türk tarihini sadece osmanlı zanneden, osmanlıcıları buraya alalım.

  18
  sjense 4.10.2019 19:38
  muhakkak vardır etrafınızda, sürekli osmanlı ve onun yaptıkları ile övünürler. uzun sakal bırakırlar, böyle yüzükler falan takarlar, yüksek ihtimal ülkücü olurlar. daha doğrusu zannederler. tarih konusu açıldığında sürekli padişahlardan örnek verirler falan, osmanlıyı bir övünç kaynağı olarak kullanıp daha öncesi veya daha sonrası ile ilgili tek bir cümle kurmayan o modeller.

  gözünde canlandı, evet o.

  bilinçli tarih bilinci olan, türk tarihini sadece osmanlı olarak görmeyen insanları tenzih ederek sözlerime başlıyorum.

  kardeşlerim, dostlarım, ağabeylerim,

  siz ne içiyorsunuz?

  hani böylesine güzel bir kafa yaşatacaksa paylaşın, hep beraber yaşayalım.

  seversin o ayrı bu konu, demek istediğim burada sevmek değil. bende açık konuşmak gerekirse pek haz etmem, ama sayarım osmanlı imparatorluğunu deli gibi saygı duyarım. atalarımdır. çok büyük başarılar elde edilmiştir.

  neden sevmem?

  mesela, atalarım derken böyle vurgulaya vurgulaya söyleyemiyorum. içimde bir gurur kaynağı elbette oluyor ama ne bileyim, bir kürşad derken, bir emir timur derken, bir metehan derken ki kadar değil. neden? türk çizgisinden çok uzaklaştığı için pek haz edemiyorum. geçmiyor bana yani. kanın bozulması, gelenek ve göreneklerin, örf ve adetlerin türk dünyasından tamamen islam dünyasına kayması. her dönemde oba reisleri varken bile demokrasinin hakim olduğu, hemen hemen söyleyebiliriz neredeyse, bir türk kültüründe mutlak monarşinin yeri nedir? veya şeriatın? neyse, konumuz bu değil. ben kişisel sebeplerden ötürü pek haz etmiyorum.

  "osmanlıcı" dediğimiz modeller var ya, bu söylediğim kör kütük bağlı olan, elden tesbih eksit etmeyen modeller,

  bunları hiç samimi bulmuyorum. aşırı yapmacık geliyor.

  3 bin yıllık tarihten bahsediyoruz. onlarca kavim, onlarca oba, onlarca beylik, onlarca uygarlık ve imparatorluk ve cumhuriyetler,

  iyi misiniz ağabey siz?

  neymiş efendim 600 yıl dünyaya hükmetmiş.

  eyvallah. sırf güçlü olduğu için mi işin sadece o kısmına odaklanıyorsunuz?

  metehan kimdir bilir misiniz siz? cevap verebilir misiniz? ergenekon destanını anlatın deseler 2 kelam edebilir mi çoğunuz? emir timur kimdir bilir misiniz siz? o doya doya anlata anlata bitiremediğiniz padişahınız, ve padişahımız, ki mekanı cennetül alem olsun. bayezid'in yaptığı stratejik hata yüzünden emir timura diz çöktüğünü, tarihin onu hep katil ilan ettiği ama aslında tam bir türk komutan ve lider olduğunu bilir misiniz? göktürkleri bilir misiniz? tanrının kırbacı kimdir bilir misiniz? türklerin gurur kaynağı tomris hatun hakkında en ufak bir fikriniz var mı? sakaları bilir misiniz yada siz?

  hayır hayır. tarih bilinci bu değil. sevin sevmeyin demiyoruz. elbette sevilecek. koskoca osmanlı imparatorluğu. ne padişahlar, ne hikayeler, ne başarılar.

  ama kardeşim, allah rızası için sadece o varmış gibide davranmayın.

  osmanlı muhakkak mükemmel bir övünç kaynağıdır bir türk için.

  ama osmanlı olmadan öncede vardık.
  osmanlı olmasaydıda var olurduk.
  osmanlı yokkende varız. (oda beğenmediğiniz mustafa kemal atatürk ve silah arkadaşları sayesinde, bu modeller onuda sevmez şimdi neymiş efendim osmanlının yıkılmasında vesile oldu falan derler. hasiktir lan ordan.)

  türk dünyası demek osmanlı imparatorluğu demek değildir.

  sizin bu yaptığınız herşeyden önce, en büyük atalarımıza büyük saygısızlıktır.

  bilesiniz.


