aitest olan birine tanrının varlığını nasıl anlatırsınız?

  20
  sonjedi 4.5.2018 23:11
  ateist olan bir arkadaşım var. sizce bu arkadaşa tanrının varlığını nasıl ispatlarım, veya tanrının varlığı ile ilgili bir olgu hakkında düşünmesi için nereden başlamalıyım. bir kaç kez denedim, çok mantıklı sorular soruyor cevap veremiyorum.
 • 0
  pass 4.5.2018 23:12
  0
  nuktedan 5.5.2018 00:38
  bir ateist ayete inanmaz. bu bir kanıt değildir.
  ateist sana mantıklı, ölçülebilir, gözlemlenebilir şeylerden bahseder. ona, "bir yazıdan" bahsedemezsiniz.
  bir şeylerin neden olup olmadığını anlatır. mantıklı, matematiksel, fiziksel olarak.
  siz ise karşısına geçip, "kader" diyemezsiniz.
  adam "kader nedir" der ise, yine cevapsız kalırsınız.
  0
  littlegod 7.5.2018 03:39
  çelişkiler barındıran ayetlerden bahsediyorsun sanırım
 • 1
  zwixtrey 4.5.2018 23:24
  ateistlik kalmadı bile, bir yaratıcının olduğunu genel itibariyle herkes kabullendi, dersin bir sanat varsa sanatkarda vardır, deki birinin bütün organarini cikaralim, gosterebilirmisin duygulari dusunceleri bana sadece et parçası, dil bir et parçası 5000 farkli tad alma ozelligine sahip bunu biri yaratmış olmali, doğa bunları yapamaz, maymundan buraya gelinemez, big bang la bunlar olmaz, bir yaratıcı olmalı işte biz bu yaratıcıya allah (c.c) diyoruz de belki yola gelir... 👍
  0
  narutokun 4.5.2018 23:53
  ateistlik kalmadı mı? artan nüfusa sahip bi fikir nasıl kalmaz kocaman kocaman saçmalamışsınız :d
  1
  zwixtrey 4.5.2018 23:57
  kalmadı derken, olanlar belkide olmak icin oluyor yani, ateistim ama neden bilmiyorum gibi bişe, ateist olan arkadaşlarım var ne olduğunu tam olarak bilmiyorlar yani hakiki ateist olan az diye düşünüyorum
  0
  narutokun 5.5.2018 00:00
  bahsettiklerin ilgi için ateist olanlar. ateist biri akıllıdır, sorgular, mantık yürütür demek ki çevrende böyle biri yok .
  0
  zwixtrey 5.5.2018 00:07
  cevremdekiler ateist olduklarını söylüyor onlar neye göre soyledi bilmiyorum ama yaratıcıya inanmadıkları ni kurani insan yazmış olamazmi daha bir cok şey
  0
  kahvelipuding 5.5.2018 00:38
  işin ilginç yanı da gerçek ateistler de akıllı, gerçek inananlar da. hangisi doğru ki
  0
  sonjedi 5.5.2018 00:01
  hoca aksine ateizim artarak devam ediyor.. hocam bunu açıklıyorsun ancak o bunun milyonlarca yıldır süren bir evrim ile oluştuğuna inanıyor. sanat, sanatçı örneği çok klasik :/ mesela bir konuşma sırasında dedim, allah herkesin rızkını verir, keza rızka kefil olduğunu söylemiştir dedim. o ara bir site açtı, o gün boyunca açlıktan ölenlerin rakam değeri, her gün için yazıyor.. dedi madem allah rızka kefil, neden bu insanlar ölüyor ?
  0
  zwixtrey 5.5.2018 00:05
  ben hoca değilim sadece araştırmam var, herkesin hesabı farklı olacak darlık ta yasayanla ,varlikta yaşayan bir değil hayatımizda nasıl rızık aldıysak ona göre hesaba cekilcez
  0
  pentaigo 5.5.2018 11:49
  hiç evrim teorisini araştırdınız mı?
 • 0
  nunu97 4.5.2018 23:30
  en basitinden cama çıkart ve doğayı göster tum bu projenin bir sahibi olmalı ve allahı yarattıklarından bulabiliriz diyebilirsin
 • 1
  civcivreyiz 4.5.2018 23:41
  bir ateist olarak söylemeliyim ki burada yazanları gördükçe inanmak yerine aksine soğuyorum. arkadaşım ateist arkadaşını imana getirme dinde zorlama yoktur unutma. eğer gerçekten islamın güzelliğini göstermek istiyorsan ona saygı duy bu tarz tartışmalara girme ve zorlama.
  0
  sonjedi 5.5.2018 00:02
  adamı zorlamak gibi bir niyetim yok, aksine tartışıyoruz. o bana neden olmadığını, ben ona neden olduğunu anlatıyorum. ama çok mantıklı sorular soruyor kitleniyorum :)
  2
  justmerve 5.5.2018 00:03
  bende ateist birine hep şunu sormak istemiştim.sence bu evrenin duruşunu böyle düzende tutan şey ne? evet bunları tutan açıklanabilir bir çok fiziki terim var ama onlar nasıl meydana geldi?en önemlisi neden meydana geldi?
  0
  sonjedi 5.5.2018 00:05 ~ 00:05
  sonunda güzel bir kaç soru gelmeye başlıyor.. eğer onun mantığından gidersek, o minik atom neden birden patlama isteği duydu ? eğer patlamadan önce hiçlik varsa o minik atom nasıl oluştu vs vs.. güzel şeyler çıkabilir burdan
  0
  urghc 8.5.2018 20:50
  bu sorunun net bir cevabı yok ama, hiçlik kararsızdır ve patlama yaşanmasının sebebi budur diyebilirim. kararsız bir ortamda her türlü tepkime gerçekleşebilir.
  0
  nuktedan 5.5.2018 00:49
  aslında şöyle, mükemmel bir ahenk ve nizam yok.
  bir de şu var, zaten olanı gördüğümüz için böyle konuşuyoruz.
  minimal bir örnek vereyim. galeride ki sıfır arabalara bakıyorsunuz mesela. hepsi gayet parlak, gayet nizami, gayet sorunsuz. sonra diyoruz ki, mükemmel bir ahenk. ama hikaye burada başlıyor. çünkü, zaten mükemmel olanlara bakıyoruz. zaten araba olabilmiş parçalara bakıyoruz. oluşamayanlar zaten sorunlu.

