nokta (pbs.twimg.com)

nokta
 • 5
  sewo 26.6.2019 12:25
  şu sağcı ve solcu yobazları hiç anlamadım. ne yapmış bu kız nargile içerken fotoğraf çekildi diye suçlu mu oldu.
  bu ülkede milyar dolarlık yolsuzluklar yapıldı kimsenin gıkı çıkmadı her şehirde belediyeler kul hakkı yiyip rant uğruna yolsuzluk yapıyor kimsenin sesi çıkmıyor.
  0
  caesar 26.6.2019 12:33
  kimse demeyelim. bak 3 şehri kaybettiler. demek ki ses çıkıyor.
  0
  yaz 26.6.2019 13:53
  sensin yobaz.

  baş örtüsü bir görüştür. hayata bakış açısıdır. küpe takan adamın takke taktığını gördün mü sen hiç? veya piercing taktıran bir gencin, elinde 99'lu tesbihle dolaştığını?

  baş örtüsü takıyorsa, ona göre yaşayacak ya da eleştiri oklarını kabul edecek. ben kimsenin hayatına karışmıyorum, ortada bir tezatlık görürsem ona güler veya onu eleştiririm.

  yolsuzluklara susanlara da kafam girsin, saçma sapan tespit yapıyorsun kendince.
  1
  sewo 26.6.2019 13:58 ~ 14:00
  hilafeti osmanlıya hangi padişah getirmişti adam halife oldu yaradanın elçisiyim dedi ve islamiyet alemi kabul etti adam küpeyi taktı kulağına.

  siz sadece şekilcisiniz başka hiçbir şey değilsiniz.
  başı kapalı kadınlar yıllarca türkiye de sorun dediler hayır. başı kapalı kadınlar laiklikle arasında sorun yok. sorun başının içi örümcek ağları dolanmış insanlar.

  benim saçlarını beyaza boyayan arkadaşım var muhafazakar bir çocuk ve durumları iyi hacı bile oldu diye biliyorum. sürekli sadaka verir, fakire fukaraya yardım eder.

  senin gibi sözde dinciler ha babam müslümanları eleştirir sonra götünü devirir yatıp ohh bugunde islamiyeti korudum der.

  senin gibi sözde dinciler ise dinin gerçek düşmanlarısınız. ebu cahil ve cahillik neden islamiyetin en büyük düşmanı tekrar tekrar hatırlatıyorsunuz.

  şuan o kızın inancını sorgulayarak ve inancını eleştirerek kul hakkına girdiğini bilmiyorsun bile. evet doğru tespit kimsenin dinini, inancını eleştiremezsin. bu inandığı şeyle kendi arasındadır
  0
  yaz 26.6.2019 14:16
  ya ne boş yaptın arkadaşım, uzun uzun yazınca haklı mı zannediyorsun kendini?

  peygamber gelse, bu nargileyi höppür diye üfleyen kızı görse, aferin kızım ver bir fırt da ben mi çekeyim der sence? ben olayın dini boyutuna bakıyorum, zaten kimsenin özgürlüğüne karıştığımız yok. bu dinen yanlış, senin gibi herkese boncuk dağıtmaya çalışan tipler aksini istediği kadar söylesin fark etmez.
  1
  sewo 26.6.2019 14:20
  lafa bak peygamber gelse, aferin olum ver şu telefonu biraz da ben mi takılayım, insanların dinini ben eleştireyim diyecek dimi. kendisi sanki ne yapıyor milleti eleştirmek dışında dini boyutuna bakamazsın çünkü inanç, yaratıcı ile insan arasındadır. yani sen başkasının inancını bırak sorgulamayı eelleeşşttiirreemmeezzssiinn. her koyun kendi bacağından asılır.
  hadi bravo bugünde islamiyeti kurtardın dönüp uyumaya devam edebilirsin.
  0
  yaz 26.6.2019 14:30
  “sizden hayra çağıran, iyiliği emredip kötülüğü men eden bir topluluk bulunsun. (âl-i imrân sûresi (3), 104)

  islam'da her koyun kendi bacağından asılmaz, o senin gibi limonataların uydurduğu bir şeydir. o kız umurumda değil, onun yaptığı şey baş örtüsüne zarar vermektir ve ben bunu eleştiririm. ben söyleyeceğimi söyledim, sen boş yapmaya devam edebilirsin, sana daha fazla vakit harcamanın gereksiz olduğunu düşünüyorum.
  1
  sewo 26.6.2019 14:33
  her tezini çürütürken daha halifeyi osmanlıya getiren müslümanları halifesi olan adamın taktiği küpeye cevap veremiyorsun. sadece şekilcisin ve bir o kadar islam düşmanısın.
  her koyun kendi bacağından asılmazmış. o zaman savaşlar ve katliamlardan hepimiz suçluyuz önleyemedik. ne saçma argümanlar sunuyorsun ahh şu kahvehanede öğretilen tutarsız ve islamiyetlten değil emevilerden gelen dini yargılarınız bir kırılsa ama nerede.
  -1
  yaz 26.6.2019 14:37 ~ 14:38
  cahilliğin artık iyice gün yüzüne çıktı. küpeyi takan yavuz sultan selim değil, şah ismail'dir. tarihi öğrenmek için kulaktan duyma bilgilere veya resimlere değil kitaplara güvenmelisin. hadi git şimdi araştırmanı yap ve gerçekle yüzleş. bence daha fazla da konuşma, konuştukça batarsın sen.
  2
  sewo 26.6.2019 14:41
  ahaha kardeşim bak neden cahilsin biliyor musun?

