8
piri reisin idami
ünlü haritacı ve denizci piri reis seksen yaşlarında iken mısır\'da idam edildi.
hadım süleyman paşa\'nın bölgeden ayrılması sonrasında piri reis süveyş kaptanlığına getirildi. piri reis\'in göreve geldiği dönemde bölgedeki portekiz saldırıları iyice yoğunlaşmıştı. portekizliler kızıldeniz\'deki türk donanma merkezini ve türk tersanesini yakma teşebbüsünde bile bulundular. piri reis ilk olarak portekizliler işgal etmiş oldukları aden kalesinden uzaklaştırdı.
osmanlı devletinin süveyş donanmasına ait otuz kadar gemi ile hint okyanusuna açılan piri reis maskat açıklarında kendisinden iki kattan daha fazla gemiye sahip portekiz donanmasını mağlup etti ve maskat\'ı ele geçirdi. kurtulabilen portekizliler hürmüz adasındaki hürmüz kalesine sığındılar. hürmüz kalesini kuşattı fakat kale alınamadı. bazı tarihçiler portekizlilerden rüşvet aldığı ve kuşatmayı bu nedenle kaldırdığını iddia ederler.(1) bu bölgede bulunan müslüman halkın portekizlilere yardım etmeleri piri reis\'i çok kızdırdı. bu kızgınlıkla askerlerine şehri yağmalattı.(2) müslüman ahalinin yağmaya tabi tutulması bölgede pek hoş karşılanmadı. piri reis\'i idama götüren süreç bu olay ile başlamıştı. piri reis bölgedeki basra valisi ramazanoğlu kubad paşa\'dan yardım istedi. vali yardım etmediği gibi yağma olayı nedeniyle onu tutuklamak ve mallarına el koymak istedi. ancak piri reis buna müsaade etmedi.
bu arada portekizlilerin büyük bir donanma ile bölgeye yaklaştığı ve basra körfezini kapatmayı planladıkları haber alındı. piri reis bakım ve onarım yapılan donanmasını hazır olmadan denize açılmasını istemedi. bölgede mahsur kalmamak için donanma ve askerleri geride bırakarak acil olarak üç gemi ile sıkıntılı bir şekilde süveyş tersanesine donanma merkezine döndü.(3)
ne yazık ki, basra valisi ramazanoğlu kubad paşa piri reis hakkında şikayetini mısır valisine iletmişti.(4) mısır valisi onu tutukladı ve konuyu divana iletti. şikayet konularından en önemlisi piri reis\'in hürmüz muhasarasını kaldırması ve donanmayı bırakıp gitmesi suçlaması idi. piri reis\'in gerekli bakımdan geçmemiş donanmanın hint okyanusuna açılmasının çok sakıncalı olduğu şeklindeki savunması dikkate alınmadı. hakkında idam kararı verilen bu ünlü haritacı ve denizci piri reis seksen yaşının üzerinde iken kahire\'de idam edildi ve malları müsadere olundu.(1552)
 • 3
  tswayne 1 yıl önce
  işte tipik müslüman ve bizim insanımız örneği.
  değeri yine idam edildikten sonra anlaşılmıştır ancak yine boş fayda, ayrıca tarih boyunca
  suçla-cezasını ver-pişman ol şeklinde ilerlemiştir.


 • tarih

  tarihle ilgili her türlü paylaşım

  60 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ofsaytsizburak

  hellomyfriend
  • tarih moderatörleri olarak "bilgi ve yorumlama" yı hedefliyoruz. argo ve dalga amaçlı yapılan yorumlar ve başlıklar silinir.


  • kaynak belirtmeyi unutmayın. aksi takdirde bilgi hırsızlığına girmiş olursunuz.


  • bölüm dışı içerik yapmak yasaktır.

  • alıntı yaptığınız yazının altına ''alıntıdır'' yazınız.

  ilgili bölümler;


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...