  bir diğer deyişle, insana bakıp, dna ya bakıp sorunsuz diyoruz.
  iyide, zaten 1 milyon spermden zaten oluşabilene bakıyoruz. yani, sorunlu bir sperm, tek sarmal dna zaten dna değil, sorunlu bir dna zaten insanı oluşturamadı ki. dolayısıyla, en mükemmele bakıyoruz.
  dna da sorun yok zannediyoruz, mükemmel diyoruz. halbuki sorunlarla dolu.
  birincisi, zaten sorunlu olan, insan olamadı.
  ikincisi, 3 bacaklı inek, çift başlı insan, dovn sendromlu çocuklar?

  demek ki, sorunsuz değillermiş. sadece en sorunsuzlar hayata gelebilmiş, ya da sorunsuza yakınlar.
  peki, bu konuya dinin cevabı nedir? kader.
  bir kelime.
  0
  justmerve 5.5.2018 00:56
  yani tesadüf diyorsunuz,sonuç olarak 7 milyar insan tesadüfen oldu,gelişti ve kendini geliştirdi,akıl denen şey de tesadüftü.o zaman neden burdayız neden nefes alıyoruz hepsi bi tesadüf yüzünden ve kimsenin bir amacı yok öyle mi? insan aklıyla konulmuş kurallarla yaşamaya geldik yani bunu mu söylüyorsunuz?
  ha bir de şunu sorayım neden hayvanlar ve bitkilerin konuşabilme düşünme gibi yetenekleri yok ama insan denen varlıkların var?
  0
  civcivreyiz 5.5.2018 10:00
  evet tesadüf ama 7 milyar insan bir anda oluşmadı elbet. düşünebilmek işte burada evrim denen şey başlıyor. biz yaptığımız şeyleri kaydetmeye ve geliştirmeye başladık. duvar yazıları vs. peki ben size bir soru sormak isterim. sizin inancınıza göre ilk dünyaya ayak basan insan adem ve havva idi. peki havva ve adem dünyaya ayak bastığında bir dil konuşuyorlardı ki tanrıyla birbirleriyle ve doğurdukları nesil ile iletişim kuruyorlardı. peki eğer onlar iletişim kurabiliyorsa ve nesillerine de bu iletişim kurma şeklini öğrettilerse neden günümüzde mağaralarda insanların resimlerle veya dumanla haberleştiğini görüyoruz?
  0
  justmerve 5.5.2018 10:13
  dinde yanlış bilinen bir şey bu.ilk dünyaya ayak basan adem ve havva değildi ki zaten onlar başta cennettede değildi.kuranda şöyle bir ayet var bilmem bilir misiniz,"insanın üzerinden,'henüz anılmaya değer bir şey değilken',uzun bir zaman geçmedi mi? " insan suresi 1.ayette gayet açıklayıcı bir şekilde yazılmış.yani adem ve havvadan öncede insan topluluğu vardı,fakat anılmaya değer değildi yani evet evrimleşerek insan bugüne geldi ben bunu inkar etmiyorum ve kuranda yazılanla bu teoriler doğru çıkıyor. ama bu demek değil ki tesadüf.
  0
  civcivreyiz 5.5.2018 10:17
  şimdi bir imamhatip lisesi mezunu olarak söyleyebilirim ki bu ayeti yorumlama şeklin yanlış ve üstelik günahtır size göre. dünyanın yaratılış amacı havvayı cezalandırmak için koyulacak bir yerdir. bu yüzden siz 7 günde yaratılmış dersiniz ama halbu ki oluşması da çoook uzuuun yıllar almıştır. neden dinin yanlışlarını atıp bilimin doğrularını alıp ortaya karma bişey çıkartıyorsunuz ki.
  0
  justmerve 5.5.2018 10:20
  kusura bakmayın ama bu sizin yarattığınız din.imam hatip lisesinde okuduysan sana zaten yanlış din anlatılmış demektir. ben ortaya karışık bişey çıkarmadım kurandan pür bir ayet yazdım ve bunun bilimle uyuştuğunu görmeniz için yazdım.
  0
  civcivreyiz 5.5.2018 10:23
  aman diyim sakin saldırı moduna geçmeyin canım. imamhatip lisesinde bana neden yanlış din öğretilsin üstelik ben neden din yaratayım. ben size ayetler ve sahih hadislerle dinin başlangıcının böyle olduğunu anlatıyorum. eğer derseniz ki ben islamın mezheplerinden falanım biz öylesine değil böylesine inanıyoruz amenna.
  0
  justmerve 5.5.2018 10:28
  ben kavga çıkartmıyorum,size yarattınız demedim yarattılar demek istedim özür dilerim.ben hiç bir mezhepe de katılmıyorum sadece kuran doğrultusunda ilerliyorum.ayrıca sahih hadis vesaire bunların gerçekliğine inanmanız çelişkide olduğunuzu gösterirki peyagmberin varlığını doğrularsınız.ve tabiki sahih hadisler var ama toplasan 40 tane.siz imam hatipte nasıl öğrendiniz bilmem ama kuran mealini tefsiri olmadan kendi aklınızla yorumlarsanız bu işin içinden öyle çıkarsınız.çünkü her kafadan bir ses çıkıyor,hocayım diye geçinen bir sürü insan var bunları dinlerseniz tabiki ateist olmaya karar verirsiniz.
  0
  civcivreyiz 5.5.2018 10:25
  üzgünüm o ayetin bilimle uyuşan tek bir tarafı bile yok. siz kendinizce yorumlayarak bilimle uyuşturdunuz. üzgünüm kuran da hiç bir bilimsellik olduğunu düşünmüyorum.
  0
  justmerve 5.5.2018 10:30
  bu sizin düşünceniz bana göre kuranda en basitinden en zoruna her şey açıklanıyor.ama siz anlamak istemezseniz anlamazsınız zaten,oysa her şey çok açık.
  0
  civcivreyiz 5.5.2018 10:38
  yani açıkcası siz herşeyi ona yormak istediğiniz için size öyle geliyor ve bu sırada fazlasıyla üstünde oynadığınızın farkında değilsiniz. bir ayetten mantıklı bir anlam ya da günümüzle uyuşan ya da bilimsel bir anlam çıkarmak için evirip çeviriyorsunuz. onu dışında benim size sahih hadislerden bahsetmemin nedeni sizin dininizi size anlatmaya çalışmak. yani bunu kabullendiğimden değil. üstelik sahih hadisleri 40 kadarla sınırlandıramazsınız daha fazla sahih hadis var. evet herkes kendi düşünerek kendine göre yorumlarsa nasıl ayrılıkların çıktığının farkında değil miyiz zaten biri orda kafa keser heykelleri yıkar biri saçma sapan danslarla dini cinselliğe yorar bazıları sadece kuranı arapçasından okuyup bırakır bazısı ise araştırır ve gerçekten kalben araştırarak ve diğer insanların özgürlüklerini kastedmeden yaşar dinini peki şimdi bunlardan hangisi doğru. tabi size göre son söylediğim ama onlara göre de doğru olan yaşam tarzı diğer şekilde olanlar. peki neden kuran net ve açık bir şekilde yazılmamışta yorumlamaya izin verilmiş bu daha fazla karışıklığa ve yanlış anlamaya neden olmuyor mu sizce de? zaten tanrı kuranı yazarken biliyordu değil mi bu zamanlar da bu karışıklığın olacağını peki neden izin verdi bu karışıklığa.?
