hz. isa'nın çarmıha gerilmesi - gör beni kitap alıntıları 3

  10
  huseyinargun 20.11.2019 17:16 ~ 17:16
  isa doğduğunda, yahudiler roma imparatorluğu'nun hakim olduğu kudüs bölgesinde baskı altında yaşıyorlardı, çünkü inanışları, âdetleri roma imparatorluğu'nun çok tanrılı inanış ve geleneklerinden çok farklıydı. roma imparatorluğu'nun kurban üzerinden dönen bir ekonomisi vardı ve yahudilerin kurbana karşı olmalarından rahatsızdı. (o dönemlerde adak olarak sadece koyun, kuzu değil, insan, bebek, çocuk, bakirelerin hayatları adak olarak bir sürü tanrıya sunulurdu.)

  isa, adak adamaya tamamen aykırı bir öğretiyle yahudilerin peygamberi olduğunu iddia ederek ortaya çıktı. yahudiliği güncelleyip gereksiz inanışlardan sıyırmak için konuşmalar yapmaya başladığında ve son olarak da müritleriyle adak pazarını basınca, o bölgenin roma valisi rivayete göre isa'yı askerlerine aldırttı. isa'nın takipçileri roma imparatorluğu'na karşı gelebilmek için sayıca çok azdılar.  isa'nın hayatına ne olduğuna dair bir sürü fikir var ve aslında emin olduğumuz hiçbir şey yok.

  kimileri isa'nın o bölgeden müritleriyle birlikte sürüldüğünü, çoluğunu çocuğunu alıp avrupa'ya göçtüğünü ve tapınak şövalyeleriyle yaşadığını düşünür, kimileri çarmıha gerildiğine inanır, kimileri isa yerine başka birinin çarmıha gerildiğine, kimileri de isa'nın hiç var olmadığına. aslında isa'ya gerçekte ne olduğuna dair hiçbir delil yoktur.

  islam'a göre ise:

  nisâ-157: “”bir de «biz allah’ın peygamberi meryem oğlu isa mesih’i öldürdük» demeleridir. oysa onu ne öldürdüler, ne de astılar. fakat öldürdükleri kimse, onlara isa gibi gösterildi. onun hakkında anlaşmazlığa düşenler, ondan yana tam bir kuşku içindedirler. o hususta bir bilgileri yoktur. sadece zanna uyuyorlar. onu kesinlikle öldürmediler.””
 • 1
  champ 20.11.2019 17:21
  insanın okudukça kafası karışıyor. bildikçe bazı şeyler daha zorlaşıyor. nisa suresinin ayeti de oldukça netmiş.
  1
  huseyinargun 20.11.2019 17:26
  kafa karıştırıcı çok şey var. hemen yazmayacağım araştıracağım biraz, sonraki yazacaklarıma falan da fikirlerinizi yazabilirsiniz, kafa yorarız birlikte.
 • 3
  hedap 20.11.2019 18:27
 • 0
  ploreterdevrim 21.11.2019 14:38
  keşke alıntılarını bir başlıkta toplasaydın, ayrı ayrı olmazdı en azından. merak edenler tek bir başlıkta bütün alıntılara ulaşırlardı.
  0
  huseyinargun 21.11.2019 14:50
  çok uzun olur ve okuyanların gözünde büyür, ayrıca konu başlığıyla ne okuyacağını bilmesi açısından da faydalı.