10

dinlerin bize faydası nedir?

bence insanlık herhangi bir yaratıcıya inanmaksızın ahlaki ve insani değerlerini bilebilir diye düşünüyorum. vicdan diye bir şey var sonuçta değil mi? (sadece bu açıdan düşünmeyin örnek olarak söyledim)

şimdi birkaç birkaç arkadaşımız gelip "tanrı ve cehennem inancı olmasaydı herkes kötülük, hırsızlık vs. yapardı" falan diyecek. öncelikle insanları kendinizle karıştırmayın! ardından da bir sorgulayın derim, dinlerin bize ne faydası var?
 • 1
  adolfbey 7 ay önce
  zaten bir anda dine kimse inanmamış düşünceler sonucu hz. ibrahim açhanifliği ve allahı bulmuştur. dinin bir topluma faydalarını görmek istiyorsanızda din uğruna savaşan insanların daha hırslı olabileceğini anlayabiliriz. bir amaç uğruna terkedilen bir insan ruhu o amaç uğruna elinden geleni tam anlamıyla yapılabilir. din de aynı ırkçılık gibidir ve bir amaç uğruna insanın hayatını şekillendirmesini sağlar.
  0
  adamlar 7 ay önce
  er ryan'ı kurtarmak filmindeki bir replik geldi aklıma
  +korkma! tanrı bizimle.
  - tanrı bizim yanımızdaysa onların yanındaki kim ?
  -----------------------------------------------------------------------
  ve george carlin'in de bir sözünü copy paste yapayım :d: dünyanın dört bir yanındaki askeri mezarlıklar, tanrının onların tarafında olduğuna ikna edilmiş, beyni yıkanmış ölü askerlerle doludur.
  amerika tanrı’ya düşmanlarını yok etmesi için yalvarır. düşmanlar amerikayı yok etmesi için tanrı’ya dua eder. sonunda birileri hayal kırıklığına uğramak zorunda.birileri zamanını fena boşa harcıyor.
  yoksa, “herkes” olmasın?
 • 1
  hedap 7 ay önce
  köksüz bir bitki yetişemeyeceği gibi, dinî temeli olmayan gerçek ve uygulanabilir bir ahlak da olmaz. din, insanın kendine özgü şahsiyeti ile sonsuz kâinat arasında kurduğu belirli bir ilişkidir. ahlak ise bu ilişkiden doğan sürekli bir hayat düsturudur.
  -tolstoy
 • 0
  androidoyunlar 7 ay önce
  hayal kurmak :d
 • 0
  uek 7 ay önce
  bence en önemli faydası acizliğimiz. elimizden geleni yaptıktan sonra tıkandığımız o noktada dua etmek bütün yükleri üzerimizden alıyor doğrusu.
 • 1
  aramiss 7 ay önce
  dinlerin insanliga hicbir iyiligi yok, aksine kotulugu vardir. sorgulamamayi ve direkt biat etmeyi dayatan, ayrismayi baslatan, insanligi karanliga sokmaua ant icmis felsefi akimlardir. insanlara kendini alet etmis, kendisini rant ugruna bir saga bir sola vurdurtan bir akımdır.
  akim dedim cunku er ya da geç bitecektir bu akım.
 • 1
  fetishyaali 7 ay önce
  dinlerin insanlığa tek faydası siyasi,sosyolojik tavrından dolayı insanların eline maşa olması ve bu sayede kitleyi elinde tutmasıdır.
  ahlak,kural,bağlılık tarzı şeyler söylense de bunların dinde yeri pek gözlenmemektedir. dinler toplumlara mal olduğu yıllardan beri savaşı,sefaleti,ayrımcılığı beraberinde getirmiş ve getirirken hepsini bitireceğini söylemiş ve peşine binlerce insanı takarak büyümeyi başarmış akımlardır.

