gördüğümüz rüyalardan sorumlu muyuz?

  14
  yasinkmk 20.5.2018 11:57
  bir çok insan rüyasında kendi karakterine zıt şeyler yaptığını görür. birisini öldürmek, hırsızlık yapmak, tanımadığı-belki de tanıdığı- biriyle ilişkiye girmek ve daha bir çok şey…
  peki insanlar gördükleri bu ahlaksız rüyalardan sorumlu mudur? aşağıdaki yazarların bu konudaki fikirlerini okuduktan sonra yorum yaparsanız sevinirim.

  freud: ‘bütün rüyalar, gizli kalmış uçsuz bucaksız arzuları simgeler ve her rüyanın ardında cinsel sebepler gizlidir’

  jessen: “uykuda ne daha iyi, ne daha dürüstüz. tersine vicdan, düşlerde sessiz gibidir; çünkü düş içinde acımasızızdır ve en kötü suçları — hırsızlık, saldırı ve cinayet— tam bir kayıtsızlık ve sonrasında hiçbir pişmanlık duymaksızın işleyebiliriz.”

  haffner : “nadir istisnalarla birlikte dürüst bir adam düşlerinde de dürüsttür; baştan çıkarmalara direnecek ve kendini kin, kıskançlık, öfke ve tüm diğer kusurlardan uzak tutacaktır. ama günahkâr bir adam, kural olarak, düşlerinde, uyanıkken gözlerinin önünde bulunan imgelerin aynılarını bulacaktır.”

  pfaff “bana düşlerini söyle, senin içsel benliğin hakkında bir şeyler söyleyeyim.”

  hildebrandt : yaşam ne kadar tem izse düşler de o denli temizdir, birinde daha az temiz olan diğerinde de öyle olur.

  haffner: “düşlerimizden sorumlu değiliz çünkü onlarda düşüncelerimiz ve arzularımız, tek başına yaşamımı¬za doğruluk ve gerçeklik kazandıran temelden yoksun kalmıştır... bu nedenle hiçbir düş arzusu ya da düş eylemi erdemli ya da günahkâr olamaz.”

  stricker (1879, [51]), şöyle yazıyor: “düşler yalnızca yanılsamalardan ibaret değildirler. örneğin eğer kişi, düşünde, haydutlardan korkuyorsa, haydutların hayali olduğu doğrudur ama korku gerçektir.”

 • 0
  pacard 20.5.2018 12:17
  sorumlu değildir fakat bu hiç dikkate alınmaması manasına da gelmemeli
 • 0
  kedicik 20.5.2018 12:18
  rüyamda bir kızı döverek öldürdüğümü hatırladım şimdi, insanları rüyalarına göre yargılarsak herkes potansiyel psikopat :d ama adamlar haklı kesinlikle sorumluyuz
  ben mesela neredeyse her gün birini görüyorum (artık görüşmüyoruz ama her gece görüyorum rüyamda, eski günlerdeki gibi mutlu olarak ya da yine onu benden uzak görüyorum) bilmiyorum yani özlediğim için olabilir amaan nerden nereye atladım çok özledim ya
 • 0
  ersals 21.5.2018 13:33
  sorumluluk, iradeye aittir.

  rüyada üst bilinç bilindik anlamda açık değildir. bu nedenle en saçma şeylere inanırız.