10

"serpme kahvaltı' yılda 100 milyar lira israfa neden oluyor"

türkiye israfı önleme vakfı başkanı, türkiye'de yılda 214 milyar liralık gıda israfı yapıldığını söyledi
türkiye israfı önleme vakfı (tisva), türkiye'nin gıda israfı tablosunu açıkladı. buna göre son dönemde yaygınlaşan serpme kahvaltılar, yıllık 100 milyar liralık israfa neden oluyor.
hürriyet'ten erdinç çelikkan'ın haberine göre, türkiye'de yılda 214 milyar liralık gıda israfı yapıldığını hesaplayan tisva, bu miktarın 12 milyon tona denk geldiğini ortaya koydu.
tisva başkanı prof. dr. aziz akgül, dünyada 67 ülkenin yer aldığı 'gıda kaybı ve israf' başlığı altında yapılan çalışmada türkiye'nin 65. sırada bulunduğunu belirtti. son zamanlarda yaygınlaşan serpme kahvaltı kültürü nedeniyle yaklaşık 100 milyar liralık gıdanın israf edildiğini belirten akgül, kahvaltıda gelen zeytin, peynir, domates, tereyağı, reçel, yumurta ekmek gibi gıdaların birçoğunun tüketilmediği için çöpe gittiğini ifade etti.
 • 0
  enon 1 ay önce ~ 1 ay önce
  saçmalığın önde gideni. millet buzdolabında bulunandan çok daha kalitesiz ürünlere yüzlerce lira döküyor. neymiş efendim dışarıda kahvaltıymış. hep akılsız kadınların işleri bunlar, foto çekip oraya buraya atacaklar, dertleri o.

  illa dışarıda bir şeyler yiyeceksen, akşam yemeği ye. evde kahvaltını yap, git şık bir restorana 100 değil 200 lira ver, güzel bir şeyler ye iç.
  0
  horseman 1 ay önce
  kimse yemese gitmese bile o ürünler çıkıyor işletme sahibi bünyesinde her halükarda elinde bulunduruyor. günün sonunda da muhtemelen çöpe atıyordur. ha insanlar gelirse kar yapar gitmezse zarar yapar. bunu kadınlara nasıl bağladın anlamadım :d
  0
  enon 1 ay önce
  ya hiçbir adam, hadi gideyim de bir serpme kahvaltı gömeyim demez. böyle sektörleri ortaya çıkaranlar hep kadınlar. sırf kadınlar mutlu olsun diye adam da bunun çenesini çekeceğime 100 lira veririm bu boktan kahvaltıya diyor.
 • 1
  kun 1 ay önce
  serpme kahvaltı yapanın gerçekten aklından zoru vardır
 • 0
  sjense 1 ay önce
  gösteriş, sosyal medya, popülerite nelere yol açabilir adlı çalışmanın en güzel örneği yazımıza hoşgeldiniz.
 • bilin istedim

  Her türlü az bilinen, çok bilinen, duyulsada ne olduğu tam olarak bilinmeyen kavramların açıklandığı. puivin bilmesini istediğiniz bilgi, anı,fıkra, makale, görselleri paylaşabileceğiniz, sesinizi özgürce duyurmak istediğinizde seçeceğiniz bölüm

  422 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  ibrahimisbilir

 • bu bölüm #sosyal bölümünün alt bölümüdür.
 • 1. bölüm açıklamasına uygun olmayan başlıklar açmayınız.

  2. yanlış bir bilgi gördüğünüzde yazara düzeltmesi için rica ediniz.

  3. açılan başlığı gerekli buluyorsanız (+), gereksiz buluyorsanız (-) yönünde işaretleyiniz.   ilgili bölüm;

  kara delik