  şu zihniyetten vazgeçin.

  osmanlı yıkıldı.

  güzel bir tarih ve anı olarak kaldı.

  sizin bu zihniyeti benimsemeniz bizi ileriye değil ancak geriye götürür. çünkü global dünya sürekli ilerlerken görüyorum ben sürekli geçmişe dönmeye çalışan modeller var, ki en başta bu modeller bunun en büyük örneğidir. şeriat gelse ne olacak? osmanlı gibi olsak ne olacak? bizi ileriye mi götürecek bu durum? geriye mi? düşünüyor musunuz gerçekten beyniniz ile?

  ben hiç sanmıyorum. kör kütük fanatiklikten başka birşey değil gözümde. • 4
  hedap 4.10.2019 19:56 ~ 19:57
  acilen -spoiler- gerek😂
  3
  sjense 4.10.2019 19:57 ~ 20:00
  nasıl net ama bir o kadarda fevkaladeninde fevkinde dehşetül vahşet bir yorum.

  edit: ben buna niye çok güldüm ya :d
  1
  hedap 4.10.2019 20:03 ~ 20:03
  yani şöyle bi düşününce:))
  1
  sjense 4.10.2019 20:03
  formundasın yine. :))
  1
  hedap 4.10.2019 20:31
  yav sorma. bugün o kadar çok aksilikler silsilesi yaşadım ki hala gülecek enerjim kalmış 😀
  1
  gamzeszgin 4.10.2019 20:06
  he işte yaa
 • 3
  ofsaytsizburak 4.10.2019 21:54
  doğru söylüyorsun. osmanlı'yı sevmeme nedenlerin dışında yazdıklarına katılıyorum. yani kanın bozulması derken? ne demek bu. türk kanı,türk dna'sı diye bir şey yok ki. kaldı ki çok kültürlü bir coğrafyada yaşıyoruz belki de bu kadar fazla kavimin iz bıraktığı bir coğrafya yoktur dünyada. bunların arasından sadece türk kültürünü almak ve sadece ona önem göstermek de var olan zenginliğimizi kullanamıyoruz anlamına geliyor. yine örf ve adetlerin kayması gibi bir şey söz konusu olmamıştır. dediğim gibi sentez bir kültür oluştu. keşke roma kültürünü de alsaymışız biraz,neyse.
  bizim toplum olarak ileri atılım yapamayışımızın en büyük nedenlerinden biri geçmişe aşırı derecede takılı kalmak. bir kesim osmanlı'ya takılı kalıyor,diğer kesim ondan önceki tarihe. kimsenin de ders çıkardığı yok aman he sakın. arabalara osmanlı bayrakları asalım,öztürkçe bir kaç şey yazalım. atalarımızın yaptığı hataları yine yapalım ama.
  ileri bakmamız gerekiyor artık. bunun farkına varalım.
  2
  sjense 4.10.2019 22:12
  gereksiz araplaşıldı, kandan kastım oydu. arap gelinler, arap insanlar, dışarıdan gelinler, dışarıdan insanlar. ayrıca katılmıyorum. türk kanı diye birşey vardır. olmaz olur mu ya? her geçen gün bozulan ve devşirilen bir kan var. ne demek türk kanı diye birşey yok. buna katılmıyorum onun dışında bende diğerlerine katılıyorum hocam :)
  1
  altaydangelenbarbar 4.10.2019 23:46
  araplaşma falan yok ortada puvo islamlaşma var türkiyedeki araplar suriyelileri saymazsak 1 kaç milyon nüfusuyla neyin asimilasyonunu yapacak 70 milyon insana allahını seviyorsan
  2
  sjense 4.10.2019 23:50
  o dönem için söylemiştim dostum padişahlar dışında yerli halkın çoğunun etnik kökeni arap, fars gibi ırklar ve milletlerdi ya. o yüzden söyledim. o dönem islamlaştı ve araplaştı. haklısın aslında islamlaştıda diyebiliriz. sonuçta bizim dinimiz değildi. sonradan benimsedik. kötü eleştirmiyoruz zaten.
  1
  altaydangelenbarbar 5.10.2019 00:03
  bende demek istediğini anladım puvo ama araplardan çok farsların etkisi daha fazla türk kültürü ve islam yapısına yine en basitinden bir örnek veriyim biz islamı yani dinimizi bile bu farsilerden yani iranlılardan öğrendik herkes araplardan öğrendik diye biliyor ama öyle değil mesela dindeki çoğu ibadet terimlerinin adları hep farsçadır örnek vermek gerekirse namaz abdest oruç gibi kelimeler
  1
  sjense 5.10.2019 00:04
  bize neden böyle oldu ya?
  0
  altaydangelenbarbar 5.10.2019 00:27
