11

modern tıbbın yalanları: büyüme hormonu

bildiğiniz gibi sağlık dendiğinde bir çok konuda büyüme hormonu ve onun yararlarından bolca bahsedilir. peki gerçekte böyle mi?

hipofiz bezinin yapısını incelediğinizde bu bezden salgılanan hormonların stres tepkimesi ile ortaya çıktığını ve sadece kısa süreli yükselmeleri gerektiğini görüyoruz. bu hormonlar bir eczane ilaci gibi davranıyor bir şeyi düzeltirken karşılığında 10 yan etki getiriyorlar.

örneğin prolaktin hormonu sadece emzirme döneminde yükselmesi gerekir. prolaktin hormonu süt üretiminin yanında yüksek tansiyon, yavaş tiroid, göğüs kanseri gibi hastalıklarda yüksek seyrediyor.

hipofizden salgılanan diğer bir hormon tsh. kalp hastalıklarında, tiroid bozukluklarında ve diyabette yüksek (hatta normal) tsh seviyesi bir gösterge olarak kullanılıyor.

hipofiz bezinin ameliyatla alınması damarlardaki sertleşmeyi önlüyor ve yaşlanmayı yavaşlatıyor.

yukardaki örnekler gibi büyüme hormonu da hipofiz bezinden salgılanmakta. modern tıbbın yanıltıcı isimle pazarladığı bu hormon aksine bir çok hastalıkta önemli rol oynamakta.

en basitinden stres veya stresli aktiviteler büyüme hormonunu yükseltiyor. (kaynak)

büyüme hormonuna fazlaca maruz kalan farenin ömrü azalırken, büyüme hormonu eksikliği çeken fare daha fazla yaşıyor. (kaynak)

kalp yetmezliği ve vücudun fazla su tuttuğu dönemlerde büyüme hormonu diğer stres hormonlarıyla beraber yükselmiş oluyor. (kaynak) (kaynak) (kaynak)

büyüme hormonu ile tedavi gören çocuklarda kanser ve tümör büyümesi görülüyor. (kaynak)

diğer konu: tuz
 • 3
  mkll 13 gün önce
  güzel bir çalışma olmuş. işte her duyduğumuza inanıyoruz maalesef, okumanın ve araştırmanın önemi ortada.
  0
  rio 13 gün önce
  buna benzer; serotonin ilk keşfedildiğinde mutluluk hormonu olarak bilinmiyordu. hatta serotonin düşürücü ilaçlar yüksek tansiyon, kalp yetmezliğini, kalpteki ritim bozukluklarını, kan pıhtılaşmalarını önlemek için kullanılıyordu.

  ama şimdi serotonin ilaçlari antidepresan olarak satılıyor ve kalp-damar sistemine hasta hiç farkında olmadan büyük zararlar veriyor.
  2
  kun 13 gün önce
  serotonin salgılanmasını sağlayan ilaçların zararları hakkında da yazı yazar mısın reis
  0
  rio 13 gün önce
  aslında yazmıştım da nereye kayboldu niye silindi bilmiyorum. serotonin'in serotonin olarak bilinmediği zamanlarda vücuda verdiği zararlar çarpıcı olarak ortaya konmuş. esasen büyük hastalıkların çoğunda yer alıyor. kanı pıhtılaştırması, organlara zarar vermesi, tiroid baskılaması, stres hormonlarını yükseltmesi, kanser ve tümörleri beslemesi..
  0
  kun 13 gün önce ~ 13 gün önce
  uyku problemi yapar mı

  peki biz ne yapsak bu hormonları bu etkileri azaltabiliriz yada tedavi edebiliriz? ne biliyim mesela alkol cok tüketirsin karaciğer yağlanması yapmasın diye enginar falan yersin var mı buna iyi gelen bir şey
  0
  rio 13 gün önce
  bütün serotonin antidepresanları aynı çalışmıyor. kimisi yapabilir kimisi yapmayabilir. hiç kullanmadım aslada önermem. uykuyla ilgili problemlerin varsa başka şekilde de çözebilirsin.
 • 1
  bizanskurdu 13 gün önce
  bugün de aydınlandık çok şükür
 • 1
  f242 13 gün önce ~ 13 gün önce
  nedense yazdığın her şeye koşulsuz güveniyorum puvo, samimiyetinden herhalde. hipokrat 1 sen 2
  0
  rio 13 gün önce
  teşekkürler <3
 • 1
  horseman 13 gün önce
  mükemmel bir yazı olmuş 👍
 • sağlık

  Tıp ve alternatif tıp,tıp etiği,toplumsal sağlık,güncel sağlık problemleri,yeni tedaviler,hayvan sağlığı ve benzeri haberler.

  33 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  bcaa

 • bu bölüm #kültür-sanat bölümünün alt bölümüdür.

 • argo ve dalga amaçlı yorumlar kesinlikle yasaktır.

  sorularınızı öncelikle yorum olarak sormanızı tercih ediyoruz.ancak gerekli yerlerde bizler de birer sağlıkçı olarak özelden sorularınızı seve seve cevaplayabiliriz. 

  ilgilerinizi eksik etmezseniz seviniriz. 

  paylaşımlarınızı bekliyoruz.