  0
  justmerve 5.5.2018 10:42
  bu karışıklığı yaratan kuran değil onu başka yöne çekmeye çalışan insanlar.siz kendiniz bir sürü yol saydınız yanlış olduğunu bildiğiniz.bunlara karşı koymak yerine atesitim deyip çekiliyorsunuz ve yanlışları düzeltmeye yeltenmiyorsunuz.farkındaysanız size sadece bir ayet söyledim ve üstünde hiç oynamadım sadece yazdım ve bunu inkar edip evirdiniz çevirdiniz diyorsunuz,inanmadıysanız kendiniz açıp bakabilirsiniz.
  0
  civcivreyiz 5.5.2018 10:47
  qpardon ama ben bu karışıklığı düzeltmemek için ateistim demişim gibi bi algı oluştu sizde saçmalamayın lütfen nasıl bir düşünce tarzıdır bu. siz inandığınız dine yanlış inanıyorsunuz kardeşim böyle inanacaktınız diyip ben mi düzelteyim insanları üstelik herkes kendisine göre yorumluyor doğru olan da bu değil miydi siz söylediniz bunu. ben size ayeti değiştirdiniz demedim vermek istediği anlamı değiştirdiniz dedim. üstelik yanlış da anlam verdiniz. dünya havvayı koymak için 7 günde yaratılmıştır dininiz de ve başka kimse yaşamamıştır.
  0
  justmerve 5.5.2018 10:50
  kusura bakmayın siz neye inanmak isterseniz ona inanın ama ben sizin dediğiniz saçmalığa inanmıyorum ve siz bana böyle inanman lazım diyemezsiniz kendiniz inanmıyorsunuz başta ben niye inaniyim?gerçekten bu koca dünya bir kadına ceza olsun diyemi oluştu yani? tam olarak deli saçması bu üzgünüm.kim ne derse desin ben mantığa dayalı konuşurum.sizin aksinize.
  0
  civcivreyiz 5.5.2018 10:56
  bakın ben size buna inanın demiyorum. sadece konuyu kapatıcam çünkü anlamıyorsunuz açıkladığımda da inatla cımbızlayarak ters anlamlar çıkartıyorsunuz açıkcası böyle bir durumda doğru bir kuran tefsiri yapmanızı zaten beklemem. tartışmaya devam etmeyeceğim. siz bir hikayeye inanıyorsunuz fakat ben daha farklı bir hikaye anlattığım da deli saçması oluyor. cidden komik. yani koskoca ay bir avuç insan muhammede inansın diye mi yarıldı deli saçması dimii 😄 aman aman siz şimdi ayın yarıldığına inandığımı da düşünürsünüz. inanmıyorum.
  0
  justmerve 5.5.2018 11:00
  ahahahah gercekten beni güldürdünüz.ay yarılsaydı eğer şu an bu konuşmayı yapmış olmazdık çünkü varolmazdık.bunlar sadece efsane bunu size açıklamam beni şaşırttı doğrusu:) bence siz bilimi göze alarak konuşmama biraz 'ayar' oldunuz. ama size saygım sonsuz.
  0
  civcivreyiz 5.5.2018 11:06
  ahahaha asıl siz beni güldürdünüz bu cümlenizden sonra aslında siz benden daha inançsızsınız. ay yarılma hadisesi den sonra nasıl var olmazdık kusura bakma ama senin dinini sana anlatıyorum resmen şu an. ayar olmak değil bu sizin beni inatla anlamamanızdı ama farkettim ki sizin genel tavrınız bu çünkü inandığınız dini bilmiyorsunuz. bakın şimdi sizin inandığınız din de ay yarılma hadisesi diye bir olay vardır www.resulullah.org/ayin-yarilmasi-mucizesi google da arattığım da bulduğum ilk linki atıyorum size madem okumayı seviyorsunuz okuyun bu sizin dininizce gerçekleşmiş bir olaydır ve tekrar söylüyorum ben bunlara inanmıyorum sadece size sizin dininizi anlatıyorum. lütfen önce neye inandığınızı öğrenin. evet ayar oldum cahilliğe tahammülüm yok çünkü.
  0
  justmerve 5.5.2018 11:11
  siz beni anlamadınız.ben bu insanların yarattığı mucize denen seylere inanmiyorum,ve burda attiginiz linkte yazildi diye inanicak degilim ki zaten sizde inanmiyorsunuz,anlamadiginiz nokta size anlatilmis olan dinin yanlis oldugu.daha nasil temiz bir dille anlatirim bilmiyorum.cahilin 'cahil' diyerek kim oldugu zaten belli oluyor.
  0
  civcivreyiz 5.5.2018 11:15
  bu insanların yarattığı mucize denen şeylere derken bu insanlardan kastınız inandığınız dinin peygamberi muhammetten bahsediyor olmalısınız çünkü mucizeyi gerçekleştiren kişi muhammet. valla cahil diyerek cahilliğinizi yüzünüze vurdum üzgünüm ama bu böyle ısrarla tartışmada haksız çıkmamak için inatlaşıyorsunuz fakat bu sırada aslında imanınızı zedeliyorsunuz. çünkü ayın yarılma hadisesi aynı musanın denizi yarma hadisesi gibi dininizce doğru ve inanılırdır. lütfen ateistseniz ateistim deyin çekinmeyin.
  0
  justmerve 5.5.2018 11:22
  benim içimi allah biliyor ve size ne anlatmaya çalıştığımı da ama sizi öyle inandırmışlarki peygamber efendimiz zamanında mucize gerçekleşmemiştir.mucizeyi allah sana kuran verdim diyerek belirtmistir.olaganustu bi olayda yasanmamistir.siz size anlatilan dinden sogumussunuz muslumanliktan degil.belli ki hakiki müslümanlık nedir onu bile bilmiyorsunuz.haksız veya haklı yok burada düsünceleri paylasiyoruz sayginizi korursaniz sevinirim.gercekten birine biseyi anlatmak bu kadar zor olmamali.ben de sizin anlattiginiz olaylari cok duydum havva adem cennetten atilmak bilmem ne bu beni deistlige surukledi bir donem evet ama daha sonra hakiki dini gordum arastirdim ve ogrendim size bisey ispatlamak kanitlamak durumunda degilim ben buna inaniyorum o kadar.farkindayim bunu size anlatmak zor cunku hayatiniz boyunca bunlari duyarak yasadiniz.
  0
  civcivreyiz 5.5.2018 11:28
  evet bence de birine bişeyi anlatmak bu kadar zor olmamalı. siz kurana allaha inandığınızı söyleyip kuranda geçen mucizeye inanmadığınızı söylüyorsunuz sizce mantıklı mı bu. ben işte sizin gibi her denileni doğru saymadığımdan araştırdığımdan inanmıyorum gerçi sizde inanmıyorsunuz o ayrı bir mesele tabi. bence siz hala deistsiniz. bunu bir düşünün derim.
