-3
chp nin başında anayasanın ilk 2.3. maddesini değiştirmek isteyen genel başkanın bulunması
atamız böyle bir karaktersizin chp nin başında olduğunu görseydi intihar ederdi resmen.
adam pkk lıların kanalına çıkmış ! birde orda anayasanın 3.4. maddeleri değişir mi ? sorusuna gaaaayet kesin bir dille tabiki diyor.
atatürk ün kurduğu bir partide, ve atatürk ün kurmuş olduğu partinin önderliğiyle değiştirilemez ve değiştirilmesinin teklif dahi edilmesinin yasaklandığı maddelerin, değiştirilebilir olma teklifini kabul eden bir insan bu ülke içinde hala nasıl nefes alabiliyor? hala nasıl destek görebiliyor ? hala hangi yüzle odasında bulunan atatürk portresinin yüzüne utanmadan bakabiliyor ? bu adam kesinlikle istifa etmeli ama yazıkki ne kendi partilileri, nede halk olarak bu gibi durumlara ses çıkarmıyoruz. anayasanın ilk 3.4 maddesinin değişmesini isteyen bir anamuhalefet partisi genel başkanına sahibiz.
bu adam yapması gereken işlerden çok yapmaması gereken işlere burnunu sokmaktan ne zaman vazgeçecek?
ne zaman tepki vereceğiz ve ülkeye adam gibi muhalafet yapacak biri gelecek?
 • 0
  tombalaci 1 yıl önce
  2 ve 3 mü 3 ve 4 mü?
  0
  yusufir 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  herneboksa ya yazı değişmiyor işte 2.3
 • 1
  sadurra 1 yıl önce
  o maddeler atatürk'ün değil evren'in anayasasında yazıyor. darbeye karşı çıkan insanların darbe anayasasını savunması da bir ilginç. değişmeyen tek şey değişimdir gençler. değiştirilsin değiştirilmesin demiyorum, sadece bilin istedim.
  0
  yusufir 1 yıl önce
  bende senin yanlış bilgiyi doğru bilgi olarak aktarmanı engelleyeyim. ilk 3 madde 1924,1961, 1982 anayasasında aynıdır .1982'de yapılan tek değişiklik 4. madde ve 2. maddedeki atatürk milliyetçiliği. bunun nesi darbe ile alakalı? bu 4 maddenin darbeyle alakası nedir? bir ülkenin başkenti,dili bayrağı bu maddelerle garanti altına alınmışsa bu karşı çıkılacak birşey değildir.
  0
  sadurra 1 yıl önce
  engellediğin iyi oldu. 4. maddenin darbeyle alakası vardır. sen tut silahla ve şiddetle devlet başına geç, 2. maddeye ''atatürk milliyetçiliğini'' koy, sonra ''bunları değiştirmeyi teklif edemezsin'' de. şimdi kaygınızı anlıyorum aslında. yani devletin bütünlüğünden bahseden maddeler bunlar. korunması da hiç de mantıksız değil. fakat mesela ''başkenti ankaradır''. ''ya hacı bak şu sıralar güvenli değil gibi biz gel sinop'a taşıyalım başkenti.'' ''olmaz, hatta şu an anasayada bir maddeye aykırı bir teklifte bulundun, cezalısın.''
  ne kadar mantıklı?

