11

soylu "yaptırmayız" demişti; suriyeliler sokağa çıkıyor

istanbul'da yaşayan suriyeliler fatih'ten başlayarak geniş çaplı bir protesto eylemi yapmayı planlıyorlar
istanbul'da yaşayan suriyeliler, istanbul valiliğinin 20 ağustos'a kadar süre tanımasının ardından "suriyeli muhacirlere yönelik sürgün politikalarını protesto ediyoruz" başlığıyla eylem yapma kararı aldı. suriyeliler, 27 temmuz'da fatih'te protesto eylemi gerçekleştirecek.

istanbul valiliği, düzensiz göçle mücadele için eylem planı açıkladı. 22 temmuz günü valilik tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"düzensiz göçle mücadele çalışmaları kapsamında ülkemize yasa dışı yollardan giren düzensiz göçmenlerin yakalanarak sınır dışı edilmelerine devam edilmektedir. geçici koruma kapsamında olmayan (kayıtsız ve/veya kimliği bulunmayan) suriye uyruklu yabancılar, içişleri bakanlığımızın talimatı ile belirlenen illere sevk edilmektedir. istanbul, geçici koruma kaydına kapalıdır. geçici koruma kapsamında olmakla birlikte, istanbul'da kaydı olmayan (diğer illere kayıtlı) suriye uyruklu yabancıların, kayıtlı bulundukları illere geri dönmeleri için 20 ağustos 2019 tarihine kadar süre verilmiştir. belirtilen süre sonunda geri dönmediği tespit edilenler, içişleri bakanlığımızın talimatı doğrultusunda kayıtlı oldukları illere sevk edileceklerdir"
suriye dernekler platformu başkanı, kararı eleştirdi
suriye dernekler platformu başkanı mehdi davut, valiliğin kararıyla ilgili şunları söyledi:

"suriyeliler uzun zamandır türkiye'de yaşıyor. 2016'da istanbul'da kayıt durduruldu. bazı istisnalar hariç. istanbul'un ve devletin güvenliği hepimiz için önemli. ama 1 ay içinde bir insan nasıl düzenini bırakıp başka bir ile gidebilir. bu vatandaş başka ile gitmeli mi? tabiki gitmeli. süreç 6 ay veya daha fazla olsaydı daha rahat olurdu. şuan ciddi mağduriyetler yaşanıyor. şuan insanlar gönderiliyor. dün 30 kişi deport edildi. suriye meselesi politik bir mesele. polis veya memur ak parti'ye karşıysa elinden geleni yapıyor. insanların yerine bile imza atılıyor ve suriye'ye gönderiliyor. kimliksiz olanlara ulaşamıyoruz. ciddi bir uygulama sıkıntısı var. aile dağılımına sebep olunuyor. eminim ki kimse böyle bir mağduriyeti kabul etmez."
 • 2
  bizanskurdu 25 gün önce
  yaptırmayız demedim yardırmayız dedim
  0
  systemfailed 25 gün önce
  hahahahahah iyimiş
 • 0
  meyhaneci 25 gün önce
  buraya da yürüse ya amk’larım👊🏻
 • 0
  imperium 25 gün önce
  yakında devlete kafa tutar derlerdi de inanmazdık, bakın ne oldu şimdi.
 • 0
  shewolf 25 gün önce
  hepsinin anasını avradini buraya getireni buna sebep olanları
 • 0
  karakedi6 25 gün önce
  adamlar tepkilerini protesto ederek yapıyor,ne yapsınlar heryeri yakıp yıksınlarmı
 • 0
  hitus 25 gün önce ~ 25 gün önce
  bütün suriyelilere güvenlik hizmeti verilmemeli bence ama eğer türk vatandaşına en ufak saldırı olsa bile polisin uyarmadan vurma emri olmalı artı olarak vatandaşında kendisine saldıran suriyeliyi en azında hareketsiz bırakacak şeklinde darp edebilmeli çok basit bir mantığı var aslında ne de olsa bir insan kendini güvende hissetmeli temizlik işini ülkücüler,islamcılar,ulusalcılar ve kürtler halledebilir bence
 • 0
  kitipyoz 24 gün önce
  bu ülke neleri yaptı milletin yapılamaz dediği ab mülteci musluğunu kapatmadigi sürece bunları tepemizden indirmeyecekler
 • gündem

  Herkesin fikrine ihtiyacımız var..

  603 takipçi
 • aboneliği iptal et
 • moderatörler
  systemfailed

 • bu bölüm #olaylar bölümünün alt bölümüdür.
 • puiv kuralları ve avrupa insan hakları bildirgesi geçerlidir.