8
programlama ile hiç alakası olmayan bir insanın yapması gerekenler
bu soru muhtemelen burada bile 10 kere sorulmuştur ama benimki biraz farklı.

ben sıfır olmakla kalmayıp ne yapacağımı da bilmiyorum.

birileri diyor ki ben mobil uygulama yapacağım veya başkaları da diyor ki ben masaüstü program yapacağım.

bende o yok işte. 25 yaşındayım ve hiçbir şey bilmiyorum. tek dayanağım zekam ve hırsım. kendime sonuna kadar güveniyorum. matematiğe aşığım ve çok karmaşık problemler ile uğraşmak hobim gibi bir şey.

elinizde boş tarla var. siz benim yerimde olsanız ne yapardınız mesela sayın tecrübeli arkadaşlar?

en azından 1 yıllık planım nasıl olmalı?
 • 0
  neegr 9 ay önce
  mryoda'nın makalesi.

 • 0
  dum4n 9 ay önce
  takip +
 • 0
  mryoda 9 ay önce ~ 9 ay önce
  şunu bu oku puvo :
  1
  ibonunbiyigi 9 ay önce
  tamam puvo teşekkür edeirm hemen bakıyorum
 • 1
  burak2yilmaz 9 ay önce
  oh sonunda yazabilicem. kaç gündür yazmak istiyordum ama fırsat bulamadım. öncelikle merhaba. ben yaklaşık 4 senedir bu işin içindeyim. hiçbir eğitim veya destek almadan başladım. şu anda bir reklam ajansında full-stack olarak çalışıyorum. ancak hala her şeyi öğrenebilmiş değilim. yaşım 21 ve programlama aleminde gerçekten ben her şeyi biliyorum demek zor. her gün yenilenen teknolojiye ayak uydurmak gerekiyor. kullandıüın yazılım dilinde ki gelişmeleri, güncellemeleri takip etmek gerekiyor.

  bence bu işin temeli gerçekten ne yapmak istediğini belirlemek. en önemli kural bu. ne yapacağını belirlemezsen tabiri caizse ucu bucağı olmayan bir okyanusta nereye gideceğini bilmeden bir o yana bir bu yana yüzmek gibi bir şey. veya hatalı başlamakta bunun gibi bir şey. sen oyun programlamak istiyorsun ama gidip html css öğrenirsen o okyanusta gideceğin adanın tam tersi yönünde yüzüp sonra ters adadan geri dönmeye çalışırsın ki bu çok fazla zaman demek. öncelikle ne yapacağını belirlemem şart anlayacağın. programlama içinde dallara ayrılıyor. o dallarda kendi arasında ayrılıyor. ben web tasarım ve programlama alanında yürüyorum. bu alan bile 3'e ayrılıyor. front-end, back-end ve full-stack olarak üçe ayrılmış. burada bile seçim yapmak zorundasın. hedefini belirledikten sonra bence ikinci bir şey ise ingilizce. ingilizceyi öğrenmeden bu işi yapman 2-3 kat daha fazla zaman alacak. çünkü türkiye de kaynak az. kaynaklar var evet ama bir yerden sonra gerçekten yetersiz kalıyor. kimse bu kaynakları türkçeleştirmek için uğraşmıyor.

  bu bilgilerden sonra işin yine önemli bir maddesi bence denemek. ben kafamda projeler kurgulayıp onları gerçeğe dönüştürüyorum. geliştiriyorum. mantık kuruyorum. bu mantıkları diğer projelerimde de kullanabiliyorum. her projemde kurduğum mantıkları geliştirerek, en gelişmiş halini kullanıcıya sunuyorum.

  inşallah anlattıklarımı sıkılmadan okursun. bol algoritmalı günler :)
  1
  ibonunbiyigi 9 ay önce
  teşekkür ederim kardeşim. genç yaşta yol almışsın tebrik ederim. çok iyi derecede ingilizcem var bu galiba büyük bir şans olacak benim için.
  1
  necmettin 9 ay önce
  önce küçük bir bilgi: 40 yaşındayım ve 11 yaşından beri (ilk 5 yıl profesyonel olmasa da) kod yazıyorum.

