4

4 temmuz 2003

kara kuvvetlerinin kuruluş tarihi olarak, büyük hun imparatoru mete han’ın tahta çıkış tarihi olan m.ö. 209 yılı esas alınmıştır.

kara kuvvetlerinin yaklaşık 2228 yıllık tarihi boyunca 4 temmuz 2003 günü gibi bir kara leke bulunmamaktadır.


malum gün ne oldu?
4 temmuz 2003 günü kuzey ırak'ın süleymaniye kentinde karargâh kurmuş bulunan (bir binbaşı komutasında) 11 türk silahlı kuvvetleri mensubunun ve türkmen mihmandarlarının ırak'taki işgal kuvvetlerinin bir parçası olan amerikan 173. hava indirme tugayı'na bağlı askerlerce ve yanlarında peşmergelerin de bulunduğu bir ortamda, sürpriz bir baskın sonucu derdest edilmeleri ve başlarına çuval geçirilmek suretiyle götürülüp 60 saat süresince alıkonularak sorguya çekildiler.

neden bu olay oldu?
türk hükümetinden abd silahlı kuvvetlerinin kuzey ırak'a serbest geçiş yapabilmesi ve adana'da bulunan incirlik hava üssü'nün amerikan keşif ve ağır bombardıman uçaklarına açılması talebinin tbmm tarafından 1 mart tezkeresi olarak adlandırılan tezkere ile reddedildi.

neden 4 temmuz?
operasyon için abd'nin en önemli millî bayramı olan 4 temmuz (bağımsızlık günü - ındependence day) tarihinin seçilmiş olması, günün cuma'ya denk gelmesi, bu şartlarda konuyu süratle ve diplomatik tarzda çözüme kavuşturabilecek yetkili amerikan makamlarına ulaşmanın uzun sürmesi ve türk askerlerinin bu yüzden 60 saat gözaltında bekletilmeleri, amerikan askerlerince küçük düşürücü kasıtlı hareketlere başvurulmuş olmasıdır.

dönemin jandarma teknik istihbarat daire başkanı hasan atilla uğurun ertesi sabah askeriyede yapılan toplantıyı anlattığı video

bu arada yayında yapımda emeği geçen herkesden umarız birgün hesabı sorulur.

bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır.

 • gündem

  Herkesin fikrine ihtiyacımız var..

  609 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  systemfailed

 • bu bölüm #olaylar bölümünün alt bölümüdür.
 • puiv kuralları ve avrupa insan hakları bildirgesi geçerlidir.