  0
  civcivreyiz 5.5.2018 11:31
  tabi haklı haksız yok ama siz savunduğunuz şeyi bilmeden savunursanız o zaman sıkıntı çıkar. lütfen önce neyi savunduğunuzu neye inandığınızı bilin. ya da deyin ki bizim mezhebimiz mucizelere inanmaz deyin yine anlayış gösteririm ama siz inatlaşıyorsunuz. ha mucizelere inanmayan mezheplerde var hadislere ve şefaate inanmıyorlar anlarım ama siz neye inandığınızı neye inanmadığınızı bilmiyorsunuz
  0
  justmerve 5.5.2018 11:34
  ben gayet soyluyorum ama sabahtan beri kurana gore hareket ediyorum diye.mezhepim yok diye.
  0
  civcivreyiz 5.5.2018 11:36
  o zaman mucizelere inanıyorsunuz. ve ay yarılma mucizesine de inanıyorsunuz. en azından öyle hareket ediyorsanız bu gerekli fakat siz inatla reddediyorsunuz. ben sizin inanış biçiminizi hala anlayamadım. bence siz önce bi kendi inanışınızla ilgili eksikleri halledin sonrasında tartışmaya girin.
  0
  justmerve 5.5.2018 11:38
  ben tamamımda siz anlamadınız.her neyse siz ateist kalın ben kendi dinimi yasayarak kaliyorum ve iyi gunler dilerim:)
  0
  civcivreyiz 5.5.2018 11:08
  efsane dediğiniz olay kuranda bile geçiyor ay iyi güldüm. size resmen dininizi anlatıyorum şu an kimlerle tartışmışım ben yaa. lütfen daha fazla tartışmadan önce lütfen araştırın. çünkü şu an siz benden daha fazla ateistsiniz. 😄
  0
  civcivreyiz 5.5.2018 10:57
  dinin başladığı yerde mantık biter. ikisini bir arada götüremezsin. çünkü en basitinden nuh tufanı ayın yarılması vs mantığa sığmaz şeyler.
  0
  justmerve 5.5.2018 11:41
  ayın yarılmasıda kıyamet zamanında olacağı belirtiliyor şu an olmadı yani,bilmem nasil okuyosunuz da siz.
  0
  civcivreyiz 5.5.2018 11:44
  şu an olduğundan bahsetmiyorum. geçmişte olandan bahsediyorum o kıyamet zamanı olacak olan ayrı. merak etmeyin okuma yazma biliyorum. eminim ki sizden daha fazla biliyorum. eğer burdan şansınızı deneyecekseniz çok yanlış bir yol seçtiniz. siz inanmamaya devam edin ben ateist kalıyım sizde deist çünkü farkında olmadan deist inancındasınız. dediğiniz gibi iyi günler 😄
  0
  justmerve 5.5.2018 11:46
  çok komiksiniz bir şeyleri anlatmaktan yoruldum size adam gibi yorumlanmamış meal çıkar karşıma o zaman bilmem bu kurani ne zaman dogru anlayacaksiniz?
  0
  civcivreyiz 5.5.2018 10:08
  bu arada bitkilerin beyni yoktur o yüzden gelişemezler biliyorsunuz ki düşünme ve harekete geçme eylemleri beynin elektriksel dalgaları sayesinde olur. görebildiğiniz üzere maymunlarda gelişmeler oluyor aynı şekilde diğer hayvanlarda da gelişmeler yaşanabiliyor. ama tabi insan da olduğu gibi hayvanda da bu milyonlarca yılda gerçekleşebilecek bir evrim.
  0
  nuktedan 5.5.2018 11:48
  tesadüf değil, sadece şimdilik bilim açıklayamıyor diyebiliriz.
  sayılar varlığı ve çokluğu bir şey ifade etmez. bakteriler bizden çok daha fazlalar. ve sadece bir yılda bile deli gibi evrim geçirebiliyorlar. ayrıca bunlar gözlemlenebiliyor.
  işte, yine aynı konuya geliyoruz.
  bitkiler konuşamaz. ayrıca konuşmak gibi bir amaçları da yoktur. yani hiçbir hayvanın ve canlının ütopyası bir gün insan olmak değil.
  sadece insanlar, fiziksel yapısı gereği düşünmeyi öğrendiler.
  mesela, 30 yıl önceki kedilerle günümüzün kedileri aynı zekilik seviyesinde değiller.
  ama ömrümüz olur da, 1 milyar yıl beklersek, belki de kedilerinde insanlarla konuşarak anlaşabildiğini göreceğiz.
  ayrıca, insan türü sadece bir tane değildi. birden çok tür vardı.
  sadece diğerlerinden daha zeki olabilenler hayatta kalabildiler.
  şayet, korkmayıp biraz araştırma yapmış olsaydınız birden çok tür olduğunu bilirdiniz.
  mesela, neandertal dediğimiz tür yok olmuş durumda. çünkü daha zeki olan diğer tür, onlara yaşama şansı pek vermedi. günümüz insanlarında meraka ve paraya bağlı olarak bir test yapılıyor. %1-2 sinde neandertal koduna rastlanabiliyor.
  bakın, anlatmak istediğim şu, zaten en iyi uyum sağlayan hayatta kalıyor.
  yani düşünemeyen insan, zaten insan olamadı.
  olduysa hayatta kalamadı.
  kaldıysa, neslini devam ettiremedi.
  ettirebildiyse, bir şekiklde uyum sağladı demektir.
  hep aynı yere geliyoruz.
  0
  justmerve 5.5.2018 11:51
  hayatta kalamayanlarda sonuç olarak yaratılmadı mı? güzelce konuşabilceğim istişare edebileceğim insanlar var demek ki cevabiniza tesekkur ederim.
  0
  nuktedan 5.5.2018 11:53
  işte, bu konuya bilimciler öyle olduğundan böyle oldu der.
  dinciler ise, yaratıcı öyle istedi.
  ben teşekkür ederim.
  aklınızda ne var ise sorunuz .
  0
  justmerve 5.5.2018 11:55
  tamam yani sonuc olarak bilimcide tam aciklayamiyor dincide oyle mi?
  0
  nuktedan 5.5.2018 12:27
  hayır, bilimciler açıklıyor. açıklamaya çalışıyor, açıklamak istiyor.
  ama dinde, sorgulama yasak.
  ya da bir şey bulunduğunda, "evet biz zaten biliyorduk, burada yazıyor" deniyor.
  halbuki yazmıyor. yazan cümle, bir bilgi cümlesi değil.
  örnek vereyim.
  bir kitap yazdığımı düşünün. epey de popüler oldu. ve insanlar okuyor.
  gelecekten haber veriyor, dehşet bir kitap deniliyor.
  kitabın içinden bir cümle:"uzayda, sizin bilmediğiniz bir hayat muhtemeldir."
  şimdi, uzayda hayat olup olmadığı bilinemiyor.
  ve deniyor ki, henüz allah bilmemizi istemiyor.
  o beğenmedikleri bilimciler çıkıp hayatı bulduğunda ise, evet bak yazıyordu diyorlar.
  e kardeşim? gel çıldırma.
  şimdi adamlar marsta su buldu, diyorlar ki biz biliyorduk, kuranda yazıyor. onda her şeyin cevabı var.
  e soruyorum o zaman.
  venüste su varmı?

