kolunu sallaya sallaya iktidarları değiştiremiyor,istediklerini başa getiremiyor. venezuela örneği ortada.
  şöyle birşey de var erdoğan bırakmadıkça o kanattan babacan falan gelemez başa. şimdilik bunları konuşmak için erken.
  0
  suluk 8.6.2019 21:35
  aynen eskisi gibi getiremiyor, zaten getirebilseydi gezi parkından sonra getirecekti beceremedi. daha doğrusu halkın, onca yayılan şeylere rağmen erdoğan'a tapabileceğini hesap edemediler.

  erdoğan bırakmaz zaten fakat dolar bir 8-10 lira oldu mu, kimse de erdoğanı tanımaz. bakalım, 1-2 sene gösterecek her şeyi ama benim tahminim 1 seneden aşağı. bir an önce ülke normalleşmeli yoksa bizi geçtim bizden sonrakilerin de geleceği yok olacak.
  0
  ofsaytsizburak 8.6.2019 21:47
  o da belli değil dövizi tahmin edemiyoruz ki. şuan kriz yok nefesi var. kriz çıkarsa halk ne tepki verir onu da bilmiyoruz. şuanlık erken genel seçim olur demek iddialı olur.
  gerçekten normalleşmeye ihtiyacımız var. 1 senedir seçim atmosferi var ve bizi o kadar yaraladı ki bu. ana muhalefet liderine,gazetecilere,stantlara saldırılar,ötekeleştirmeler.. çok yara aldık çok. bunları nasıl saracağız nasıl barışacağız vallahi zor.
 • 1
  systemfailed 8.6.2019 19:29
  ibb nin gelir getiren mülkleri boşaltılıyor bu arada..
  0
  suluk 8.6.2019 20:29
  son çırpınışlar, hepsi geri alınır merak etme.
 • 0
  ciddiyetsiz 8.6.2019 19:29
  şimdi aktrol gelip, öhö cehape çaldı göreceksiniz biz kazanacaz, yazmasın da.
 • 2
  hedap 8.6.2019 20:18
  türkiye'de erdoğan ile kapasitesi, kabiliyeti ve en önemlisi de siyasi iradesi bakımından yarışacak ve bir kaç gömlek üstün çıkacak tek insan var göz önünde, o da mansur yavaş.
  mansur yavaş in seçim sonrası politikalarına bakıp hala imamoğlu na veya başka isimlere yönelmek bizim hep yaptığımız bir hata.
  algıyı ve ilgiyi sürekli medyanın istediği yöne çekme.
  ali babacan, imamoğlu vs. bunların tamamı insanların önüne medya tarafından konulmuş malzeme.
  bence seçenek bile değil.
  imamoğlu çoğu insanların bilinç altında ki o tarikat ve cemaat yapılmasına, gericiliğe, yobazlıga atılan bir darbe şuan.
  kişiliği değil, onun estirdigi bu hava onu seçtiren.
  1
  suluk 8.6.2019 20:25 ~ 20:27
  imamoğlu, en az 10 yıl kadar belediye başkanı olur ben onu hiçbir zaman erdoğan'ın rakibi olarak görmedim. mansur yavaş iddian ise bana komik geldi yanlış anlama, adamın kendisinin bile böyle bir iddiası yok. kalite bakımından doğru dediğin ama adamın öyle bir iradesi yok yani.

  babacan medya tarafından konulmuş bir malzeme değil. arkası gerçekten çok güçlü, batı sadece sevmiyor aynı zamanda arkasında duruyor. seçim sonrasında çökmesi pamuk ipliğine bağlı ekonomi çöktükten sonra bir kurtarıcı edasıyla sokacaklar piyasaya. ayrıca hangi medya konuştu ki? ben hiç konuşan medya görmedim, belki internet siteleri yazmıştır.

  erdoğan'da böyle geldi. 2002'de erdoğan kalkındırmadı ülkeyi, batının soktuğu milyarlarca dolar kaldırdı, yine aynısını yapacaklar ama kahraman yine tek adam olacak.

