meniere nedir?

  -3
  osmantik26 12.7.2017 23:03 ~ 18.4.2020 16:31
  meniere hastalığı iç kulak sıvısının artışı olarak tanımlanan ancak henüz tam olarak nedenleri ortaya konulamamış hastalık türüdür. meniere hastalığının belirtileri arasında en önemli veri baş dönmesi şeklinde ortaya çıkan ataklardır. iç kulakta oluşan sıvı artışı oluşumunun nedeni tam olarak saptanmış değildir.

  meniere hastalığını oluşum süreci genel itibariyle sıvı alımının boşaltımından fazla olması ve kulak sıvılarının dışa atım kanallarında oluşan tıkanıklık nedeniyle basın artışı ortaya çıkabilir. bu hastalığın görüme sıklığı noktasında ise görüş birliği yoktur. 40 ile 60 yaş arasında daha sık görülen bu hastalık her yaşta görülebilen bir hastalıktır. türkiye için bu hastalığın ortalama yaşı 48 olarak belirlenmiştir. çift yönlü olarak olguya rastlanma durumu ise %20 orandadır. %20 oranının giderek artan bir çizgiye sahip olduğu da saptanmıştır. tedavi aşamasında önemli bir veri olan çift yönlülük, tedavi sürecine yön veren ana etkendir.

  meniere hastalığı belirtileri


  meniere hastalığı belirtileri ve tedavisi
  meniere hastalığının başlıca etkenleri özetlendiğinde meniere hastalığı belirtileri olarak şu maddeleri öne çıkartabiliriz.

  1- baş dönmesi şikâyeti
  2- kulakta uğultu oluşması
  3- başlarda dalgalı şekilde duyma kaybı
  4- kulakta dolgunluk hissiyatı

  bu şekilde ana etkenlerin olduğu saptanmıştır. bu etkenlere yan etkenler olarak da araştırmalar sonucu yeni etkenler eklenmiştir.

  - kusma
  - çarpıntı
  - ölüm korkusu
  - terleme
  - ishal
  kaynak : www.abcsaglik.xyz/.../...rtileri-ve.html
 • 0
  karakterian 13.7.2017 17:21
  neden yazdın bunu nalet olsun neden ha neden söylesene