  bu sektörde (aslında hiçbir sektörde) 4 yılda herşeyi öğrenemezsin. 14 yılda da herşeyi öğrenemezsin. çok şey bilebilirsin, çok dil bilebilirsin, çok çatı bilebilirsin, çok tecrübeli olabilirsin, bazı şeyleri gözün kapalı yapabilirsin. ama herşeyi _bilemezsin_ ve _öğrenemezsin_.

  bilişim dünyası kendi içinde onlarca alt mesleği ve uzmanlık dalı olan bir dünyadır. bu mesleklerden birkaçında _iyi_ olabilirsin, çoğu konuda uzman olabilirsin. ama herşeyi öğrenemezsin. herşeyi öğrenmek için yola çıkarsan hüsrana uğrarsın.
  0
  burak2yilmaz 9 ay önce
  zaten bildiğimi söylemedim ki. hatta genelleme bile yaptım "ben her şeyi biliyorum demek yazılımda imkansız" diye :)
 • 1
  emretanerc 9 ay önce
  21 yaşındayım 2 yıllık bilgisayar programcılığı mezunuyum.ne biliyorsun dersen şu konuda uzmanım diyemem ama askeriyede bilgi işlemde çalışıyorum eğitim setleriyle ağ güvenliği ve server hakkında kendimi geliştirmeye çalışıyorum.bir alan seçim o alanda kendini geliştirmen gerek.
 • 1
  necmettin 9 ay önce
  programcı olmak istediğine emin misin? en basitinden tasarımcılık gibi çok sayıda alt kırılım var, programcı olmak istediğine emin misin?

  ilk paragrafa/soruya cevabın evet ise, hangi konuda uzmanlaşmış bir programcı olmak istiyorsun? internet teknolojileri, mobil uygulamalar, masaüstü uygulamalar, mobil uygulamalar, dağıtık uygulamalar, yapay zeka uygulamaları, sanal gerçeklik uygulamaları, artırılmış gerçeklik uygulamaları (cümlenin sonuna yaklaştıkça öğrenme eğrisinin uzadığını düşünebilirsin)? bunlardan birini seçmelisin.

  hangisini seçersen seç, eğer programlama hakkında hiçbirşey bilmiyorsan, ilk yapacağın şey, mantık çalışmasıdır. "ıntroduction to programming" gibi aramalarla önce temellerini edinmelisin. değişken nedir, fonksiyon nedir, .. bu böyle gider.

  ben programlamaya yeni başlayacaklara ilk olarak python öğrenmelerini tavsiye ediyorum. cümle yapısı (sözdizimi-syntax) çok basit, öğrenme eğrisi çok kısa bir dildir. karşılaştırmalı ve objektif düşünürsek görüp görebileceğin en güzel dillerden biridir. ama programlamanın temellerini öğrendikten, python ile başlangıç düzeyinde programlamayı aştıktan sonra tercihlerine göre alternatif dil ve platformlara yönelmen (ya da en azından durup düşünmen diyeyim) gerekir.
 • 1
  meltar95 9 ay önce ~ 9 ay önce
  dostum önce karar ver ne yapmak istiyorsun

  mobil uygulama mı ?

  masaüstü program mı ?

  web yazılımları mı ?

  buna karar vermen en sağlıklısı.

  heee ben bunların hepsini öğrenir yaparım dersen önce html ile başla daha sonra aspx veya php arasında tercih yap ya da sktr et ikisinide öğren :)
  daha sonra c# öğrenmeye başla masaüstü yazılımlar için ondan sonrada java öğren mobil için daha sonra araya python c falan serpersin
  1
  erkansivas35 9 ay önce
  oha ne kadar yazılım dili varsa öğrensin ozmn :) :)
  1
  meltar95 7 ay önce ~ 7 ay önce
  :D olabilir kendi tercihi. Ben şahsen ilk yazılama vb6.0 ile başlamıştım sonra vb.net ve C# geçtim C# ilk başta masaüstü yazılımı geliştirmek için öğrendim çünkü vb den kopmam gerekiyordu o ara php yi öğrendim daha sonra C# bilgimi asp.net üzerinde de kullanmaya başladım daha sonra Javaya geçtim uygulama geliştirmek için şuan 3 dili aktif kullanıyorum. Birde garip gelebilir ama ben üniversite Graik Tasarım Mezunuyum yani alaylı bir yazılımcıyım ama oturur bir üniversite hocası ile yazılım üzerine çok rahat muhabbet eder ve görüş bildiririm :)