  vallahi puvo bugün nasıl batı kültürüne bir sempati duyuluyorsa o zamanlardada islam ve doğu kültürüne böyle bir sempati duyuluyordu toplumda farsça vs bilenler daha üstün ve nitelikli kişiler olarak görülüyordu (elit tabaka yani) sadece türkçe bilenlereyse cahil köylü gözüyle bakılıyordu aynı bugünkü gibi türkler osmanlının gözünde sadece kaba kuvvet olarak görülüyordu yani sadece askeri bir güç
  0
  ofsaytsizburak 5.10.2019 17:18
  aşağıda yazdım dostum.
  1
  altaydangelenbarbar 4.10.2019 23:39
  kardeşim türkçe diye bir dil ve bu dilin kollarını konuşan halklar var ve bu halklarında bir genetik ve fenotip özellikleri var türkçe konuşan halkların büyük bir çoğunluğuna bakıldığında bunlar baya baya asyalı ve altay kökenli bir halktır sadece türkiye azerbaycan vs ye bakarak türk ırkı yok türk kanı kalmadı falan demek çok büyük bir yanlış olur
  2
  ofsaytsizburak 5.10.2019 09:54 ~ 10:26
  etnik kökenden gelen farklılıklar biyolojik bir temelden kaynaklanmıyor. etnisite bakımından türk,kürt,fransız,alman diye ayırabilirsin. sosyal yapılardan yola çıkarak ayırabilirsin. fakat biyolojik bir altyapıya dayandırarak insanları ırklara ayıramıyorsun. yine biyolojide bir grubu iki türe ayırmak için bir izolasyon gerekiyor. bu izolasyon sonrasında da ikiye ayrılan türler arasında hemen bir kaç nesil sonra gözle görülür bir şekilde genetik farklılıkların birikmesi lazım. bu kafatası üzerinden insanları ırklara ayırma anlayışı çok eskilerde kaldı. ırkçılığa dayanan faşizm gibi görüşler de o kafatası ölçümlerine dayanıyordu.
  şöyle bir şey de var. biz insan popülasyonlarını(tür değil popülasyon, popülasyonlar arasındaki genetik farklılık ''ırk'' diye nitelendireceğimiz seviyede büyük farklılıklar değil. mantık olarak da aynı coğrafyada yaşayanlar genetik olarak, farklı coğrafyada yaşayanlara göre birbirine daha yakındır.) birazdan atacağım süperağaçta olduğu gibi genetik ve genomik veri setlerine dayanarak,dil bilimsel ve filogenetik ağaçları kullanarak ayırabiliyoruz.
  söz konusu makale de bu. www.nature.com/articles/srep29890
  link tuşu bozulmuş herhalde öyle atamadım.
  2016'da nature'da yayınlanan bu makaleyi yazan bilim insanları orada görebileceğin üzere bir genetik ağaç ve bir dil kaynaklı ağaç yapmışlar. bu araştırmayı yapanları ortaya koyduğu sonuca göre dil verisi genetik veri ile uyuşmuyor. senin dediğin gibi özellikle turkic dile baktığımızda aynı dili kullananlar genetik olarak daha yakın görüşü bilimsel olarak yanlış(elbette korece ve japonca gibi istisnalar var). biz avrupalılara,özellikle kürtlere,gürcülere uygurlardan çok daha yakınız. fakat tabi ağacın devasalığından da şunu anlıyorsun,tüm insan popülasyonları birbirine çok çok yakın. çünkü dediğim gibi modern insan toplumları arasında bir izolasyon yok. hatta geçtim insanları,ırklara ayırabildiğimiz çeşit çeşit canlılarda bile bu izolasyon kalıcı olmadığından ırk kavramı dinamik bir hale geliyor. bu büyük genetik farklılıklar ortadan kalkabilir izolasyon ortadan kalktığında. yani iki gruba ayrılan tür tekrar bir grup haline gelebilir.
  kısaca alman ırkı,alman geni,fransız ırkı,fransız geni kavramları tamamen politikacıların kullandığı kavramlar haline gelmiştir. bilim,etnik grup ve ırk arasındaki farkı net bir şekilde ortaya koymuştur.
  şunu da eklemek istiyorum: türk kavramını anayasamızda olduğu gibi kullanmak ve o haliyle benimsemek bizim için en doğrusu olacaktır. hala azınlık sorununu çözememiş bir türkiye'yi bu sorunundan böyle kurtarabiliriz.

