stajın bedava iş gücü yaratmasından başka bir işe yaramaması

  11
  filozofunsakali 31.7.2019 12:52
  ne bu? devlet sadece sigortanızı ödüyor bu zorunlu stajyerliğe. yol, yemek oradaki masrafları bir şekilde ödemeniz gerekiyor. zaten çalışılan şirketin canına minnet bedava iş gücü. patronlarda bu emek algısı gelişmemiş ki. kendileri çalışan olsa ama analarına söver patronların.

  stajyer olarak hala öğrenme aşamasında olmamıza rağmen çalışılan şirketlerin %90'nı öğretmekten çok iş gücünü bedavaya azaltmak için kullanıyor stajyerleri. belki olması gereken bu ama bunun karşılığında ne alıyoruz? en azından yol? yemek?

  22 yaşımda annemden babamdan para almanın aşağılık kompleksi yarattığını biliyor musunuz? öğrenci olsam - öyle hissetsem stajyerlik yaparken amenna böyle bir komplekse girmem fakat gerçekten söylüyorum gram ego yoktur bu söylediğimde bir çalışandan daha fazla iş üretkenliği yapıyorum. kendimi stajyer gibi değil de bedava çalışan gibi hissediyorum.

  en azından asgari ücrete yakın bir para alması zorunlu kılınmalı stajyerlere veya sadece yol, yemek ücreti. devletin firmalara "ben zaten sigorta yapıyorum, stajyerin cebine üç kuruş girsin bari maaşın yarısını ben diğer yarısını sen ver." demesini bekliyorum. 30 iş günü minimum çalışıyoruz. bir çalışandan farklı değiliz. hiçbir çalışandan farklı bir yanımız yok.

  her şeye rağmen bu söylediğim şey devlet tarafından yapılsa bile stajyerler daha az staj yapacağı iş yeri bulacaklar, stajyerlere para vermemek için. bizim memlekette stajyer bitmediği için cem yılmaz'ın dediğine çıkıyor "bizim memlekette adam mı biter? bugün onu yarın seni dener." bedava iş gücü en sevdiğim.
 • 0
  ferhattt 31.7.2019 13:57
  hazinenin paraya ihtiyacı var. 3-5 demeden her şeyden yararlanmaya çalışıyorlar. (en basitinden bi radara takılmıştım ve 1000 küsür lira ceza yeşim.) stajda normal çalışan gibi çalışıyorum ama elime geçen para, 500 lira.
  üniversitede bir hocam söylemişti. "staj yerleri size hiçbir kazanç vermez. sizin kazanmanız lazım."
  1
  filozofunsakali 31.7.2019 14:46
  bari stajı zorunlu yapmasalar da şuna katlanmasak boş çünkü içeriği
 • 2
  epic 31.7.2019 17:17
  stajyer=köle. bizim şirkette stajyerler genelde çaycı, fotokopi elemanı olarak kullanılır.
  0
  filozofunsakali 31.7.2019 21:41
  ben yine mesleğimi yapıyorum ama bedavaya
 • 1
  bizanskurdu 1.8.2019 11:13
  ne doğru ki bu doğru olsun, çalışan da bedavadan biraz fazlaya iş gücü yaratıyor
  0
  filozofunsakali 1.8.2019 11:15
  bu asgari ücrete doğru söylüyorsun, onlar da bedava çalışıyor.
 • 1
  theeru 1.8.2019 12:25
  yeni bir yasa tasarisi ile stajyerlerin 900tlnin altinda staj gormeleri yasaklanacakti diye hatirliyorum ben. duyan bilen var ise aydinlatsin burayi.
 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..