  bir kaynağın literatür girmesi gerekir mutlak kanıt olması için eğer bir kaç profesör kitaplarında koyması güncel bilgi olarak geçebilir ancak literatür girmemiş bilgiyi savunmak ne bu cahillik yiğidim.
  1
  yaz 26.6.2019 14:53
  bu son yorumum çünkü midemi bulandırıyorsun.

  erhan afyoncu, ilber ortaylı ile yıllarca program yapmış bir tarih profesörüdür. sırf bu konu hakkında, 'yavuz'un küpesi' diye bir kitap yazmış ve küpe ile padişahın alakası olmadığını belirtmiştir. resim, kendisinin ölümünden sonra yapılmış ve sadece küpe olarak değil şeklen de kendisi ile alakası yoktur.

  sen gülmeye devam et, gerçekten gülünecek haldesin çünkü. şimdi istediğin kadar cevap yazabilirsin, artık umursamıyorum.
  1
  sewo 26.6.2019 14:59
  kardeşim cidden ağır cahilsin. tarihi, tarih yazar. ne demek bir adam ilber ortaylı ile program yapmışsa ve tarih profesörü ise o diyince mutlak bilgimi oluyor. mutlak bilgi olması için literatür girmesi lazım. senin gibiler için söz söylemesi yeterli onu anladık kahvehane kültüründen ötürü.

  ağır cahillik akıyor üzerinden git bir iki kitap oku.

  cevap verebilcek bilgi, birikim sahibi birisi değilsin tek bildiğin dini boyut biraz önce bir kızın dinini sorgulayıp kul hakkına girdiğini önemsemiyor sonuçta dini boyut.

  ( google yavuz küpe)" aaa yokmuş öyle bir şey prof kitap yazmış" diyecek kadar komik bir cahilsin.
  allah' tan sizin gibi din düşmani cahillere karşı okuyoruz kendimizi geliştiriyoruz. rabbim, islamiyeti cahillerin şerrinden korusun.
  0
  bizanskurdu 26.6.2019 15:06
  araya girmiş gibi olacağım da, yavuz'un küpe taktığına dair literatür kaynağını gönderir misin? bu kadar iddialı olduğuna göre, senin bir kaynağın olmalı sewo.
  1
  sewo 26.6.2019 15:21
  elbette, eve geçtiğim gibi detaylı pragrafları ve sayfaları göndereceğim ancak pdf telefonla inmek can sıkıcı. ancak beklemek istemiyorsan biraz zahmetli olsa da hacettepe nin sitesinden bulabilirsin eğer başka bir literatür önerirsem ingilizceden türkçeye çeviri yapmamışlar ingilizcen varsa o literatürün de olduğu kurumu söyleyebilirim. iddialı olmak çok doğru olmadı. sadece bir profesör çıkıp bu değildir neden çünkü bu resim şah ismail ait diyor. evet olabilir güncel bir resim bulunamamıştır ve bu resim ortsya atılmıştır. ancak "aaa resim şah ismail o zaman küpe takmadı" demek yerine biraz araştırsalar 10 dk ya doğru bilgiyi göreceklerdir.
  0
  bizanskurdu 26.6.2019 15:34
  tamam puvo eve geçince atarsın, hem kalıcı bir kaynak olur içerik içerisinde.
  0
  sewo 26.6.2019 23:16 ~ 23:36
  hala eve gelemedim ancak saat 11 oldu arkadaşlar telefondan ekran görüntüsü ile yolluyabiliyorum kusura bakmayın hacettepe giriş ekranında sorun yaşıyor telefonum ancak pc ile giriyorsanız hacettepe edu ile rahatlıkla onlarca örnek bulabilirsiniz altında yer alan paragrafta literatür sokan kişinin eseri belirtili yer alıyor inceleyebilirsiniz. daha fazla literatür makaleyi yarın akşam ancak hacettepe edu girebileceğim o zaman sizinle buluşturabilirim.

  kaynak: academia.edu- ol kulağa küpe

  kaynak: academia.edu şanlarla dolan kulaklarına küpe takmış


  öyle yok profesörmüş yok bu resim şah ismail demekle kanıt olmaz arkadaşlar, tarihi kanıt dediğin böyle zamanında kayıtlara geçilmiş şeylerin incelenmesi ile literatürde yerini alır.

  lütfen, gazeteler hoşunuza gitmeyen siyasi partiyi övünce veya tuttuğunuz partiyi yerince" siktir şerefsiz" diyip bilimsel bir konuda bilgi verince " bu doru, kesin doğrudur kos koca gazate" demeyi bırakın.

