3
2015-2016 türkiye basketbol ligi play-off hesapları
29. hafta tbl puan durumu
1 a.efes 23/9 +1
2 fenerbahçe 23/9 -1

3 daçka 20/9
4 galatasaray 20/8

5 banvit 17/12
6 uşak 16/13
7 karşıyaka 16/12

8 g.antep 14/15 +1
9 b.çekmece 14/15 0
10 beşiktaş 14/15 -1

ilk 10 takım bu şekilde sıralanırken ilk 7 takım play-offlara kalmayı garantiledi. a.efes ve fenerbahçe 1-2 sırayı paylaşacak, daçka ve galatasaray 3-4 sırayı, banvit, uşak ve karşıyaka 5-6-7 sırayı paylaşacak, son play-off bileti için de g.antep, b.çekmece ve beşiktaş takımları kapışacak.

bütün takımların 1er maçı kalmışken galatasaray ve karşıyaka'nın 2şer maçı eksik. zaten ilk 7 deki takımlar için play-off maçları burada karışıyor.

30. hafta maçları.
fenerbahçe - uşak,
trabzon - konya,
beşiktaş - b.çekmece,
g.antep - ted,
t.telekom - banvit,
a.efes - daçka,
giresun - karşıyaka,
galatasaray - ibb,
galatasaray - karşıyaka.

galatasaray ve karşıyaka'nın fazladan birer maçı eksik olduğu için aslında sıralama şu şekilde düşünülebilir:

1 a.efes 23/9 +1
2 fenerbahçe 23/9 -1

3 galatasaray 20/9 +1
4 daçka 20/9 -1

5 banvit 17/12
6 uşak 16/13 +1
7 karşıyaka 16/13 -1

8 g.antep 14/15 +1
9 b.çekmece 14/15 0
10 beşiktaş 14/15 -1

takımlar sadece ilk tur play-off eşleşmelerini değil yarı final play-off eşleşmelerini de düşünüyor ona göre seçici olmaya çalışıyor.
a.efes ve fenerbahçe finale kadar birbiriyle karşılaşma ihtimalleri ortadan kalktığından bu konuda ikisinin de rakip seçme gibi bir düşünceleri olmaz. ama olası final turunda ev sahipliği avantajını eline geçirmek için kazanmayı isteyecekleri kesin.
3 ve 4. sıra çok kritik. ne galatasaray ne de daçka olası yarı final turunda ölümcül bir takım olan fenerbahçe ile karşılaşmak istemeyecektir. a.efes daha uygun bir tercih olur. 3. sıra - 4. sıra için en kritik maç a.efes - daçka maçı. ama bu maçın kritik hale gelmesi için galatasaray'ın iki maçından en fazla birini kaybetmesi gerekiyor. galatasaray iki maçında kaybetmesi halinde her türlü olası yarı final play-offda a.efes - daçka ve fenerbahçe - galatasaray eşleşmeleri oluşabilir. sadece sıralamalar değişecek. o da bu haliyle a.efes - daçka maçıyla belli olacak. öte yandan galatasaray maçlarını kazanıp daçka'nın a.efes'i yenmesini bekleyecektir ama sanmıyorum böyle bir şey olacağını. galatasaray - karşıyaka karşılaşmasının bir diğer kritik rolü de ilk tur play-offlarda hangi takımın hangi takımla eşleşeceğini belirleyecek karşılaşma olmasıdır.
eğer galatasaray, karşıyaka'yı yenerse karşıyaka'nın 5. olma ihtimali ortadan kalkacak 6 veya 7. sırada yer alması muhtemel olacaktır. ki banvit eğer takım seçmeyip t.telekom'u yenerse 5. sırayı da karşıyaka'ya bırakmayacaktır.
bu durumda ilk turda galatasaray - karşıyaka eşleşmesi olası görülüyor. tabi fenerbahçe'nin uşak'ı yendiğini varsayıyoruz. uşak, fenerbahçe'yi yenerse karşıyaka 7. sıraya çakılabilir. bu durumda ilk turda karşıyaka - fenerbahçe galatasaray - uşak eşleşmesi görülebilir ama bu çok düşük bir ihtimal. yine de diğer taraftan karşıyaka iki maçını da kazanıp 5. sıraya çıkmak için fırsat kollayacaktır. çünkü olası 7.likte fenerbahçe'den kesinlikle kaçmak istediği gibi olası 6.lıkta galatasaray'dan da kaçmayı daçka'yla eşleşme şeklinde tercih edebilir.

play-offun son bileti için kapışacak 3 takımdan g.antep'in ted'i yenmesi halinde beşiktaş - b.çekmece maçının hiç bir önemi yok. ama kaybederse, beşiktaş - b.çekmece maçı dikkat çekici bir hal alacak. b.çekmece, beşiktaşa ilk maçta 10 sayı fark attığı için beşiktaş'ın 10 sayı fark atması gerekecek. 10 sayılık fark halinde genel averaja bakılacak ve beşiktaş 8. sıradan play-off'a kalacak. beşiktaş 10 sayının altında kalırsa b.çekmece play-offlara kalacak.