  yani dolayısıyla, kuran da bilim adına hiçbir şey yazmıyor. bunu çok samimi söylüyorum.
  0
  justmerve 5.5.2018 12:29
  dinde sorgulama yasak değil yalnız bak mesela ben gayet sana sorular sorabiliyorum.aynı zamanda araştırıyorumda.
  0
  nuktedan 5.5.2018 12:35
  senin gibi insanlar nadir maalesef.
  ama ciddi araştırdığında sende doğruyu göreceksin.

  şimdi değinmeden edemeyeceğim. bu nasıl bir iştir ki, her bakan bir şeyler buluyor. kurana biri bakıyor, evrimi yazıyor diyor. diğeri bakıyor, yoktan var ettik diyor, diyor. biri yorumluyor, adnan oktar okuyor, diğeri yorumluyor ışid oluyor. biri bir yorumda bulunuyor, diğerleri ret ederek yanlış yorum diyorlar. başka şekilde yorumluyor.
  sonra biri kalıyor, "biz herşeyi apaçık ve anlaşılır yaptık" diyor, diyor.
  her şeyin cevabı kuranda yazıyor diyorlar. herşey var diyorlar.
  tek bakıyorsun, tek anlaşılmaz, yorumlamak gerekir, o işi sen yapamazsın diyorlar.
  başka birinden bakıyorsun, kuran elaleme bakarak anlaşılmaz, açıp kendi okuyacaksın diyorlar.
  hadi çık işin içinden.

