3

homofobi nedir?

homofobi eşcinsellere ya da eşcinselliğe karşı duyulan nefret, korku, hoşnutsuzluk ya da ayrımcılıktır.geniş manası ile diğer cinsel yönelimlere sahip olan lgbt kişileri de içerir. sıfat olarak, homofobik şeklinde kullanılır. homofobik davranış ilkelerini sergileyen kişinin gerçekleştirdiği eylemler bütünü "homofobi" sadece psikiyatrik bir kavram değildir. her 48 saatte bir, eşcinsel bir kişinin, homofobiyle bağlantılı şiddete maruz kalarak öldürüldüğü tahmin edilmektedir. uluslararası af örgütü'ne göre yaklaşık 70 ülkede eşcinsellere şiddet uygulanmaktadır ve sekiz ülkede eşcinsellere idam cezası verilmektedir.

eşcinsellik mi homofobi mi bir ruhsal bozukluk? eşcinsellik psikiyatrlar ve çeşitli gruplar tarafından bir tür cinsel yönelim sapması, psikopatolojik bir durum, sapkınlık gibi ifadeler ile etiketlemişlerdir. amerikan psikiyatri birliği(apa), ruhsal bozuklukların tanı ve istatiksel el kitabı-ıv(dsm-ıv)’den eşcinselliğin ruhsal bir bozukluk olduğu kanısını 1973 yılında kaldırmıştır. buna ek olarak dünya sağlık örgütü de uluslararası hastalık sınıflandırması(ıcd) ile eşcinselliği 1992 yılında sağlık sorunu olmaktan çıkarmıştır. türkiye’de de ruh sağlığı çalışanları resmi olarak dsm-ıv kullanılmaktadır(kaosgl, 215). homofobiye ise hem psikopatolojik hem de toplumsal bir sorundur. homofobi kökeni “fobi ”den gelmesine karşın korkudan ziyade nefret, kin ve öfke içerir. bu yönüyle en ciddi fobilerdendir çünkü duyulan nefret çoğu kez eyleme geçer ve başka insanların yaşam haklarına ciddi zararlar verir.

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır.

 • bilin istedim

  Her türlü az bilinen, çok bilinen, duyulsada ne olduğu tam olarak bilinmeyen kavramların açıklandığı. puivin bilmesini istediğiniz bilgi, anı,fıkra, makale, görselleri paylaşabileceğiniz, sesinizi özgürce duyurmak istediğinizde seçeceğiniz bölüm

  422 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  ibrahimisbilir

 • bu bölüm #sosyal bölümünün alt bölümüdür.
 • 1. bölüm açıklamasına uygun olmayan başlıklar açmayınız.

  2. yanlış bir bilgi gördüğünüzde yazara düzeltmesi için rica ediniz.

  3. açılan başlığı gerekli buluyorsanız (+), gereksiz buluyorsanız (-) yönünde işaretleyiniz.   ilgili bölüm;

  kara delik