6

insandaki y kromozomu gün geçtikçe yozlaşıyor
y kromozomu erkekliği sembolize ediyor, ancak bu onun güçlü ya da kalıcı olduğu anlamını taşımıyor. bilim insanları y kromozomunun gün geçtikçe yozlaştığını açıkladı. bu yozlaşma aynı hızla devam ederse, 4.6 milyon yıl sonra y kromozomu tamamıyla ortadan kalkacak. bu size oldukça uzun bir zaman gibi gelebilir. fakat y kromozomunun 3,5 milyar yıldan beri var olduğu düşünüldüğünde çok da uzun bir zaman olmadığı anlaşılıyor.

y kromozomu her zaman böyle değildi. saati 166 milyon yıl önce, ilk memelilere geri sararsak, hikaye tamamen farklıydı. erken “proto-y” kromozomu orijinalde x kromozomu ile aynı büyüklükteydi ve aynı genleri içeriyordu. bununla birlikte, y kromozomlarının temel bir kusurları vardır. her hücremizde iki kopyası olan tüm diğer kromozomların aksine, y kromozomları yalnızca babalarından oğullarına geçen tek bir kopya olarak mevcuttur. bu, y kromozomundaki genlerin genetik rekombinasyona, yani her nesilde meydana gelen, zarar veren gen mutasyonlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olan genlerin müdahalesine izin verilmeyeceği anlamını taşıyor.

rekombinasyonun faydalarından yoksun olan y kromozomal genleri, zaman içinde dejenerasyon gösterir ve sonunda genomdan kaybolurlar. buna rağmen, son araştırmalar y kromozomunun, “frenlemeleri” gerçekleştirmek için mekanizmalar geliştirdiğini ve gen kayıp oranının olası bir durgunluğu yavaşlattığını gösterdi.


ileri okuma ve kaynak
 • 0
  caytiryakisi 1 yıl önce
  4.6 milyon yıl sonra y kromozomu tamamıyla ortadan kalkacak. dan sonrasını okumadım. 4 gün sonrasını planlayamıyorum ben :d
  0
  kalcasever 1 yıl önce
  harika !
 • 0
  anilcan 1 yıl önce
  100 yıl kala çaresi bulunur merak etmeyin
 • genetik

  Genetik bilimi ile alakalı faydalı video, görsel ve makalelerinizi bu bölümde paylaşabilirsiniz.

  4 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  kalcasever

 • bu bölüm #bilim-teknoloji bölümünün alt bölümüdür.
 • alakasız başlık silinir....


  1. sadece genetik ile alakalı başlıklar.

  2. kaynak belirtilmeyen başlıklar silinir.

  3. tamamen alıntı yapmak yerine, kendi yorumlarınızı da katarak içerek açınız.