  bir tarafta gözle görünür, ölçülebilir, somut, deneysel kuramlar var, diğer tarafta masal. gelde inan şimdi.
  0
  justmerve 5.5.2018 12:41
  şimdi bide şöyle bişey var bilimsel olarak bakınca tesadüfen olduğumuza göre amacımız yok demektir.ama imsan amaçsız nasıl yaşayabilir ki?
  0
  nuktedan 5.5.2018 12:52
  doğada kaybolan, ya da bir şekilde başka insanlarla iletişime geçememiş insanlar var. bu insanlar bilimin (bilhassa eğitim çatısı altında) en büyük araştırma kaynaklarından biridir.
  bir birey, 15 yaşına kadar doğada köpeklerle büyümüş. ve insanlık namına hiçbir şey yapamıyor. köpekler gibi yemek yiyor, köpekler gibi kızıyor, onlar gibi havlamaya çalışıyor. ayakta duramıyor.
  buna benzer birçok örnek var.
  buradan anlaşılan şu, insan "bilişsel gelişimini" çevresinden alır.
  john locke, insan zihni doğuştan boş bir levha gibidir der. keza öyledir.
  dünyaya gelişimizi biz seçmedik.
  amacı olması gerektiğini de biz uydurduk.
  ve bu bilgi sizin şuan çok tersinize gidiyor. insan nasıl amaçsız olabilir diyorsunuz. ama öyle. amaç filan yok.
  şayet bir amaç var ise, bu amaç "bizi yoktan var edene şükür etmek" hiç değildir.
  0
  civcivreyiz 5.5.2018 12:09
  haksız çıkınca güzelce istişare edemediğinizi düşünmeniz çok hoş olmuş. umarım benimde güzelce istişare edebileceğim insanlar vardır islamda
  0
  justmerve 5.5.2018 12:14
  ben haksız çıkmadım,anlaşamıyoruz.ben yanlış bisey soylemedim ama direten sizsiniz.hala.
 • 0
  narutokun 4.5.2018 23:52
  soyut bir varlığı nasıl ispatlayabilirsin ki?
  0
  sonjedi 5.5.2018 00:03
  ispatlayamazsın zaten, demek istediğim dolaylı deliller ile varlığına nasıl işaretler gösteririm? buradan bir iki güzel soru yakalarım dedim ama yok, herkes sanat sanatçı örneğinden gidiyor.
 • 0
  dreamof_dawn 4.5.2018 23:58
  bazı şeylerin cevabı yoktur bunlar hissiyatla ilgili.
 • 1
  prof 5.5.2018 00:03
  tanrının varlığını kendine ispatla önce. sonra ateist arkadaşın için de aynı metodu kullanırsın
  0
  sonjedi 5.5.2018 00:10
  hmmm, güzel bir öneri puvom :)
 • 2
  justmerve 5.5.2018 00:08
  ben sana kendimce açıklayayım. gözünün önüne tahta bir sandalye getir.güzel şatafatlı bi sandalye olsun,mesela game of thrones'daki taht var ya onun gibi.şimdi düşününce bunu bir marangoz yapmış olmalı değil mi? kendi kendine oluşamaz bin bir türlü evreden gelmiş bir sürü malzeme eklenmiş ve ortaya bir sandalye çıkmış yani bunun bir yaratıcısı var değil mi? demek ki her şeyin arkasında biri var kendiliğinden olması mümkün değil. bi resimin arkasında onu yapan bir ressam var,bir yemeğin arkasında onu yapan bir aşcı var.. o zaman bu evrenin arkasında mantıken evreni yapan birisi olması gerekmiyor mu?
  0
  sonjedi 5.5.2018 00:09
  halbuki ne güzel gidiyordun yukarıdaki yorum ile..
  0
  justmerve 5.5.2018 00:11
  bir çok yoldan açıklayabilirsin bunu ben sana iki öneri sundum, ya soru sorarak ya da cevap bularak.. bana göre ikisi de mantıklı.
  0
  veronika 6.5.2018 09:18
  o zaman bizi yoktan var eden sonsuz ilim sahibi ve mükemmel tanrımızın da bir yaratıcısı olmak zorunda. evrenin yaratıcısının da bir yaratıcıya ihtiyacı var. ama o doğmamıştır, doğrulmamıştır. o hep vardı. ve aksini iddia edemezsin, bunu mantıklı kabul etmek zorundasın. ha zorundasın dediğime bakma dinde zorlama tabi ki yok, cehennemi de mangal partisi için yarattı :)
 • 0
  rewoluito 5.5.2018 00:14
  yaaa bırak takılsın kafasına göre kime ne kimin neye inandığından...
  hindistana ne diyeceksiniz adamlar her boka tapıyor. adam kendi yüzünü bir kere aynada görse kendine tapacak. o yüzden sal gitsin...
 • 1
  hayritas2021 5.5.2018 00:17
  haribo şekerlemelerinin üzerindeki sayılar onu yapan kadının ofis numarasıymış. 21. yüzyılda uğraştığımız şeylere bak.
  1
  sonjedi 5.5.2018 00:20
  hadi bee ciddimisin!! küçükken ben hep merak ediyorum bu sayılar niye eksik acaba gizli mesajlar falan mı var diye (çünkü küçüktüm)!! o_0
 • 0
  tersbalik 5.5.2018 00:21
  fizikte duran maddelerin sürekli durma, hareket edenlerin de hareketlerini devam ettirme eğilimi vardır. eğer bigbang den başlayacak olursak, -ki bu aynı zamanda varoluşun başlangıcı olduğu gibi zamanın da başlangıcıdır- elimizde içinde hiçbir şey bulunmayan boş ve durağan bir evren var. birşeyler olması için dışarıdan bir müdehale edilmesi gerek. ve bizde herşeyi başlatan müdehaleyi eden kişiye tanrı diyoruz.
  0
  sonjedi 5.5.2018 00:27
  işte aradığım yorum bu ya, bu yorumu en birinci yorum ilan ediyorum. eyvallah puvom
  0
  tersbalik 5.5.2018 00:28
  teşekkür ederim, kafana takılan şeyler olursa sorabilirsin yardımcı olmaya çalışırım
  0
  zazuui 6.5.2018 03:46
  ozaman tanrı birazcık kudreti hayal edilebilir olur yani limitli açıkcasi güzel ama aydınlatıcı değil
  0
  tersbalik 6.5.2018 03:55
  neresi hayal edilebilir? baktığımızda gördüğümüz gökyüzü bile şu anki gökyüzü değil. yukarı baktığımızda milyarlarca, milyonlarca yıl geçmişi görüyoruz. biz birçok şeyi daha yeni keşfederken belkide geçerlilikleri kalmadı bile.
  0
  zazuui 6.5.2018 03:57
  yani tanrının dediğin teoriyle dünyayı yaratmasi sacma basit yani. burda onemli olan bu soruyu cevaplamak icinmi yazdin yoksa kendi dusuncenmi bu?
  0
  tersbalik 6.5.2018 04:00
  dünyanın yaratılmış olması mı basit ve saçma
  0
  zazuui 6.5.2018 04:00
  o konuya hic girmeyelim isterse :)
 • 0
  hijodelaluna 5.5.2018 00:37
  bu durumu tam ve kesin olarak açıklaman mümkün değil, çünkü daha insanlık tanrının varlığı kanısına net ve anlaşılır bir yorum getirmedi ve bunun üzerine kurulu milyarlarca teori var, ateist olmaya karar vermişse vereceğin örnekler onun için sadece bu teorilerden biri olarak kalacak ve onu tatmin etmeyecektir.
 • 0
  justmerve 5.5.2018 10:46
  şunuda söylemek isterim,kuran evrensel bir kitaptır tabiki günümüze uyarlamak zorundayız. şunu da söyleyim eğer bu konularda merakınız varsa benim olduğu için ben çok okurum mehmet okuyan'ın yaratılış kıssalar ve hz.adem kitabını okuyarak bilgi edinebilirsiniz.
 • 1
  kargaveceviz 5.5.2018 10:59
  görüşünün doğruluğuna önce kendini ikna etmen gerekiyor, mantık yoluyla gidersen en fazla bir yaratıcının olduğuna ihtimal verebilirsin, bu da zaten ateistlerin göz ardı ettiği bir ihtimal değildir. bunun için önce yaratıcı kavramı ve dinlerde geçen her şeye gücü yeten tanrıyı ayırmak gerekir ki ikincisine mantık yoluyla ulaşılamaz.

  özetle, bir ateist evrenin başlangıcına üstün bir gücün sebep olduğuna bilimsel veri olmadığı için %100 ikna olmasa da ihtimal verebilir. ancak bu gücün 1400 küsür sene önce hira mağarasında bi arapla konuşup kitap yazdırdığı hikayesine inanmaması, senin spiderman veya superman in gerçek olmadığına inanmaman kadar mantıklıdır.
  1
  civcivreyiz 5.5.2018 11:11
  ya inananlarda neye inandıklarını bilmiyorlar. kuran da geçen ay yarılma hadisesine efsane dedi arkadaş ay yarılmış olsaydı şu an var olmazdık falan dedi. onlar da neye inandıklarını bilmiyorlar ki.
  0
  kargaveceviz 5.5.2018 11:24
  kavramlar bilinçli olarak birbirinin içine sokuluyor, örneğin en çok kullanılan 'bir eserin bir sanatçısı olmalıdır' mantığı müslümanlığı savunmak için kullanılabilecek bir argüman değildir. bu argümanla ancak bir yaratıcının var olduğu veya olabileceği savunulabilir. dinlerin varlığını bir mantık örgüsü içinde savunmak bambaşka bir mesai gerektirir.

