bir kilo çöp karşılığında bir öğün yemek yiyebilmek

  11
  aydakigunes 28.9.2019 16:37
  hindistan'daki çatisgarh eyaletinin ambikapur şehrinde bulunan çöp kafe bunu gerçekleştiriyor.

  şehrin yerel yönetimi tarafından hem yoksullara ve evsizlere yemek kaynağı olmak hem de çöp biriktirme alışkanlığını teşvik ederek sokakları temiz tutmayı amaçlayan bir çöp kafe açıldı.
  bu kafede bir kilo çöp karşılığında bir öğün ücretsiz yemek, yarım kilo çöp karşılığında ise zengin bir kahvaltı sunuluyor.

  kafeye getirilen plastik atıklar, hindistan'ın en temiz ikinci şehri olma unvanına sahip ambikapur'da yol inşa etmek için kullanılacak.

  şehir daha önce de geri dönüşüm kampanyasıyla 800 bin plastik poşet toplamış ve bunlarla yol inşa edilmişti. bu yöntemle hem atık plastikler verimli bir şekilde kullanılmış oluyor hem de daha dayanıklı yollar inşa edilebiliyor. çünkü asfalt ve plastiğin karışımıyla oluşturulan yollar, sel gibi su olaylarına karşı daha dayanıklı hale gelmiş oluyor.

  amerika'da, kamboçya'da ve avrupa'nın bazı şehirlerinde bulunan bu tip girişimler plastik atık sorununa dair farkındalığın artmasında önemli rol oynuyor.

  kaynak
 • 2
  redi 28.9.2019 19:06
  aslında tam bizim millete göre bir şey bu. malum beleş mezar bulsak, bir şekilde girmeyi düşünürüz. imamoğlu bunu bir düşün.