7
puma vs adidas
ikinci dünya savaşı yıllarında almanya’da adolf dassler (adidas'ın kurucusu) ve rudolf dassler (puma'nın kurucusu) adında iki kardeş yaşamış. ayakkabı yapıp satmak için kendilerine bir atölye açan kardeşler, bu atölyenin ismini de gebrüder dassler ohg koymuşlar. genelde atletizmci olan sporculara ayakkabılar yapan kardeşler, oldukça kaliteli modeller üretmeye başlamışlar.

ilk zamanlar çamaşırhanede elektrik olmadığı için bisikletten ürettikleri enerjiyi kullanıp deri parçalarını kesen ve bu derileri ayakkabı haline dönüştüren kardeşlerden adolf ayakkabıları tasarlarken rudolf ise satış işlemlerini gerçekleştiriyormuş.

1936 yılında abdli atlet jesse owens ile anlaşan kardeşler, atletin berlin olimpiyatları’nda kendi ayakkabılarını giymesini sağlamışlar. owens ise olimpiyatlarda mükemmel bir performans sergilemiş ve 4 altın madalya kazanmış.

bu durum kardeşlerin daha iyi işler yapmasının ötesine geçerek aralarında bir kıskançlık krizi yaşanmasına sebep olmuş, hatta ikilinin eşleri bile birbirleriyle konuşmaz duruma gelmişler. kavganın boyutu o kadar ilerlemiş ki savaş sırasında birbirlerini gammazlamışlar ve abdli askerlerin yayınladığı bir istihbarat raporunda, yakalanan rudolf’un kardeşi adolf tarafından ihbar edildiği yazılıyordu.1948 yılında ise artık yollarını tamamen ayıran kardeşler, kendilerine ayrı birer ayakkabı fabrikası açmışlar. kardeşlerin kavgası giderek büyümüş, eşlerinin yanı sıra fabrikanın bulunduğu kasabadakileri adidas’çılar ve puma’cılar diye ayırır olmuş. aralarındaki bu ayrılık yıllar boyu devam etmiş. adidas ve puma ürünlerini giyen çocukların birbirleriyle oynamamalarına kadar gitmiş olay.

tarih 1974’ü gösterdiğinde rudolf, 1978’i gösterdiğinde ise adolf hayatını kaybetti. fakat yaşanan ölümler, bu hasımlığın bitmesine neden olmuş mudur dersiniz? elbette hayır. şirketler, iki kurucu ismin ölünden sonra bile birbirlerini şikayet etmeye devam etmişler. yıl 2009’u gösterdiğinde ise nihayet bu kavga son bulmuş.

fıfa, 21 eylül dünya barış gününde iki şirketin çalışanlarının katılacağı bir dostluk maçı düzenlemiş ve aralarındaki 61 yıllık düşmanlığın sona ermesini sağlamış.

daha fazla detay için tıkla.


 • bilin istedim

  Her türlü az bilinen, çok bilinen, duyulsada ne olduğu tam olarak bilinmeyen kavramların açıklandığı. puivin bilmesini istediğiniz bilgi, anı,fıkra, makale, görselleri paylaşabileceğiniz, sesinizi özgürce duyurmak istediğinizde seçeceğiniz bölüm

  106 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  ibrahimisbilir

  nesquik
  hukuk582
 • 1. bölüm açıklamasına uygun olmayan başlıklar açmayınız.

  2. yanlış bir bilgi gördüğünüzde yazara düzeltmesi için rica ediniz.

  3. açılan başlığı gerekli buluyorsanız (+), gereksiz buluyorsanız (-) yönünde işaretleyiniz.
popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...