  burada bahsettiklerimle ilgili evrimağacı'nda çok güzel ve bilimsel iki yazı var. benim fen bilimiyle ilgili bildiklerim okuduklarımdan ibaret olduğu için bu konularda pek bilimsel ve terimsel yazı yazamam. bu yazılar sorularına cevap olacaktır diye düşünüyorum. evrimagaci.org/insanin-yanlis-olcumu-ve-kuramsal-irkcilik-kafa-yapisindan-irk-tespiti-yapilabilir-mi-417
  evrimagaci.org/irk-ve-irkcilik-tartismalarinda-bilim-omer-gokcumen-1765

  edit: daha geçen başakşehir-gladbach maçında gladbach taraftarlarının bayraklarını polis toplattı,hristiyan ögeler var diye. teknik direktörü 21.yüzyılda olmayacak şeyler diye açıklama yaptı. bu din ve sözde ırk üzerinden ayrımcılık zihniyetimiz bizi gün geçtikçe geriye düşürüyor.
  0
  altaydangelenbarbar 5.10.2019 15:58
  cevabın için sağol puvo baya uğraşmışsın ama benim düşüncem bilimsel olarak ırklar vardır ama bu ırkçılık yapmayı gerektirmez bana göre ırkçılık yapanlar hayatta hiç bir vasfı hiç bir başarısı olmayıp psikolojik sorunları olan doğuştan gelen seçemediği özellikleri ile övünen ve kendine benzemeyen aşağılayan yıkık tiplerdir. sağlıklı bir düşünceye sahip ve azıcık empati yapmayı bilen bir insan ırkçılık falan yapmaz
  2
  ofsaytsizburak 5.10.2019 16:40
  bilim din değil ki inanıp,inanmama gibi bir durum söz konusu olmaz. ortaya somut gerçekler koyar. kabul eder ilerlersin ya da gözünü kapatıp çağı yakalayamazsın. biz ikincisini tercih ediyoruz sanırım. astrolojiye,burçlara olan ilginin fen ve sosyal bilimlerden fazla olması bunu gösteriyor.
  attığım üçüncü linkte net bir şekilde belirtilmiş. insan toplulukları arasındaki genetik çeşitlilik 0.1 seviyesinde. bu seviye de ırk ayrımı yapmak için düşük.
  malesef çok küçük ayrımlara çok büyük anlamlar yükleyince ırkçılık ortaya çıktı. dünya hala bunla uğraşıyor.
  senin düşündüğün ve ırk diye tabir ettiğin şey aslında etnik grup. aynı dil,aynı kültür diyorsun. zaten gen bakımından söylemiş olsan bile tutarsız oluyor çünkü bizim kürtlerle ve gürcülerle olan akrabalığımız uygurlardan,orta asya halklarından fazla. etnik grup ve ırk kavramlarını daha fazla araştırmanı öneririm.
  yine bu demek olmuyor ki türk,kürt,fransız,alman yok. var ama sosyolojik olarak var. bir şekilde toplumları isimlendirmemiz gerekiyor çünkü. bunu da ortak kültür,ortak ideal bazen de ortak dil üzerinden yapıyoruz. dünyada ulus devlet anlayışı ortaya çıkınca böyle bir sorun ortaya çıktı.
  aşılamayacak bir sorun değil derken avrupa'da aşırı sağ yükselişe geçti orası ayrı konu.

