suyun altında bulanık görmemizin sebebi

  10
  oluroylearada 1.3.2018 18:00
  denize dalıp gözlerimizi açtığımızda etrafı bulanık görürüz ama deniz gözlüğünü takınca her şey netleşir. analşılıyor ki, gözümüzün önünde deniz gözlüğünün içindeki hava olmadıkça, suyun içinde görme işlevinde bir aksama olmaktadır.

  gözümüzün dışbükey şeklindeki dış yüzeyi sadece bir mercek görevi görür. bu mercek olmadan gözümüz ışığı alıp, arka taraftaki retina tabakasına odaklayamaz. yani gözümüzün dışı bir görme elemanından ziyade, görüntünün ince ayarını yapan basit bir mercektir.

  ışık, havadan suya veya prizmanın içinden geçerken olduğu gibi, farklı yoğunluktaki cisimlerden geçerken kırılır. bunu biliyoruz. gözümüzün yoğunluğu ve dışbükeyliği öyle ayarlanmıştır ki, gelen ışık kırılma sonucunda gözümüzün arkasındaki retinada odaklaşır.

  ışığın sudaki hızı, gözümüzü geçerkenki hızı ile yaklaşık aynıdır. ancak suyun yoğunluğu farklı olduğundan buradan gelen ışık, havadan gelecek ışığa göre yoğunluğu ayarlanmış gözümüzde tam kırılmaz, görüntü retinada tam odaklaşamaz ve suyun altında cisimleri flu görürüz.

  eğer su ile gözümüz arasına bir cam koyar ve arkasında havanın bulunduğu bir boşluk bırakırsak, sudan havaya geçen ışık oradan gözümüze gelerek normal olaraka kırılır ve görüntü de retina da net olarak odaklaşır.

  kaynak
 • 0
  slaguther 2.3.2018 23:52
  cok merak ediyordum ogrenmis oldum tesekkurler
 • 0
  meftunim 17.3.2018 16:11
  her yerde araştırıyordum bu bilgiyi sonunda buldum çok tşkler.