1
deli ibrahim
5 kasım 1615, istanbul doğumlu ibrahim, 18. padişah ve 97. islam halifesi olarak bilinir. 18 ağustos 1648’de istanbul’da vefat eder. tarihler 8 şubat 1640’ı gösterdiğinde kardeşi ıv. murad’ın ölümü sonrası 25 yaşında osmanlı tahtına oturdu. şehzadeliğinde çok sıkıntılı bir saray hayatı sürmüş, kardeşleri boğdurulduğundan korku içinde büyümüştü. ıv. murad’ın ölümünü fırsat bilerek bölücü ve yıkıcı propaganda yapan ve o sıralar emirgan’da oturan revan kalesi kumandanı olan emir mirgünoğlu padişah ibrahim tarafından idam ettirilir. bu ilk icraatı olarak sayılabilir. öte yandan, malta şövalyelerinin türk gemilerine saldırmaları yüzünden, sultan ibrahim girit’in fethini emreder ve ada alınır. bu olay avrupa’da büyük yankılar uyandıracaktır. sultan ibrahim yıllarında osmanlı’daki iç huzurunun tesisi, ekonomik sıkıntıların düzeltilmesi için çalışmalar yapılmış, para ayarının düşürülerek ve vergilerin adil bir şekilde toplanarak hazinenin güçlendirilmesi yoluna gidilmişti.

topkapı sarayının içine yapılan sünnet odası döneminde yapılan mimari yeniliklerden öne çıkandır.

hezarpare ahmed paşa aleyhine olarak başlayan isyân, ı. ibrahim’in de tahttan indirilmesiyle sonuçlanır. tahta oğlu ıv. mehmed çıkarılır. isyancılar ve bunların önderi olan sofu mehmed paşa, ı. ibrahim’i idam ettirdiler (18 ağustos 1648). ayasofya selatin haziresinde caminin roma döneminde vaftizhane olarak kullanılan yapıya defnedilmiştir (ı. mustafa ve ı. ibrahim türbesi).

kaynak; firinet.com/...adisah-deli-ibrahim-kimdi

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır. • tarih

  tarihle ilgili her türlü paylaşım

  60 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ofsaytsizburak

  hellomyfriend
  • tarih moderatörleri olarak "bilgi ve yorumlama" yı hedefliyoruz. argo ve dalga amaçlı yapılan yorumlar ve başlıklar silinir.


  • kaynak belirtmeyi unutmayın. aksi takdirde bilgi hırsızlığına girmiş olursunuz.


  • bölüm dışı içerik yapmak yasaktır.

  • alıntı yaptığınız yazının altına ''alıntıdır'' yazınız.

  ilgili bölümler;


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...