insandaki y kromozomu gün geçtikçe yozlaşıyor

  6
  kalcasever 22.1.2018 01:33 ~ 01:34  y kromozomu erkekliği sembolize ediyor, ancak bu onun güçlü ya da kalıcı olduğu anlamını taşımıyor. bilim insanları y kromozomunun gün geçtikçe yozlaştığını açıkladı. bu yozlaşma aynı hızla devam ederse, 4.6 milyon yıl sonra y kromozomu tamamıyla ortadan kalkacak. bu size oldukça uzun bir zaman gibi gelebilir. fakat y kromozomunun 3,5 milyar yıldan beri var olduğu düşünüldüğünde çok da uzun bir zaman olmadığı anlaşılıyor.

  y kromozomu her zaman böyle değildi. saati 166 milyon yıl önce, ilk memelilere geri sararsak, hikaye tamamen farklıydı. erken “proto-y” kromozomu orijinalde x kromozomu ile aynı büyüklükteydi ve aynı genleri içeriyordu. bununla birlikte, y kromozomlarının temel bir kusurları vardır. her hücremizde iki kopyası olan tüm diğer kromozomların aksine, y kromozomları yalnızca babalarından oğullarına geçen tek bir kopya olarak mevcuttur. bu, y kromozomundaki genlerin genetik rekombinasyona, yani her nesilde meydana gelen, zarar veren gen mutasyonlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olan genlerin müdahalesine izin verilmeyeceği anlamını taşıyor.

  rekombinasyonun faydalarından yoksun olan y kromozomal genleri, zaman içinde dejenerasyon gösterir ve sonunda genomdan kaybolurlar. buna rağmen, son araştırmalar y kromozomunun, “frenlemeleri” gerçekleştirmek için mekanizmalar geliştirdiğini ve gen kayıp oranının olası bir durgunluğu yavaşlattığını gösterdi.


  ileri okuma ve kaynak
 • 0
  caytiryakisi 22.1.2018 01:35
  4.6 milyon yıl sonra y kromozomu tamamıyla ortadan kalkacak. dan sonrasını okumadım. 4 gün sonrasını planlayamıyorum ben :d
  0
  kalcasever 22.1.2018 01:36
  harika !
 • 0
  anilcan 22.1.2018 01:37
  100 yıl kala çaresi bulunur merak etmeyin