  zaten en başında birini bir şeye ikna etme çabasını saygısızca buluyorum, islam teslimiyet dinidir ben de teslim oldum inanıyorum dedikten sonra konu kapanır zaten. o da bana benzesin diye uğraşmanın bir manası yok. tabi ki bunun tersi de geçerli.
 • 0
  tuzlukunefe 5.5.2018 11:16
  tanrının varlığını ispatlarım derken somut bişeyin ispatı olmaz
 • 0
  slmsgtc 5.5.2018 11:45
  uğraşma boşver birgğn o da yolunu bulur 😊
 • 0
  kubranuroglu 5.5.2018 11:55
  açıyorsun youtube başlıyorsun sözler köşkü,çınaraltı,hayalhanem bu sayfalarda ateistlerin soruları her türlü cevaplanıyor.
 • -2
  kubranuroglu 5.5.2018 11:59
  tanrı türkçe bir kelime eyvallah da şimdi senin adın mesela mustafa olsa ben mustafayim desen ben sana kemal diyip dursam ne dersin deli herhalde gıcıklığına yapıyor herhalde dersin dimi allah ben allah im demis sen geliyorsun tanri diyorsun oluyor mu bana bir açıklayın lütfen rica ediyorum.
  0
  sonjedi 5.5.2018 12:56
  esasen yaratıcımıza allah diyen hz. muhammed yani peygamberimizdir. yaratıcımız gönderdiği bütün peygamberlere, onların dillerinde kendini tanıtmıştır. eğer hz. muhammed türk olsaydı allah değil, kuvvetle muhtemel tanrı diyor olacaktık..
  0
  zazuui 6.5.2018 03:44
  yaptığın şey birazcık boş konuşma oldu kusura bakma. yanlış bilmiyorsam tanrının 99 adet daha adı var onu sıfatlayan. bence önemli olan kelimenin anlamını çıkartması yaratan varlık v.s
 • 2
  sonyamarmelad 5.5.2018 12:37
  ateiste tanrının varlığının ispatlamaya çalışmak kendini gülünç duruma düşürmekten öte bişey değildir, bence dikkat et o seni dinden çıkartmasın
 • 0
  ersals 5.5.2018 12:59
  şimdiye dek gerçek bir ateist ile karşılaşmadım. bilinçaltı inançlı, mantıksal olarak bu inançla savaşan insanlar hepsi.

  eğer cidden iyi soruları varsa iletişim kurmak isterim.....
  0
  sonjedi 5.5.2018 13:36
  mesela hocam şu ayet allah rızka kefildir deriz, ama her gün 8 bin kişi açlıktan ölüyor. eğer allah rızka kefilse bu insanlar neden açlıktan ölüyorlar ? sorduğu sorulardan biri buydu
  1
  ersals 5.5.2018 13:47
  obeziteden ölen kişi sayısı açlıktan ölenden fazla. bu 1
  2ncisi ise açlıktan ölüm nedeni, insan sömürüsü. yani gidip birinin yaşam hakkını elinden alıp katil olmakla, bir kitleyi sömürüp açlıktan ölmelerine neden olmak aynı şey.
  üçüncüsü ise, yaradan dünyada olumsuzluklar yok demiyor. aksine izin veriyor ki bu da irade için olmazsa olmaz.
  bu durumu inançsız olduğunu düşünen kişi açıklayabiliyor olmalı ki inanç referanslı açıklamayı reddetsin
  kendi açıklamasını yapamayacak. emin ol.....
  çünkü çıkar yol yok.
  0
  ersals 5.5.2018 13:49
  o da gerçekten ateist değil bu arada. bu çok klasik bir soru.
  0
  piiuv 5.5.2018 14:29

  halbuki zahiren açlıktan ve rızıksızlıktan ölenler çok görünüyor. şu hakikatin ve şu sırrın halli şudur ki:

  taahhüd-ü rabbanî hakikattir. rızıksızlık yüzünden ölenler yoktur. çünkü o hakîm-i zülcelal, zîhayatın bedenine gönderdiği rızkın bir kısmını ihtiyat için şahm ve içyağı suretinde iddihar eder. hattâ bedenin her hüceyresine gönderdiği rızkın bir kısmını, yine o hüceyrenin bir köşesinde iddihar eder. istikbalde hariçten rızık gelmediği zaman, sarf edilmek üzere bir ihtiyat zahîresi hükmünde bulundurur.

  işte bu iddihar edilmiş ihtiyat rızık bitmeden evvel ölüyorlar. demek o ölmek, rızıksızlıktan değildir. belki sû-i ihtiyardan tevellüd eden bir âdet ve o sû-i ihtiyardan ve âdetin terkinden neş'et eden bir marazla ölüyorlar.

  evet, zîhayatın bedeninde şahm suretinde iddihar edilen rızk-ı fıtrî, hadd-i vasat olarak kırk gün mükemmelen devam eder. hattâ bir marazın veya bir istiğrak-ı ruhanî neticesinde iki kırkı geçer. hattâ bir adam, şedit bir inat yüzünden londra mahpushanesinde yetmiş gün sıhhat ve selâmetle, hiçbir şey yemeden hayatı devam ettiğini, on üç –şimdi otuz dokuz– sene evvel gazeteler yazmışlar.

  madem kırk günden yetmiş seksen güne kadar rızk-ı fıtrî devam ediyor ve madem rezzak ismi, gayet geniş bir surette rûy-i zeminde cilvesi görünüyor ve madem hiç ümit edilmediği bir tarzda, memeden ve odundan rızıklar akıyor, baş gösteriyor. eğer pür-şer beşer, sû-i ihtiyarıyla müdahale edip karışmazsa her halde rızk-ı fıtrî bitmeden evvel, o zîhayatın imdadına o isim yetişiyor, açlıkla ölüme yol vermiyor.

  öyle ise açlıktan ölenler, eğer kırk günden evvel ölseler kat'iyen rızıksızlıktan değildir. belki "terkü'l-âdât mine'l-mühlikât" sırrıyla, sû-i ihtiyardan gelen bir âdet ve terk-i âdetten neş'et eden bir illetten, bir marazdan ileri gelmiştir. öyle ise açlıktan ölmek olmaz, denilebilir.


  risale-i nur - lem'alar(73)
 • 1
  dygsnck 5.5.2018 13:20
  ben: bugün sınava gireceksin inşallah kazanırsın.
  ateist: ay hadi inşallah allah'ım nolur bu sınavı geceyim.