  edit: bu arada erdoğan dediğin gibi inanılmaz güçlü bir lider ama devri bitiyor. çöküş döneminde olduğu artık kabak gibi ortada. eski erdoğandan eser yok.
  1
  hedap 8.6.2019 20:34 ~ 20:34
  insanlar seçilir gelir gider. eğer bulunduğun ortamda kısıtlı imkanlarla radikal değişimler sağlayabilecek cesareti ve inancı kendinde görüyorsan fark yaratır ve bir adım öne çıkarsın.
  komikde olsa, fark yaratma cesaretini gösterebilen adamların halk tarafından parlatılması ve göz önüne çıkarılması gerekir.
  halkın iradesi dışında önüne sunulan her siyasi karakter, halkın iradesini değil, onu oraya getiren gücün iradesini temsil eder.
  yüzyüze olsak anlatacak o kadar şey var ki.
  bizim ülkemizde bugün haklarımızı korusun ve bizi temsil etsin diye seçtiğimiz vekilleri dahi tanımıyoruz biz.
  bugün sokağa çık, bulunduğun seçim bölgesinin milletvekili kim diye sor kimse bilmez.
  daha işin en başından sistem halkin iradesi dışında yönetilmek üzere kurulmuş bir sistem.
  yani öyle işte:)
  1
  suluk 8.6.2019 20:39
  sonuna kadar haklısın, aynı düşünüyoruz. mansur yavaş'ın çok daha önce ankara'ya gelmesi gerekirdi ama işte melih gibi bir adamı 5. kez seçtiler. ben liderliğini çok beğeniyorum, kesinlikle ekrem'le karşılaştırılamayacak kadar tecrübeli ve güçlü bir duruşa sahip. görüntü için değil gerçekten dürüst ve adaletli olduğuna eminim. ekrem'in daha çok pişmesi lazım ama iyi bir giriş yaptı diyebilirim.
  1
  ofsaytsizburak 8.6.2019 21:35
  erdoğan artık siyaseten eski gücünde değil. 31 martta kötü bir propaganda yürüttüler,çok önemli yerleri kaybettiler. ekonomiyi düzeltemiyorlar. son olarak da bu seçim gecesiyle aa ile katakulli denemesi ve saçma bir gerekçeyle seçim iptali ile imamoğlu'nu mağdur ettiler. bizim halk mağdurların yanında hep durmuştur. 28 şubatçılar erdoğan'a ne zorluk çıkarttıysa aynısını erdoğan rakibine yapıyor. çok garip. bu kadar kötü siyasi hamleler beklemezdim kendisinden. sanırım sarayda oturup halktan kopunca realiteden koptu. halbuki kendisi buralara partisinin gençlik kollarında gece gündüz çalışarak geldi. özünden çıkınca kötü hamleler yapmaya başladı.
  imamoğlu'nu kimse şişirmedi,ortaya atmadı. 31 martta katakulli denemesi olmasaydı,mazbatası elinden alınmasaydı şuan mansur yavaş kadar konuşulur olurdu. adamı mağdur ettiler. lider arayışında olan muhalefete kendi elleriyle lider çıkarttılar.
  ayrıca hem seküler hem dindar kesime seslenebilen bir insan. iki tarafın da sevgisini kazanabilmiş biri. türkiye için doğru bir insan. sonunda bizi kutuplaştırmadan birleştirerek yönetebilecek potansiyelde bir insan. danışmanları da iyi. ben kendisinin çizgisini beğeniyorum umarım bozmaz.
  mansur yavaş hakkında ben de çok iyi düşünüyorum türk siyasetinin harcamış olduğu insanlardan biri. fakat kendisi cumhurbaşkanı olmak için yaşlı maalesef. kendisinin de böyle bir amacı yok.
  0
  hedap 8.6.2019 21:42 ~ 21:42
  imamoğlu olmasa başka bir isim olacaktı ve aynı yorumları hatta daha fazlasını onun içinde yapacaktık. samimi olalım.