  yanlış anlaşılmasın diye şunu da eklemek istiyorum. ben öyle anti-milliyetçi bir insan değilim. türkiye ulus devlet anlayışıyla ve ruhuyla kuruldu,bu yüzden ortak kültür,ortak ideal gibi bizi birleştirici ögelere ihtiyacımız var. ben sadece olaya bilimsel olarak bakıp kavramları daha doğru kullanalım diye böyle bir yorum yaptım. çok hassas bir konu bu.
  0
  altaydangelenbarbar 5.10.2019 17:15 ~ 17:18
  puvo aslında benim düşüncelerimde senin yazdıklarınla hemen hemen yanı şeyler ama ben kendimi çok ifade edemiyorum sanırım :) haklısın bu arada yazdıklarında ozgurlukdunyasi.org/.../1270-biyolojinin-gozunden-insanin-kokeni-ve-irk-sorunu
  1
  altaydangelenbarbar 4.10.2019 23:52
  birde roma kültürünü almadığımızı nereden çıkarttın puvo direkt romadan olmasada romanın varisi bizanstan veya anadoludaki rumlardan vs büyük oranda etkilendik onlardan etkilendiğimiz gibi bizde onlara bir çok şey kattık en basitinden balkanlarda ve türkiyede olan ortak yemeklere ve adlarına bakın ne kadar benzediklerini sizde göreceksiniz caciki dolmaki ve ebeninki başta olmak üzere sayabilceğim daha bir çok yemek var
  0
  ofsaytsizburak 5.10.2019 09:58
  sosyal yaşantımıza,yönetim tarzımıza,insana bakışımıza pek bir katkısı olmadı. dediğin gibi olduysa da zayıf bir şekilde sentez kültürümüze dahil olmuş.
  günümüzde bizans sözcüğü küfür gibi kullanılıyor. buradan anlaşılır söylediklerim.
 • 2
  ibonunbiyigi 4.10.2019 22:05
  türk devletleri arasında en az sempati kurduğum devlet osmanlı ve bence yine en az 'türk' olan devlet de osmanlı
  1
  sjense 4.10.2019 22:12
  güzel yorumun için teşekkürler dostum :)
 • 1
  altaydangelenbarbar 4.10.2019 23:33
  güçlüde kimlere karşı güçlüymüş bir sorun bakalım avrupayı afrikayı ebemde fetheder bunlar bir başarı değil çıksın bi asyaya moğollara vs kafa tutsaydı bakalım yine 800 yıl ayakta kalabilirmiydi acaba
  1
  sjense 4.10.2019 23:33 ~ 23:34
  aha türkçü reyis geldi. açın yolu. dağılın. adam yalnız cidden haklı. moğollar dönemi olsaydı, harcarlardı bizi.
  1
  altaydangelenbarbar 5.10.2019 00:18
  ankara savaşında bu dediğim şey bir kere oldu aslında bayezid 1 2 avrupa zaferinden sonra kendini birşey sanıp cengizin varisi timura kafa tuttu ve sonunda şu atasözünün doğruluğunu bize bir kez daha kanıtlamış oldu (el yumruğunu yemeyen kendi yumruğunu balyoz sanırmış) www.youtube.com/watch?v=5Scxt408yzc ankara savaşı temelinde roma ve türk askeri yapsının karşı karşıya geldiği bir savaştır aslında ve bu savaşta türk ordu yapısı gayet net bir şekilde üstün geliyor osmanlı bu türk töresini bırakmasa başka kültürlerden bukadar etkilenmese bugün çok başka yerlerde olabilirdik belki
  2
  sjense 5.10.2019 00:19
  hep söylemişimdir, emir timur; ne büyük komutansın..
 • 3
  kaptanblack 5.10.2019 08:36
  türküm diyemeyenlerin yeni jargonu osmanlı torunuyum,osmanlı bir ailedir türk ise ırktır. ırkını inkar eden kanı bozuk soysuzdur..
  -ilber ortaylı
 • 0
  justpathetic 5.10.2019 23:54
  sadece başlıktan neyi kastettiğini anlamışken bu kadar çok uzatmaya gerek var mıydı diye düşünüyorum.
  bence yok.
 • 0
  sjense 7.10.2019 00:29 ~ 00:29
  +75 yorumlu tarih içeriği. aman yarabbi. sana geliyorum. teşekkürler puivistan! biraz hararet oldu ama. siyaset gibidir tarihte, olur öyle bazen. kanayan gözler için özür dileriz..