"ölümden sonra yaşamın olması mümkün değil"

  10
  adamlar 10.5.2018 10:24
  kaliforniya teknoloji enstitüsü'nde kozmolog ve fizikçi olan sean carroll'a göre ölüm sonrası yaşamın gerçek olabilmesi için, bilincin fiziksel vücuttan tamamen ayrı bir yere geçmesi gerekiyor. fakat kendisine göre ortada bir sorun var; bilinç dediğimiz kavram sonsuz bir ruh değil, aksine tamamen fiziksel yapılar olan atomlardan oluşuyor.

  bilincimizin biz öldükten sonra var olmaya devam etmesi, atomlarımızın da bir arada kalmasını gerektiriyor. fakat vücudumuzun öldükten sonra böyle bir gücü kalmıyor ve bilincimiz de bu nedenle yok oluyor.

  carroll'ın bahsettiği bir başka nokta ise kuantum alan teorisi.

  teoriye göre evrende her bir parçacık için bir alan bulunuyor. örneğin fotonların da, elektronların da, protonların da kendine özel alanları var. carroll'a göre hesaplamalar sonucunda bilinmeyen bir parçacığın var olduğunu gösteren bir delil yok, dolayısıyla bilinci taşıyan esrarengiz gizli parçacıkların da olması mümkün değil.
 • 4
  kursatkrky 10.5.2018 11:16 ~ 11:17
  insan inanır veya inanmaz herkesin inancı kendine demek istiyorum ilk önce. yalnız bir ayrıntı var eğer ölümden sonra yaşamın var olduğuna inanıyorsan inançlı biri olmak zorundasın, çünkü ölümden sonraki yaşam bu dünya üzerinde gerçekleşmeyecek.

  eğer ölümden sonra yaşam varsa ki benim inancıma göre var, tamamen farklı bir sisteme entegre olacağız. bu sistemde tamamen farklı fizik yasaları geçerli olacağı için mevcut yasaların hükmü kalmayacak.

  sean carroll'ın yaptığı araştırma çok büyük bir olasılıkla doğru, bulduğu sonuç bakış açısına göre farklılık gösterir.
 • 0
  sercan_manisa 10.5.2018 15:45
  insan oğlu her şeyi anlayabilseydi kafayı yerdi 😎
 • 2
  huzeyfeerkam 10.5.2018 17:05
  buna göre bilinç fizyolojik hayatla mı başlıyor yani. o zaman öncesinde de bilinç yok. fizyolojik hayatla başlıyorsa bi kere daha başlayabilir. hiç yokken yapan, yaptığı yıkılınca yeniden daha kolay yapar.
 • 1
  yasinkmk 12.5.2018 00:32
  zaten kozmolok, biyolog yahut fizikçiler varlığını kanıtlayamadığı için din bir inaçtır aksi halde bir bilim dalı olurdu. eklemeden geçemeyeceğim bir gün herhangi bir şekilde ruhun varlığı kanıtlanırsa onun ruh olmadığı(mesela freud'un libido kavramına benzer birşey olduğu) iddia edilecektir. ayrıca 17/isrâ-85: "sana ruhun ne oldugunu soruyorlar, de ki: «ruh, rabbimin emrinden ibarettir. bu hususta size pek az bilgi verilmistir" ayetince ruhun bilinemesi dini inancın bir gereğidir.
 • 0
  telepatikpizza 15.5.2018 16:45 ~ 16:45
  zaten ölümden sonraki yaşama insanları inandıran tek şeyin din- inanç olduğunu düşünüyorum. yoksa kanıtlanabilecek bir şey değil bence şuanlık
 • derin düşünce

  eleştirel bir fikrin varsa, yeni bir teori ürettiysen, kayda değer planların varsa, insanlara bir gerçeği göstermek istiyorsan veya düşünceni akım haline getirip kendine yeni nökerler kazanmak istiyorsan, derin düşünce bölümü emrine amade.