  istanbul adayları için değil cumhurbaşkanlığı seçimine dair konuşuyorum.
  ileride imamoğlu nu cumhurbaşkanlığina düşünmek gücünü tamamen kaybetmiş erdoğan a kesin bir zafer getirir.
  bu konuda bu kadar netim.
  daha nitelikli insanların halk tarafından gündeme getirilmesi taraftarıyim.
  yanlış anlaşılmaya müsait konuşuyorum ama sorun değil.
  imamoğlunu istanbul seçimlerine aday olarak çıkaran etkinin en büyüğü onu o noktaya getiren gücün etkisidir.
  sonrasında halk sadece benimsemis kabul etmiş ve destek vermiştir.
  ama bu desteği cumhurbaşkanlığı gibi bir seçime taşımak, tam bir kemal kılıçdaroğlu politikası olur ki inşallah olmaz.
  ki erdoğan'ın en büyük destekçisi ve siyasi başarı ortağı kılıçdaroğlu'nun görevinden azlledilme konusu ne zaman aklımıza gelecek o da ayrı bir sıkıntı.
  1
  ofsaytsizburak 8.6.2019 21:49
  hocam milli maç var 45dkya geliyorum
  1
  hedap 8.6.2019 21:50
  gelme boşver konuşsakta ne değişiyor sanki 😀 eğlenmene bak:)
  1
  ofsaytsizburak 8.6.2019 21:53
  ne eğlenmesi ya milli maçlar keyif vermiyor ki gerçi bu maç yensek bir hava gelir. futbol izlemeye olan açlığımdan izliyorum :d
  0
  hedap 8.6.2019 23:01 ~ 23:02
  şuan ben bu takımın bizim milli takım olduğuna inanmıyorum abi. yok olamaz... bu kadar iyi bir futbolu bunyem kaldırmıyor
  gerçi takımın yarısından fazlası avrupa'da oynuyo:)
  ona bağlıcam bu durumu
  0
  ofsaytsizburak 8.6.2019 23:18
  atamız boşuna bütün ümidim gençliktedir demedi :d gençlik dinamizmi ve havası var takımda. çok hırslılar ve kaliteliler. nazar değmesin de milli takım özlemimiz gitsin artık.
  0
  hedap 9.6.2019 00:43
  yine de fazla büyütmeyelim bu futbol başarısını da. özellikle futbol bu milletin başına bela bir şey. keşke ülkemizde şu futbol kültürü ve taraftarlığı komple kökünden kazınsa da yok olsa.
  milyarlarca lira sermayenin atılan gollerin peşinde sürüklendiği lanet illet bir bataklık resmen.
  hele fenerbahçe ye destek olmak için milyonlarca lira para toplayan kesim. fakirin açın halinden anlamayan ama tatilde çatır çatır para yesin diye futbolcularına ödeme yapamayan yardıma muhtaç!!! kulübün halinden anlayan kitle.
  dünyanın ve ülkenin kanser kitlesi resmen.
  1
  banabubade 9.6.2019 11:25
  ayn bu milli maçlar anca futbolda ortaya cıkıyo satrancda vahap şanalı bilen yok mesela satranc takipcileri dışında.
  cok saçma her şey.
 • -3
  mecnunc 8.6.2019 21:09
  ulan puivde komedyenler çoğalmış 😂😂

  ikinci seçimin kazananı ilkindeki gibi binali yıldırım olacak inşallah.
  şişirme adayın hakkıyla kazanamayacağını ilk seçimde gördük.
  ikinci seçime kadarki tavrıyla zaten kendini bitirdi.
  halka karşı ukala tavırları ve tv'lerde polemikçi, baskıcı konuşmaları, olmayan projeleri ile daha da seçmen kaybetti.
  0
  suluk 8.6.2019 21:29
  :d
  1
  ofsaytsizburak 8.6.2019 21:44
  cidden :d başka bir şey denmiyor
  0
  bizanskurdu 25.6.2019 17:38
  ahahhahahahahha