  tarih eşittir kanıtlara dayanır. bir bakmışsınız 3 5 yıl sonra kulağıma değil burnuna takmış olduğu kanıtlanır belki ama bir kişi örneğin ilber ortaylı çok sevmeme rağmen zaten yapmaz da kanıtsız bir tarih anlatırsa veya literatürde olmayan bir şey paylaşırsa bu da maalesef kanıt olmuyor. çünkü önce makalenle ikna etmelisin ve bilimsel değer kazansın.

  ya ama cidden niye böylesiniz kaç saat önce hacettepe üniversitesi dedim. ya unutup gitseydim, bu bilgiyi buraya eklemeseydim kimsenin umurunda değil mi gerçek bilgi, taş çatlasın 20 dk 30 dk alıcak bir literatür makalesi taramak.
  0
  hedap 26.6.2019 20:26
  of be sewo ya. vallahi ben okurken daraldim. abi niye anlamıyorlar?
  genetik bir şey herhalde.
  0
  sewo 26.6.2019 23:26
  ben şuan telefonla 40 dk literatür tarayıp eve geç gideceğim olay vitrinden düşmeden yazarlar bilgilensin diye uğraş veriyorum, keşke biraz araştırmaya okumaya özverili olsalar.
  -3
  piiuv 26.6.2019 21:36
  puvom herkes bu ayeti anlayacak şuurda değil. cahillik başa bela sen umursama he de geç
  0
  hedap 26.6.2019 20:24
  baş örtüsü taktiktan sonra yaşanması gereken hayat tarzını sen mi belirliyorsun sayın yobaz.
  nesin sen?
  hayat tarzından sorumlu boş beleş mevzular genel müdürü mü?
  kız altı üstü nargile içerken bi resim çektirmiş.
  şu paylaştığın şey sadece ve sadece merdiven altı yobaz üretim tesislerinden çıkabilir.
  eğer sende de böyle tarikat ayağı felan varsa bilelim.
  ha yoksa da o takip ettiklerini bırak.
  0
  ghostrider 26.6.2019 20:05
  evet, suçlu oldu. neden böyle bir fotoğraf çekme ihtiyacı duymuş bu arkadaş? ben anlayamadım.
  sen neden yorum yapma ihtiyacı duydun, onuda anlayamadım.
  0
  sewo 26.6.2019 23:28
  kişinin ne yapmak istediği kimseyi ilgilendirmez. canı istemiş fotoğraf çekilmiş izin mi istemesi lazım.

  birinin dini yaşama şekline karışan birisi varsa evet onu eleştiririm. çünkü, en büyük ahlak savunucuları en büyük ahlaksızlardır.
  0
  ghostrider 27.6.2019 13:15 ~ 13:18
  hayır benim umrumda değil nargile içmesi, içerse içsin. ben insanların cafeye giderken fotoğraf çektirme ihtiyacını anlayamıyorum.
 • -1
  sevde 26.6.2019 14:30
  tesettür ve başörtüsü ayrı şeylerdir öncelikle bunu belirtmek isterim.

  tesettür ; setr etmekten gelir. kapamak belli etmemek. sadece başa takılan baş örtüyü içine almıyor giyilen kıyafeti, edebi de içine alıyor.

  bir nevi haklı bir söz. ama birine gidip de sen nasıl başörtülüsün nargile içiyorsun vb demek o kişiyi hatadan alıkoymaz ve yapıcı bir tutum değildir. öncelik iyi ahlak ve edeptir. allahı tanımaktır. allahı tanıyan onun istediği şekilde edeplenen kişi allah'a da karşı gelmekten çekinir. ne nargile ne sigara ne de başka ona zarar verecek şeye bulaşmaz.

  aynı şekilde allahın istediği edeple edeplenen başkasına da zarar veremez. hadislerde müslüman bir kişinin bir kaç özelliğinden bahsediyor. ve olmamız gereken çizgi budur.

  “müslüman, insanların dilinden ve elinden emin olduğu kimsedir. mü’min de insanların canlarından ve mallarından emin olduğu kişidir.” (ahmet b. hanbel, nesai)

  “müslüman, dilinden ve elinden diğer müslümanların emniyette olduğu kişidir. muhacir ise allah’ın yasakladığı şeylerden uzak duran kimsedir” (buhari, müslim)


 • 0
  hedap 26.6.2019 20:17
  sağlam ciğer varmış kızda. kova da yapar bu.
 • 1
  racooss 26.6.2019 23:28
  başörtüsü islam a ait değildir. baş örtü bir ölçüt değildir. türbanlı saxocular bunun en açık kanıtıdır. her açık orospu olmadığı gibi, her kapalı da namuslu değildir. namus, yaşam tarzı veya herhangi bir şey başörtü ile ölçülemez. işte siktiğimin salakları bunu anlarsa ülke belki bir yerlere gelebilir.
 • gündem

  gündemi yakalayan ilgi çekici ve sıcak başlıkların eklenmesi gereken bölüm.