  sonuç: ınanmiyorum diyen herkes istem dışı olarak ilahi bir güçten destek ister. söylediği söz tamamen üç güdüsel farkında olmadan inanıyorlar. ama farkında değiller:)
  0
  sonjedi 5.5.2018 13:34
  o daha çok bu coğrafya da yetiştikleri için, istemsizce söylediği şeyler..
  0
  dygsnck 5.5.2018 13:37
  diğerleri de aynı şeyi tanrı olarak söylüyorlar isimler farklı oluşan durum ayni . mutlaka etkeni vardır dediginiz şeyin ama bu içlerindeki düşünceyi değiştirmez. hepsinde bir isteyis gizli bir dua edis var kime ya da neye olduğunun bir önemi yok benim düşüncem bu tabi ki karşılaştığım bir çok kişi de gözlemlediğim durumlar.
  0
  sonjedi 5.5.2018 13:39
  anlıyorum puvom, benim arkadaşımda böyle mesela. inanmaz ama bazı durumlar olur mesela, işyerinde dolapta bir çikolata bulur, hehe allahın sevgili kuluymuşum der. biz tabi o an -> !!??
  0
  dygsnck 5.5.2018 13:42
  :)
  0
  zazuui 6.5.2018 03:40
  inşallah terimi kalıplaşmış birşey anlamını biliyor musun peki inşallahın?
  0
  madara 7.5.2018 04:21
  ateistlerin cümle içinde kullandığı "inşallah, maşallah" gibi kelimeler geçmişten gelen bir alışkanlıktır aileden gelir yani o insana o kelimeleri söyleten şey ilahi güç veya inanç değil alışkanlıktır. doğuştan ateist yetiştirilen birinden inşallah maşallah gibi kelimeler duyamazsınız mesela.
 • 1
  bosluktakicupcake 5.5.2018 13:44
  -seni kim doğurdu ?
  +annem.
  -onun annesini kim doğurdu ?
  +annesi.
  -onun annesini kim doğurdu ?
  +annesi.
  -onun annesini kim doğurdu ?
  +annesi.
  -onu kim yarattı ?
  +....
 • 0
  kartal40 5.5.2018 14:13
  +allah yoksa şu dağları kim yarattı?
  -d0ru
 • -1
  tnhnshn 5.5.2018 15:05
  öldürerek
 • 1
  zazuui 6.5.2018 03:41
  eğer tanrı olsaydım insanların bana inanmaları yerine yarattıklarıma saygı gösteriyormu ona bakardım
 • 1
  cikolatalipatatees 6.5.2018 07:32 ~ 07:32
  anlatmam. kendi tercihi. karışmaya gerek yok eğer bir din alimi değilsek.
 • 0
  sevde 7.5.2018 02:21
  senin vücudun bin kubbeli hârika bir saraya benzer ki; her kubbesinde taşlar, direksiz birbirine başbaşa verip, muallakta durdurulmuş. belki senin vücudun, bin defa bu saraydan daha acibdir. çünki o saray-ı vücudun, daima kemal-i intizamla tazelenmektedir. gayet hârika olan ruh, kalb ve manevî letaiften kat'-ı nazar, yalnız cesedindeki herbir a'zâ, bir kubbeli menzil hükmündedir. zerreler, o kubbedeki taşlar gibi birbirleriyle kemal-i muvazene ve intizam ile başbaşa verip, hârika bir bina, fevkalâde bir san'at, göz ve dil gibi acib birer mu'cize-i kudret gösteriyorlar. eğer bu zerreler, şu âlemin ustasının emrine tâbi' birer memur olmasalar; o vakit herbir zerre, umum o ceseddeki zerrelere hem hâkim-i mutlak hem herbirisine mahkûm-u mutlak, hem her birisine misil hem hâkimiyet noktasında zıd, hem yalnız vâcibü'l-vücud'a mahsus olan ekser sıfâtın masdarı, menbaı, hem gayet mukayyed hem gayet mutlak bir surette olmakla beraber, sırr-ı vahdetle yalnız bir vâhid-i ehad'in eseri olabilen gayet muntazam bir masnu-u vâhidi o hadsiz zerrata isnad etmek; zerre kadar şuuru olan, bunun pek zahir bir muhal belki yüz muhal olduğunu derkeder.
  asa-yı musa - 161
 • 1
  godmather00 7.5.2018 02:33
  ateist olsaydı belki bi şekilde anlatabilirdim ama aitest zor be hacı
 • 0
  sunsetshine 7.5.2018 02:45
  ona dağları göster güneşi göster ve ardından “bunlari kim yaratttiii” de sonra beraber namaz kılıp oruç tutmaya başlarsınız hayırlı geceler
 • 1
  hattorisakso 7.5.2018 03:25
  abicim ateist olan birine neden tanrının varlığını anlatmaya çalışırsınız? herkesin inancı kendine, sorsak hoşgörü dini dersiniz
  2
  tesla52 7.5.2018 03:27
  öyle deme yavv fikirlerini empoze etmeden ve baskı altına almadan sakin bir tartışmayla kendi düşüncelerini onada söyleyebilirsin.
  1
  hattorisakso 7.5.2018 03:31
  dediğin aslında olması gereken şey fakat bu kafalarla zor(evet genel olarak hepimizden bahsediyorum). bu tarz tartışmalar sakin kalmaz :) gerçi tartışmayı kavga sananlar da var...
  1
  tesla52 7.5.2018 03:35
  sende haklısın tartışma kültürü gelişmemiş bizde, bi türk haksız olduğunu asla kabul etmez ve bilgisiz olan taraf biraz ezildimi hemen küfür kıyamet :)
 • 0
  dylann07 7.5.2018 03:31
  ona bi araba yada bi bina göster de ki sence bu tesadüf mü yapılmış
 • 0
  ahsen_ebrar 7.5.2018 16:48
  onun sorulara cevap vrremiyorsan sende de vardir eksiklik çünkü din ile ilgili her şeyin mantıklı açıklaması var.kuranda hadislerde...
 • 1
  hunsmetehan 8.5.2018 15:19
  sorsak hoşgörü dini diyosunuz anlatma arkadaşim anneniz babaniza anlayiş nedir diye bi sorun bence
 • -2
  berkgmz 8.5.2018 15:32
  anlatamam çünkü yok
 • 0
  rumeysaaagenc 8.5.2018 20:26
  islam dini bilimle örtüşen tek dindir. onun bunun anlatmalarıyla sen dini görüşünü belirleyemezsin. araştırıcaksın güzel kardeşim araştıracaksın. allahu teala beyin vermiş kullan azıcık
  0
  urghc 8.5.2018 20:50
  örtüşen derken? kesişen demek istemişsindir de yanlış kelime kullanmışsındır umarım.
  0
  rumeysaaagenc 8.5.2018 20:52
  yobaz nedir tanımına sahip çok insan var burada :)
  0
  urghc 8.5.2018 21:01
  bana mı dedin?
 • 0
  topal__solucan 8.5.2018 20:36
  ne hristiyan gelip bana hristiyanligi anlatabilir ne ben gidip ateiste dini anlatabilirim. tartisma sonucsuz kalir her zaman.
 • 0
  batakhamdi 8.5.2018 20:40
  anlatmam.
 • 0
  vctry 8.5.2018 20:50
  bana tanrının varlığı anlatılmış mıydı da inandım
  anlatılmamıştı gene inandım

  doğru yanlış çok şey hala ve hala anlatılıyor
  ben hala inanıyorum

  aslında garip bir şekilde biz onlara yaratıcının varlığını anlatmaya çalışırken

  neden karşı taraf yokluğunu anlatmak için bizim kadar çaba sarf etmiyor acaba

 • 0
  baydeli 8.5.2018 20:51
  dünya atomlardan oluştuysa atomları kim oluşturdu