  ve ne yazık ki günümüzde din savaşlarını görüyoruz; evet yeni akımımız din siyaseti. çünkü kendi içerisinde bu çatışma zaten vardı ve insanlar bundan beslendi...
 • 0
  helianthus 7 ay önce
  kendini iyiliğe adamak isteyen bir insan bunu her şekilde yapabilir. dinler insana bir çerçeve bir bakış açısı sunar eğer kötüye kullanılmazlarsa. ama maalesef çok fazla kötüye kullanıldığı olur. insanlar toplumlar yaptıkları kötü şeyleri din adına meşrulaştırabilir. o yüzden çok izafi bir soru
 • 1
  anarchist 7 ay önce
  ölüm korkusuyla başa çıkmak ?
  -1
  lafleur 7 ay önce
  başka da bir şey değil.
 • 0
  serraydn58 7 ay önce
  ben hep o zaman niye geldik diye düşünüyorum yani herşey tesadüf olamaz bu da inancın gerekliliği benim için.
 • 3
  unnamed 7 ay önce
  fayda göremiyorsan inanmazsın. ben sana sorayım dinlerin sana ne zararı var? isteyen inansın isteyen inanmasın. bazı insanlar bir anlam ararlar ve din bu boşluğu doldurur. zaten kötülüğü engellemek gibi bir durumu yok. sadece onu öğütler. aklını kullanmanı öğütler iyiliği öğütler. israf etmemeni öğütler. doğayı kirletmemeni öğütler. zararı yoktur kurallarını bilip ona göre yaşarsan.
 • 1
  piiuv 7 ay önce
  din bir yaşam biçimidir ve o yaşamı kuran ile biçimlendirir sünnet ilede genişletir ve insana iyiliği emreder kötülükten de alıkoyar. tabii iyi olma kavramı sadece inananların yaptıkları bir amel değildir çünkü inanmayanlarıda yaratan bir allahtır(svt) insanlara vicdan hissini veren de allahtır her insan da islam fıtratı üstüne doğduğundan fıtratı sonradan bozulan insanlarda vicdanları ölçüsünde iyilik elbet yapacaklardır. ama bunu bir dine tabi olarak yaptıklarında anlam kazanacaktır. aksi kendini oyalamaktan başka birşey değildir...
  1
  banabubade 7 ay önce
  iyilik iyiliktir.
  0
  piiuv 7 ay önce
  öyle tabii puvom
 • 3
  baran_aslan 7 ay önce
  hiç birşey olmasa bile yaşamanın bir manası olur. psikolojik bir huzur ve güven sağlar
 • 1
  ferhattt 7 ay önce ~ 7 ay önce
  dinlerin bize hiçbir faydası yok. bizlere tek getirisi kötülük. çünkü insanlar, inanmayı bilmiyor.

  düzenleme: insanlar bir dine inanacagina, ateist olsalar, daha faydalı olurdu.
 • 0
  pentaigo 5 ay önce
  din ile bir topluluğu asırlarca yönetebilirsiniz.
  din ile istediğiniz kişiyi çocukluğundan itibaren eğitip beynini yıkayabilirsiniz.
  din, bilime karşı çıkabilecek en büyük silahlardan biridir. hem de karşı çıkmadığını iddia ederek...
  din yeni efsane, mitolojik yada tarihte iz bırakabilecek hayal ürün şeyler ortaya koyabilir.

  en önemlisi ise;
  din ile kendi ahlak ve etik kurallarını belirleyemeyen azgın insanları kafesleyebilirsin.
  0
  piiuv 5 ay önce
  kendi küçük dünyanda böyle kıt düşünebilirsin ama bu dini bağlamaz bilimide bağlamaz bilim dini açıklayan bir sebep bir araçken dine düşman olmak sana özel bir cahillik türü olsa gerek...
  0
  adamlar 5 ay önce
  her fikre açığım da senin gibi çomarları gönderilerimde görmek istemiyorum diğerleri de anladı zaten. şimdi profilime girip 5. sayfaya gelip içeriklerimi eksileyeceksiniz biliyorum. ama siktirin gidin yeter da
  0
  piiuv 5 ay önce
  yok kardeşim ben sen gibi dar görüşlü değilim fikirlerinden dolayı seni yargılayıp kin güdüp eksi atmam merak etme. ancak fikrimi beyan ederim başlık senin olabilir ama puiv hepimizin
  0
  pentaigo 5 ay önce
  bilemiyorum. yukarıda yazdıklarımdan hangileri sence yanlış?
 • -1
  pietrocrepsi 5 ay önce
  kavga gürültü
 • felsefe

  felsefe tartışmalarını özgürce yapabileceğiniz bölüm.

  200 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  philosopher
  adamlar

 • bu bölüm #kültür-sanat bölümünün alt bölümüdür.

 • bu bölümde kural yok. her tartışmaya açık bir bölüm.