üniversitede fizik bölümü okumak

  6
  abdulhitler 30.12.2017 17:12
  12. sınıfım. yazılıma merakım var ve aklımda çok değişik projeler var. bunları hayata geçireceğim ama her ihtimale karşı bilgisayar mühendisliği diplomam olsun istiyorum.

  fakat son zamanlarda fizik okumayı da düşünmeye başladım. fizik dersini gerçekten seviyorum ve kafam basıyor. bazen hocanın anlatmadığı konularla ilgili soruları biraz kafa patlatıp yapıyorum. eğer boğaziçi fiziği kazanırsam oraya gidebilirim.

  kısacası fizik okuyarak yazılıma yönelmek istiyorum. bilgisi olan varsa doğru mu bu yaptığım?
 • 1
  gameover 30.12.2017 17:14
  kısacası fizik okuyarak yazılıma yönelmek istiyorum.

  bu büyük bir hata olur. yazılımı seviyorsan yazılım oku, mühendis ol. fizik yönünde akademik olarak ilerlerim, bu yönde çalışmalar yaparım diyorsan fizik oku. senden muhtemelen 10 yaş büyük birisi olarak sana şu yolu tavsiye ederim.

  iyi bir üniversitede mühendisliği oku bitir, kariyerinde bir aşamaya geldikten yani rahatladıktan sonra da hobi niyetine git boğaziçinde fizik oku. hayatın gerçekleri var maalesef. amerika'da olsaydık belki fizik oku diyebilirdim.
  0
  abdulhitler 30.12.2017 18:06
  fizik bölümünde de yazılım dersleri var ve bu alana yönelenilebiliyor.
 • 1
  deleted 30.12.2017 17:16
  piyasası yok tavsiye etmem. yazılım çağındayız, hem de ilgin varsa düşünecek bir şey yok.
 • 1
  ultraviolence 30.12.2017 17:40
  hangisini daha çok sevdiğini düşünüyorsan onu seç ama bana kalırsa bilgisayar mühendisliğini seçmen senin yararına olur. fizik mühendisliğinde de programlama dersleri veriliyor benim bildiğim ama mezun sayısı baya bir az diye biliyorum, çok zorluyorlar. ileride hangi mesleği icra etmek istediğini güzelce düşünmelisin. en iyi meslek en çok sevdiğin meslektir her zaman.
 • 2
  curiosity 9.3.2018 01:46
  hocam fiziğe kafan basıyor iyi güzel hoş da seni motive edebilecek mi kafanın basması, yani demek istediğim bölümü layıkıyla okuyabilmek ve bitirebilmek için çok iyi bir motivasyona ihtiyacın olacak seni 4 sene götürebilmesi için. bunu da şu yüzden söylüyorum bölümde aşırı derecede zorluyorlar eğer buna katlanırım altından kalkarım diyorsan ne ala gel oku. yazılım için de şunu söyleyeyim 3. ve 4. sınıflarda o kadar fazla seçmeli dersin olacak ki (en azından kendi okulum bilkent için konuşuyorum) yazılıma çok kolay yönelebilirsin ki öyle yapanlar da var bkz. ozan yerli (connected2me'nin kurucusu). fizik sana iyi bir vizyon ve bakış açısı kazandırır ancak bunlar da öyle kolay kazanılmıyor maalesef baya bir zorlanacaksın o yüzden seçimini yaparken çok iyi düşün öyle kara ver.
  saygılar,sevgiler