11

ișlenen suçlara maddi ceza adalet midir?

bir suça karşı verilen ceza genelde maddidir (bedeni) . bir suçluyu düşünün zarar verdiği kişiye daha çok psikolojik rahatsızlık vermiş olur. -özellikle belirli olaylar için diyorum- hal böyle olunca hiçbir şekilde verilen cezalar yerini bulmuyor. suçu işleyen sadece cesed midir?
maddi işlenen suça, maddi ceza uygulanırken, manevî psikolojik suçlara aynı şekilde ceza uygulamak gerekmez mi? ki suçların neredeyse hepsi manevi olarak da kişiye zarar veriyor. manevi suçların para cezası olarak ödenmesi ne kadar doğru? biliyorum belki bunun bu dünya da yapılabilirliği yok. vicdan azabı gibi derin bir ceza yok. kişinin kendisinin vicdan azabı duyup duymamasını demiyorum ki bazılarında vicdan yok zaten.

bu konu ile alakalı bir bağdaştırma yapacağım bir başka yazımda öncesinde bunu yazmak istedim. siz ne düşünüyorsunuz?
 • 0
  reelsamurai 6 ay önce
  bence maddi ceza büyük saçmalıktır
 • 1
  epic 6 ay önce
  nüfus bunun için çok fazla. mesela hırsıza ne yapacağız?
  0
  sevde 6 ay önce
  malesef bu konuda yapılacak bir şey yok gibi görünüyor manevi cezayı veremiyoruz bu dünyada. nüfus az da olsa farketmeyecek
 • 0
  aliveli49elli 6 ay önce
  zengin biri için maddi ceza, ceza değil tebrik mesajıdır
 • 1
  racooss 6 ay önce
  herhangi bir suça para cezası verilmesi tamamen saçmalık ve büyük adaletsizlik zaten. orası tartışılmaz.
  ama maddi cezadan kastın hapiste yatmak mı? sonuç olarak birine psikolojik olarak zarar verirsen (adam yaralamak. sadece fiziksel değil, ruhsal zarar da verir) hapis yatarsın. bu da bedene (rutubet ve yetersiz koşullar nedeniyle) zarar verebilir. ama ayriyeten zaten orada bedenen değil, psikolojik olarak zarar görürsün. cezası tutarlı diyebiliriz.
  0
  sevde 6 ay önce
  hapiste yatmak, para cezası yada başka türlü cezalar.. bazıları için hapis kurtuluş oluyor son zamanlarda ülkemizde artan çocuk olaylarını düşünelim mesela o insan gibi gözüken mahlukların hapishanede o psikolojik cezayı göremiyorlar. suçu işlediği kişinin ruhsal, düşünsel gibi gibi maneviyatına verdiği zararı asla karşılamıyor. işlenen suçlar sadece bedenen işlenmiyor.
  1
  racooss 6 ay önce
  hapishane filmlerde gördüğün gibi bir yer değil emin ol. bahsettiğin şahıslara da yaptıkları yapılacaksa bizim onlardan farkımız kalmıyor. bizim de aynı cezaya tabi olmamız gerekiyor. bu durumda kısır döngü devam ediyor. kısasa kısas saçmalıktır. yani duvarlarına grafiti yapılmasını isteyen ve grafiti yapmayı seven biri komşusunun duvarına grafiti yapıyor. kısasa kısas bir ceza ile, onun duvarına da grafiti yapılıyor. böylece tek dokunuşla iki duvarı da halletmiş oluyor sanatçımız.
  bu durum becerilmek isteyen birinin tecavüz edip, ceza olarak aynı cezayı uygulanması durumunda zevk alması için de geçerli. belli bir ceza olamaz. hapis yatmayı seven birinin hapse girmesi ile hapsi sevmeyen birinin hapse girmesi. ikisinin suçu aynıdır ama ceza konusunda haksızlık vardır. ceza kanunları genele hitap eder.
  1
  sevde 6 ay önce
  onlar gibi olmuş olmuyoruz aslında neden mi çünkü bunu yapacak olan biz değiliz. kanun koyucu ceza verici kimse odur. küçücük kaç çocuğa tecavüz edildi? maddi ceza yeterli mi sence bunu yapan cani vicdan azabı ceker mi? o çocuğun psikolojisi aynı olduğu gibi yerine gelir mi? yada ailesi... böyle gibi gibi uzar gider ama diyeceğim şu ki kısastan bahsetmiyorum ben burada sonuç olarak manevi ceza burada verilemiyor malesef
  0
  racooss 6 ay önce
  nasıl bir ceza verimeli sence?
  0
  sevde 6 ay önce
  diğer alemde manevi cezasının da verileceğini düşünüyorum çünkü insan sadece maddeden oluşan bir varlık değil.
  0
  racooss 6 ay önce
  hayır yani dünyada nasıl bir ceza verilmeli?
  ceza kanununa neler eklenmeli?
  0
  sevde 6 ay önce
  dünyada verilecek bir ceza olduğunu düşünmüyorum nasıl verebilirsin ki tam olarak bunu demeye çalıştım
 • soruyorum

  SOR CEVAPLA KATIL ABONE OL

  44 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  samurai
  reelsamurai

 • bu bölüm #sor bölümünün alt bölümüdür.
 • küfürsüz ve kardeşce takılacağınız bir ortam  

  lütfen abone olmayı unutmayınız

  puiv kuralları geçerlidir!

  her türlü soruyu saygı çerçevesinde sorabilirsiniz.