her türkiye cumhuriyeti vatandaşının bilmesi gereken albay reşat çiğiltepe!

  13
  sjense 9.10.2019 21:22
  albay reşat bey kimdir?

  https://eksiup.com/p/pi255602xydu


  adını türk edebiyatında sıkça duyduğumuz ziya paşa‘nın oğlu olarak istanbul’da doğan albay reşat, 1896 yılında harp okulu’nu bitirmiş ve türk’ün kurtuluş mücadelesi verdiği bir dönemdeki birçok savaşta başarıyla savaşmıştır.önce trablusgarp ve balkan savaşları’nda, sonra birinci dünya savaşı’nın çanakkale cephesinde, sonra ise muş ve bitlis’in düşman işgalinden kurtuluşunda çok büyük başarılar gösteren albay reşat, mustafa kemal paşa‘nın takdiriyle birlikte madalyalar kazanmıştır.1918'de ingilizlere esir düşen reşat bey, daha sonra esaretten kurtulur kurtulmaz aralık 1919'da milli mücadele'ye katılmak üzere inebolu'dan "istiklal yolu" üzerinden ankara'ya geçmiştir.


  https://eksiup.com/p/2f255610rzcw


  reşat bey, mustafa kemal paşa tarafından 11. kafkas tümeni (sonradan 21. tümen) komutanlığı'na getirilmiştir. yarbay rütbesi ile inönü ve sakarya muharebelerine de iştirak eden ve olağanüstü performans gösteren reşat beye, son olarak 57. alay komutanlığı görevi verilmiş; bizzat başkomutan mustafa kemal paşa tarafından, büyük taaruzun ikinci gününde, muharebenin ve de ülkenin-ulusun kaderini etkileyecek en kritik mevkide yeralan -sincanlı ovasından dumlupınar'a kadar tüm yolların önündeki en stratejik engel olan- çiğiltepe'yi düşmandan temizlemesi emredilmiştir.


  çiğilitepe vakası


  https://eksiup.com/p/oz255618qbr6


  ne var ki, bu tepenin onemini çok iyi bilen yunan başkomutanı trikopis ise, en zinde kuvvetlerini, üstün ateş gücüyle bu tepeye yığmış; tahkimatı tamamlamıştır.

  işte, gerisini resmi kayıtlardan okuyalım,


  saat: 10:30

  27 ağustos 1922 sabahı 57. alay bu tepeyi kuşatmış, saat 10.30'da mustafa kemal telefonda komutana;
  '' reşat bey, bu önemli tepeyi ne zaman alacaksınız? ''
  '' komutanım, yarım saat sonra alacağız. ''
  '' başarılar diliyorum. '

  saat: 10:45

  mustafa kemal (10.45):
  ''düşmanın halen direndiğini görüyorum. gözümüz o tepede, çok önemli.
  ''komutanım tepeye düşman bir tümen yığmış direniyorlar. ama alacağız komutanım, mutlaka alacağız.''

  saat: 11.00


  mustafa kemal (11.00):
  ''reşat bey’i istiyorum.''
  ''komutanım reşat bey size bir mesaj bırakarak intihar etti. okuyorum, komutanım: yarım saat zarfında bu tepeyi almak için söz verdiğim halde sözümü yapamamış olduğumdan dolayı yaşayamam komutanım.''

  mustafa kemal’in gözlerinden yaşlar boşanır:
  ''allah rahmet eylesin, reşat bey büyük bir vatanseverdir''


  saat: 11:45

  11.45’te başkomutanın telefonu çalar:
  "çiğiltepe alınmıştır komutanım. yüzlerce ölüsünü bırakan düşman sincanlı ovası’na doğru kaçmaktadır, arz ederim."

  45 dakikalık gecikme için canından vazgeçebilecek kadar sözüne bağlı ve şerefli bir vatanseverdir.

  insanın göz pınarlarındaki yaşın akmasına engel olamadığı, tüyler ürperten bu olayın kahramanı albay reşat, tepenin ele geçirilmesindeki 45 dakikalık gecikme için canından vazgeçebilecek kadar sözüne bağlı ve şerefli bir vatanseverdir. milletini bir aile, vatanını bir ocak bilen bu yürekli kahraman vatanının geleceği için yaptığı onlarca hizmeti bile yeterli görmeyip, 45 dakika geciken zafer için kendini cezalandırmıştır. işte türk askeri böyledir. kuşkusuz kahramanlık dolu yaşamı dolayısıyla tanrı‘nın da sevdiği bu nefer, türk ulusu’nun şeref timsalidir.

  https://eksiup.com/p/to255634f7ar

  sonrasını başkomutan mustafa kemal paşa şöyle ifade eder:

  ''dünyanın hiçbir ordusunda yüreği seninkinden daha temiz, daha sağlam bir askere rastgelinmemiştir. her zaferin mayası sendedir. her zaferin en büyük payı senindir. burada şehit olan kahraman evlâtlarımızı minnetle anıyorum, ruhları şâd olsun. '' başkomutan mustafa kemal.
 • 1
  banabubade 9.10.2019 21:46
  adanmışlık böyle bir şey...
  1
  sjense 9.10.2019 23:44
  bir dava uğruna..
 • 2
  sewo 11.10.2019 00:50
  görev aşkı, sözünü tutmak, şeref, haysiyet ve en önemlisi vatanseverlik.
  minnetle ve şerefle anıyorum.

  şimdi sayıları az kaldı. askere hakaret eden milletvekilleri bulunan mhp, oy için terörist sevici bir kadını istanbul il örgütü başkanı yapan chp, devlet kanalına teröristi çıkarıp oy isteyen akp...
  bu özellikleri barındıran bir topluluk göremiyorum, yazık. kaça sattınız bu vatan için ölen şehitleri. herkes takımcı herkes artık ocu bucu. partisi hata yapınca herkes namusunu koruyor sadece. yaşayın sonsuza kadar kan emiciler. ilk olumsuzlukta kaçacaksınız. inanıyorum vatanını seven insanlar olduğunu, görüyorum, duyuyorum, biliyorum. %1 miz kalsak yine bir şey olmaz bu vatana.
  sağ ol yaptıkların için aziz şehidim. sen rahat uyu, ruhun şad olsun.
  bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. toprak uğrunda ölen varsa vatandır.
  1
  sjense 11.10.2019 00:53
  amin cümlemize. o kadar haklı bir yorum ki, ne diyeyim bilemedim. "bayrakları bayrak yapan, üstündeki kandır." cümlesi herşeyi tarif ediyor.
 • 1
  karakartal1903 11.10.2019 10:10
  (pi: şu çılgın türkler) kitabından öğrendiğim, vatansever bir asker

  allah rahmet eylesin
  0
  sjense 11.10.2019 16:00
  mükemmel kitaptır, okumayanlara önerilir.