17
09.11.1938 atatürk'ün son günü
gazinin son hali

dün çok mutluydum, açtığım başlıktan da belli oluyordur. lakin şuan ise çok hüzünlüyüm; nedeni bugün olanlar değil, yarın saat 9'u 5 geçe olmuş olaydır yıllardan ise 1938...

atatürk hakkında söylenecek çok şey var velhasıl kelam bunlara girmeyeceğim onun son gününde vuku bulmuş olayları okumanızı sağlamak istedim benim gözlerim doldu.

9 kasım çarşamba sabahı atatürk'te adale kasılmalarıyla istenç dışı hareketler ve inlemeler görüldü. bunun üzerine bromürlü lavman yapıldı. bu hareketler azaldı. bir ara sık sık öksürdü. terledi.

öğle üzeri saat 11.00'den sonra 3 dakika süreyle oksijen verildi. 13.10'da bu, tekrarlandı. bayar ve dr. arar, saraya geldiklerinde karşılaştıkları manzara suydu:

dr. asım ismail arar (doktoru):

"atatürk derin bir uyku içinde idi. nefes alma ve kan deveranı faaliyetleri muntazamdı. etrafındaki doktorlar son tıbbî vazifelerini yapmak için feragat ve gayretle çalışıyorlar ve her çareye başvuruyorlardı. bu doktorlar, her iki saatte bir değişmek üzere ikişer ikişer nöbet bekliyorlar ve hastalığın seyrine ait müsahadeleri ve tatbik edilen tedbirleri ve ilaçları kayıt ederek vazifelerini kendilerinden sonra nöbete girecek olan arkadaşlarına terk ediyorlardı.

hastanın halini görünce her şeyin bitmiş olduğuna kani oldum. yalnız bütün hayatı bitmez tükenmez mücadeleler ve türk vatanım kurtarmak için icabında katlandığı mahrumiyetler ve heyecanlar içinde geçen ve bir seneye yakın bir zamandan beri en ağır bir hastalığın pençesinde ıstırap çeken bu büyük adamın kalbi o kadar sükûn ve intizam içinde çalışıyordu ki, devam edip giden komaya rağmen artık önü alınması kabil olmayacak kötü akıbetin ne vakit gelip çatacağını tayin etmek mümkün olamıyordu.

akşama doğru atatürk yeni bir komaya girdi. gözbebekleri ışığa cevap verse de tabandan artık refleks alınamıyordu. nefes borusundan hırıltılar işitilmeye başlandı. başucundaki doktorlar müşahade defteri'ne 'agoni' diye not düştüler."

"agoni", "can çekişme" demekti.

9 kasım - saat 20.00... resmî tebliğ:

"bugünü yorgun ve dalgın geçirdiler. umumî ahvaldeki ciddiyet biraz daha ilerlemiştir."

artık tıbbın yapabileceği bir şey kalmamıştı. dr. akil muhtar özden bu resmî tebliğin yayımlandığı saatlerde atatürk'ün başucunda onun ölüm döşeğinin karakalem resmini çiziyordu.

9 kasım - saat 24.00... resmî tebliğ:

"saat 20.00'den itibaren dalgınlık artmıştır. umumî ahval vahamete doğru seyretmektedir."

atatürk güpegündüz fani hayata veda edip gidiyor, herkes ellerini kavuşturmuş, büyük bir acz içinde duruyor, kimsenin elinden bir şey gelmiyordu.
 • 1
  yondaimehokagesama 1 yıl önce
  siroz değil mi ?
  0
  sewo 1 yıl önce
  anektotlar bu yönde pukocum.
  1
  yondaimehokagesama 1 yıl önce
  işte alkol almamayı seçseydi ülkeyi biraz daha yönetebilirdi diye düşünüyorum.herkes ölecek tabi rakı içen ölüyor da suiçen ölmeyecek mi ?ölecek.ama sen devlet adamısın ülke perişan yapılacak iş yığınla var sen ne ara buldun da içtin diye düşünmeden edemiyor insan😂
  0
  sewo 1 yıl önce
  oda insan herkes gibi içmek doğal hakkı yaptı yapıcağını kurdu devleti seçme seçilme hakkını da verdi gerisini halka bıraktı. peki biz ne yaptık...
 • 1
  hedap 1 yıl önce
  yarin saat 9 u 5 gecmeyecek.
  neden diye sormayin.
  gecmeyecek iste.
  2
  huseyinargun 1 yıl önce
  geçmeyecek
  0
  sewo 1 yıl önce
  çok doğru.
 • 1
  ofsaytsizburak 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  yarın türk milleti için acı bir gün. tarif edilmesi imkansız bir acı.
  1
  sewo 1 yıl önce
  o gün bu gün işte geldi çattı.
 • 1
  dirtcinciyazari 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  1 yıl boyunca acı çekmesi gerçekten çok anlamsız. böyle bir adam tanrı katında uzun ömürlü ve acısız bir ölüm çekmeliydi. demekki tanrı yalan. burdanda müslümanlıģın yalan olduğunu bi kez daha kanıtladım.

  neden yazdim derseniz müslümanlar hemen atlayacaktı. cenazesi bile olmadir diye. olmadıysa olmadı sanane bundan. istediğini yapabilir

  yarın 5 geće benim için de geçmeyecek.
  0
  sewo 1 yıl önce
  geçmedi, geçmiyecek, geçmez.
  1
  yondaimehokagesama 1 yıl önce
  troll mü ciddimisin anlayamadım saldırmadan önce sorayım dedim😂
  1
  dirtcinciyazari 1 yıl önce
  😃 😃
 • 1
  cardiac 1 yıl önce
  ağladım


 • bilin istedim

  Her türlü az bilinen, çok bilinen, duyulsada ne olduğu tam olarak bilinmeyen kavramların açıklandığı. puivin bilmesini istediğiniz bilgi, anı,fıkra, makale, görselleri paylaşabileceğiniz, sesinizi özgürce duyurmak istediğinizde seçeceğiniz bölüm

  108 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ibrahimisbilir

  nesquik
  hukuk582
 • 1. bölüm açıklamasına uygun olmayan başlıklar açmayınız.

  2. yanlış bir bilgi gördüğünüzde yazara düzeltmesi için rica ediniz.

  3. açılan başlığı gerekli buluyorsanız (+), gereksiz buluyorsanız (-) yönünde işaretleyiniz.
popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...