14
"@" işareti nereden geliyor?
türkçe'de "kuyruklu a" olarak bilinen bu internet simgesinin hikayesi nedir? sapienza üniversitesi profesörlerinden giorgio stabile’nin araştırmalarına göre; internet dünyasının en önemli sembolü olan "@" işaretinin kullanımı 1536'ya kadar geri gidiyor.
ortaçağ ve rönesans arası dönemde latin amerika'dan italya'ya mal taşıyan floransalı tacirler, bu işareti çok sık kullanıyordu. yaklaşık 500 yıl önce şarap ve tahılda ölçü birimi olan "amphora"nın sembolü olan bu işaret, uzak mesafeler arası ticareti belirtmek için de kullanılıyordu. günümüzde ilk defa e-posta adreslerinde kulanılmaya başlayan simge, 1970'li yıllarda a.b.d'li programlamacı ray tomlinson tarafından yeniden insanların kullanımına sunuldu.
e-posta'nın mucidi kabul edilen tomlinson'un kullanıcıyı makineden ayırmak için bir sembole ihtiyacı vardı ve bu sembolün herhangi bir yazı dilinin içinde bulunan sözcüklerle karışmaması gerekiyordu. bu ihtiyacı karşılayan @ işareti, 1970'li yıllardan itibaren internetin en önemli sembolü haline geldi. internetin çok uzak mesafeleri yakınlaştırdığı göz önüne alındığında bu sembolün yüzyıllardır anlamını yitirmediği açığa çıkıyor.


 • bilgi güzeldir

  Grafik veya başka bir şekilde dikkat çekici bilgilerin paylaşıldığı bölüm.

  32 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  kek

 • bilgi güzeldir bölüm kuralları

  - +18 görsel paylaşılmamalı. yetişkinlere yönelik veri paylaşılabilir sadece görsel uygunsuz olmamalı.

  - laf olsun diye paylaşım yerine gerçekten faydalı paylaşım yapmaya özen gösterilmeli.

  - türkçe imla kurallarına dikkat edilmeli.

  - kurallara uymayan içerikler bölüm yöneticisi (kek) tarafından silinecektir.

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...