  PHP => 2 Büyük Projede Yer Aldım
  C#(Hem web için hem masaüstü için) => 2 Büyük Projede Yer Aldım
  Java(Android için) => 1 büyük projede yer aldım
  2
  mryoda 7 ay önce
  merakımdan soruyorum, projeler ne açıdan büyüktü?

  günlük aldığı request sayısı mı? birkaç milyon request alıyorsa hergün bu büyük bir sayıdır.

  uğraştığı veri boyutu açısından mı büyüktü? big data ile mi uğraşılıyordu?

  projenin bütçesi mi büyüktü?

  kaç yaşında başladın
  kaç yaşında bu projelere girdin neler yaptın
  şuan kaç yaşındasın vs vs...

  2
  erkansivas35 7 ay önce
  güzel soru cevabını bende bekliyorum
  1
  meltar95 7 ay önce ~ 7 ay önce
  projenin büyüklükleri uğraştığı veri boyutları ile ilgili php projesi bir çok banka sistemine bağlı ve bir çok kullanıcının verisini süzmek uzerine kurulu aynı şekilde sistemi kullanan firmalar süzülen müşteri verilerine arayarak ulaşabiliyor yani kullanıcı site üzerinden sanal santral ile arama yapıyor ( sanal santral ile ilgili ayarlar işletim sisteminin kurulumu ve kurulan işletim sisteminin sisteme bağlanması da bana ait )

  c# için olan proje günlük 2-3 k kullanıcısı var fakat yine sistemde dönen veri çok büyük bu projeyi ve java projesini pek açamam

  java projesi ise php projesinin mobil için native olarak kodlanmış hâli


  yaşım 25 yazılama 15 yaşında başladım
  bu projelere basliyali henüz 2 yıl oluyor 😃
 • 0
  dirtcinciyazari 7 ay önce
  got meslek ogrenmeye çalış. bir mermer, ahşap ustası vs. elektrikçi olamana bak. garon vs. sana hiçbir şey katmaz

 • programlama

  Donanıma ne yapması gerektiğini söyleyen sanat! Bilgi paylaşımı amacıyla kurulmuş bu bölümde yeni bilgiler edinebilir, kendinizi geliştirebilir ya da bilgilerinizi paylaşarak katkıda bulunabilirsiniz.

  145 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ssl

  mryoda
  erkansivas35
 • bölüm kuralları

  sizden uymanızı rica edeceğimiz bazı basit kurallar var. 

  • bilgisayar teknolojileri ile ilgisi olmayan içerikleri bu bölümde oluşturmayın. yorumlar için de aynı geçerlilik mevcuttur.
  • yazılım bir sanattır ve siyasetin, küfür ve hakaretin sanatla ilgisi yoktur. lütfen yorumlarınıza ve içeriklerinize özen bu konuda özen gösterin.
  • puiv içerisinde başka bir üyenin yazısını bütün olarak kesinlikle kopyalamayın. kullanmak istediğiniz kısımı alıntı işareti içerisine alıp, orjinal başlığına link verin.
  • etik ya da legal olmayan her türlü yazılımsal ürün ya da içerik paylaşımı yasaktır. hack, crack vb.


  içerik standartları

  • anlatacağımız şeyi çok iyi bilmemize gerek yok, herkes her şeyi bilemez. siz başlatın, elbet konuya hakim bir yazarımız vardır.
  • içeriğimizde kod varsa, kodumuza yorum ekleyip öğrenmek isteyen arkadaşlara destek olalım!
  • puiv standartları gereği paylaştığınız kodların tüm harfleri lowercase olacaktır. bir başkası kopyalayıp çalıştırmaya çalıştığında hata almayacağına emin olalım. yorum kullanarak belirtelim.
  • resim ya da anket paylaşımları haricinde içeriğimizin çoğunu anlatımların oluşturması gerektiğini unutmayalım.

  bölüm kuralları hakkında bilgi edinmek ve fikir belirtmek için tıklayınız.

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...