opus dei tarikatı

  3
  yuceltanay 10.7.2018 17:59
  opus dei, 2 ekim 1928'de madrid’te sıradan bir papaz olan jose maria escriva de balaguery albas tarafından kurulan 87 yıllık ispanyol asıllı bir örgüttür. 1950 yılında papalık tarafından resmen onaylanmıştır. papalık, güçlü anti-komünist misyonu nedeniyle açık destek verdiği "opus dei"nin statüsünü 1982'de yükselterek, örgüt önderine, tarikat başkanlarına mahsus "piskopos" unvanını bahşetti

  gizli bir örgüt olan opus dei’nin tüm üyeleri katolik meslek sahiplerinden oluşmaktadır. bunun yanında her ülkede de örgütten sorumlu bir kardinal bulunmaktadır. onlara göre papa’nın kimliği, kilise’nin de, papalık makamı’nın da üstündedir. papa, tanrı-krallığı’nın kutsal önderidir. böylesine yüce bir mertebeye erişebilen kişi de elbette olağanüstü bir kişidir. bu nedenle opus dei, böylesine olağanüstü bir kişi tarafından temsil edilen vatikan devleti’ni yüceltir ve kilise’yi ikinci planda görür.

  2.8 milyar dolar serveti, 15 üniversitesi, 97 teknik okulu, 36 ilköğretim okulu olan opus dei ile ilgili pek çok tartışma yaşanmış ve olumsuz görüşler dile getirilmiş buna rağmen örgüt herhangi bir açıklama yapmamıştır.
 • 1
  yuceltanay 10.7.2018 18:01
  opus dei,türkiyede darbe girişiminde bulunan amerikancı nurculuğun versiyonu fetullahcıkla örgütlenme,okullar...v.s benzeri yönleri vardır.