modern tıbbın yalanları: büyüme hormonu

  11
  rio 6.10.2019 17:25 ~ 17:33
  bildiğiniz gibi sağlık dendiğinde bir çok konuda büyüme hormonu ve onun yararlarından bolca bahsedilir. peki gerçekte böyle mi?

  hipofiz bezinin yapısını incelediğinizde bu bezden salgılanan hormonların stres tepkimesi ile ortaya çıktığını ve sadece kısa süreli yükselmeleri gerektiğini görüyoruz. bu hormonlar bir eczane ilaci gibi davranıyor bir şeyi düzeltirken karşılığında 10 yan etki getiriyorlar.

  örneğin prolaktin hormonu sadece emzirme döneminde yükselmesi gerekir. prolaktin hormonu süt üretiminin yanında yüksek tansiyon, yavaş tiroid, göğüs kanseri gibi hastalıklarda yüksek seyrediyor.

  hipofizden salgılanan diğer bir hormon tsh. kalp hastalıklarında, tiroid bozukluklarında ve diyabette yüksek (hatta normal) tsh seviyesi bir gösterge olarak kullanılıyor.

  hipofiz bezinin ameliyatla alınması damarlardaki sertleşmeyi önlüyor ve yaşlanmayı yavaşlatıyor.

  yukardaki örnekler gibi büyüme hormonu da hipofiz bezinden salgılanmakta. modern tıbbın yanıltıcı isimle pazarladığı bu hormon aksine bir çok hastalıkta önemli rol oynamakta.

  en basitinden stres veya stresli aktiviteler büyüme hormonunu yükseltiyor. (kaynak)

  büyüme hormonuna fazlaca maruz kalan farenin ömrü azalırken, büyüme hormonu eksikliği çeken fare daha fazla yaşıyor. (kaynak)

  kalp yetmezliği ve vücudun fazla su tuttuğu dönemlerde büyüme hormonu diğer stres hormonlarıyla beraber yükselmiş oluyor. (kaynak) (kaynak) (kaynak)

  büyüme hormonu ile tedavi gören çocuklarda kanser ve tümör büyümesi görülüyor. (kaynak)

  diğer konu: tuz
 • 3
  mkll 6.10.2019 17:33
  güzel bir çalışma olmuş. işte her duyduğumuza inanıyoruz maalesef, okumanın ve araştırmanın önemi ortada.
 • 1
  bizanskurdu 6.10.2019 21:06
  bugün de aydınlandık çok şükür
 • 1
  f242 6.10.2019 21:07 ~ 21:07
  nedense yazdığın her şeye koşulsuz güveniyorum puvo, samimiyetinden herhalde. hipokrat 1 sen 2
 • 1
  horseman 6.10.2019 21:21
  mükemmel bir yazı olmuş 👍