bütün bu hesaplara rağmen benim beklentim fenerbahçe'nin uşak'ı, g.antep'in ted'i yenerek beşiktaş ve b.çekmece'yi saf dışı bırakması, a.efes'in daçka'yı, karşıyaka'nın giresun'u yenmesidir. uşak, fenerbahçe'den paly-offlarda kaçmak isteyecektir ama galibiyet alabileceklerini sanmıyorum. daçka'nın da a.efes'e karşı koyacaklarını sanmıyorum, sevine sevine yenilirler. galatasaray olası 4.lük için iki maçında da yenilmeyi deneyebilir ya da ya herro ya merro deyip saldırabilir. ki eğer 4.lüğü seçecek olsaydı son 2 maçında kasmayıp 4.lüğü garantilerdi ama pek öyle yapacak gibi durmuyor.

tüm bu sonuçlara bakarak,
1 a.efes,
2 fenerbahçe,
3 galatasaray,
4 daçka,
5 banvit,
6 karşıyaka,
7 uşak,
8 g.antep.

şeklinde bir sıralama bekliyorum.

haliyle de play-off tablosu şu şekilde olacaktır.
a.efes - g.antep / daçka - banvit,
fenerbahçe - uşak / galatasaray - karşıyaka.

sonuç gerçekten ne olur bilmem ama olası sonuçlarla düşüncelerimi birlikte yazarak birşeyler elde etmeye çalıştım. hesaplamalarda bazı hatalar yaptıysam affola.

bu hesaplamalar ne olur ne olmaz bilinmez ama güzel bir play-off izlemeyi isterim.

eurocup şampiyonu galatasaray ile euroleague'in bence en güçlü takımı fenerbahçe'nin üzerinde olacaktır bütün dikkatler ama büyük ihtimalle de yarı finalde karşılaşacaklar, finalin adını bilemem ama a.efes ağır basıyor.

ben ise ne isterim? ben galatasaray odeabank şampiyon olsun isterim.
#yenilmezarmada

edit: her ne kadar koyu galatasaraylı olsam da bu yılki play-offlar için beklentilerim biraz farklı. umarım yine galatasaray'ın savaşçı aslanları mücadeleyi bırakmazlar ve bir daha gururlandırırlar. olası beklentim de şurada dursun.

edit2: galatasaray - karşıyaka maçından sonra edit3 yaparak olası son hafta sonuçlarından bahsedeceğim.

edit3: 08.05.2016 tarihiyle fenerbahçe uşak ı yendi. g.antep ted i yendi. banvit telekomu yendi. galatasaray karşıyakayı yendi. beklediğim sonuçlar gerçekleşti hemen hemen son maçlara girerken. öncelikle alt taraftan bahsededeyim. 5. banvit, 6. karşıyaka (giresun yenmesi halinde), 7. uşak, 8. g.antep. üst tarafta ise galatasarayın maçı ibb ile ve kazanırsa 3. olacak kaybedip daçka a.efes e karşı kazanırsa daçka 3. galatasaray 4. olacak. galatasaray kaybedip daçka da kaybederse galatasaray 3. daçka 4. olacak. a.efes kazanırsa 1. kaybederse 2. olacak. tüm hesaplar bu şekilde. galatasaray kazanıp daçkanın kazanmasını bekleyecek olası yarıfinal play-offta efesle karşılaşmak için ama daçkanın galatasarayın galibiyeti halinde 4. sıraya düşeceği için olası yarı final play-offta karşısında efesi isteyeceğinden yenilmek istemesi olası. galatasaray kaybederse kazanmak ya da kaybetmek çok şey ifade etmeyecek onlar için.

edit4: herşey beklediğim gibi oldu. oynamaya bile gerek yoktu hani :) bundan sonrası (pi: 2015-2016 tbl play-off eşleşmeleri)
 • 1
  enguzelkizikapan 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  kardeş gs nin başarısıyla cok gururlandım yazini keyifle okudum sen basketboldan anliyor gibisin onun için yanlış anlamayacağına eminim euroleague ile eurocup arasında uçurum var vesely nin dönüşüyle beraber fenerin şampiyon olamaması büyük bi süpriz olur
  1
  oxygen 1 yıl önce
  tabi ki o konuda kimsenin bir tereddütü olduğunu düşünmüyorum. euroleague neresi eurocup neresi. fenerbahçe'nin avrupanın en güçlü takımı olduğunu da kabul ediyorum. fenerbahçe'nin şampiyonluğu beklenen bir şey zaten bunu inkar edecek bir durum yok. sadece galatasaray taraftarı olarak şampiyonun galatasaray olmasını istiyorum o kadar :) zaten yazımda da sık sık değinmeye çalıştım herkes fenerbahçe'den kaçıyor :d hayırlısı olsun, umarım izlerken zevk alırız bu yönde dileklerim.
  0
  enguzelkizikapan 1 yıl önce
  insallah :)


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...