  ''atatürk milliyetçiliği'' ne girerdim de şimdi kesin vatan haini ilan edilecem hiç girmiyorum.
  0
  yusufir 1 yıl önce
  peki, değiştirmeye başlayalım öyleyse, neyi değiştirirdin mesela :)
  0
  sadurra 1 yıl önce
  ahahaha. dediğim gibi değiştirilsin ya da değiştirilmesin gibi bir iddiam yok. bu konuda açıkçası ''net'' fikirlerim de yok hukukçu olmadığım için. bana kalsa değiştirilmese de olur. sadece değiştirilmesine bu kadar ''sert'' tepkiler verilmesinin yersiz olduğunu düşünüyorum.. dünyanın zihniyetlerin kültürlerin değiştiği bir dünyada anayasa da değiştirilebilir yani.
  0
  yusufir 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  ama bunu isteyenler ülkede halkların kardeşliği sloganıyla ellerinde tuttukları demoktratik uçaksavarlarla askere barış mermisi atan insanlar. yoksa iyiye giden her değişim bizim için makuldur. ama her değişim iyi midir? işte burda sıkıntı var. anayasanın maddeleri değişşse bile biz insanlar olarak kendimizi değiştirmeden, toplumsal olarak bir fayda getirmesi de mümkün müdür? buda cevabı zor bir başka soru. kısacası anayasal değişimlerden çok önce kişisel ve bireysel olarak düşüncelerimizle değişmeliyyiz. yoksa fiziksel olarak zaten değişiyoruz zaman ilerledikçe. neyse makul bi bakış açısı için bu fikirler sorgulanabilir, daha düşük sesle söylenmesi gerektiği düşünülebilir. buda saygı duyulması gereken bir bakış açısıdır. ama benim nacizane fikrim ve yanlış olduğunu düşündüğüm şey;chp genel başkanının muhalefet etmesi gerekirken, bu barış elçilerinin oyalamalarıyla gerçekten karşı çıkması gereken konulardan uzak kalması ve bir türlü aklını kendi başına kullanamaması.
  0
  sadurra 1 yıl önce
  yani haklısın. bugün ''bölünmez bir devlettir'' cümlesi geçen maddeyi terör örgütü yardakçısı parti değiştirmeye kalkınca ''sen kimsin lan, kimsin?!!!'' dellenmesi yaşayabiliyor insan.
  aslında çoğu insana mantıklı gelen fikirleri hdp'nin öne sürmesi mantığa karşı çıkarabiliyor. çünkü hdp mantıklı fikirleri bu ülke geleceği için değil pkk için söylüyor. söyleyeceği yeri de bilerek siyaset yapıyor.

  kılıçdaroğlu'nun ne yapmaya çalıştığını bende anlayamıyorum bazen. bence zeki olmaya çalışıp her yerde farklı bir şey söylerek ''tayyipçilik'' oynuyor. tabii kendisinde bu yemiyor. fakat bugün chp'nin başına tayyip geçse yine oy vermeyecek kadar nefret eden bir halk kitlesi var. oy konusunda suç çok da kılıçdaroğlunda sayılmaz yani... konuyu da uzatıyorum sanırım :)
  0
  yusufir 1 yıl önce
  yok son sözün çok yerindeydi bizzat yaşamışlığım var. chp nin başında kim olduğu kesinlikle önemli değil chp seçmeni için. ama gönül istiyor ülkeye adam akıllı bir muhalefet gelsin.
  0
  sadurra 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  gönül akp gitsin, ülkeye barış gelsin, başkentte bir yılda 3 bomba patlamasın, insanlar artık mantıklı şekilde tartışabilsin falan da istiyor. fakat gönül ferman dinlemiyor. bu söz de buraya oturmadı şimdi :) ya amaaan öyle işte.

  0
  yusufir 1 yıl önce
  olduğu kadar:)
 • 1
  amator 1 yıl önce
  chpden bi sik olmayacağının göstergesidir


 • siyaset

  başlık ve yorumlarınızda yapıcı olmaya özen gösteriniz taraftarı olduğunuz ideolojiyi bu platformda temsil ettiğinizi unutmayınız . ideolojinizi övmek diğerlerini aşağılamak yerine davranışlarınızla nerede olduğunuzu gösteriniz .

  82 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  mortal

  kaygusuzyazar
  sbb3
 • -başlıklarınız içerik hakkında aydınlatıcı olmalıdır dikkat çekmek için saçma başlıklar açmayınız 

  -herhangi bir ideoloji,siyasi parti hakkında aşağılayıcı küfür içeren tahrik edici başlıklar yasaktır

  -t. c. veya herhangi bir uluslar arası organizasyonda terör örgütü kabul edilen oluşumlar hakkında propaganda yapmak , övmek  yasaktır . hakkında bilgiler verebilirsiniz 

  -herhangi bir olay hakkında paylaşım yapıyorsanız tarih belirtmeye özen gösteriniz .

  -yazı yazdığınız konu hakkında ufak bir bilgilendirme yada kaynak ekleyiniz

  -kaynak göstermekten çekinmeyin direk haberleri de kopyala yapıştır yapmayınız . haberi kaynak gösterip kendi yorumlarınızı yazın 


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...