2
30/04/1945 - adolf hitler'in ölümu
bugün 30 nisan yani adolf hitler'in öldüğü gün. bugünü hitler'e sordunuz mu? kitabındaki şu iki paragraf ile hatırlayalım.

"ertesi gün oldu ve hitler öğle yemeğini yedikten sonra en yakınları dr. goebbels ve bormann ile vedalaşıp, hayata veda etmek üzere eva braun ile odasına çekildi, o sırada önceden talep ettiği benzinler de karargâha ulaşmıştı. hitler ve eva’nın ölü bedenlerinin mutlak suretle yakılması gere-kiyordu. kapının önünde heyecanlı bekleyiş sürüyor, sani-yeler geçmiyordu. herkes tek yürek olmuştu, ses çıkmasın diye nefesi bile zor alıyorlardı. en sonunda beklenen ses geldi. bir el silah sesi kapının önündeki sessiz bekleyişi bozmuştu, şimdi sıra ikinci sesteydi…

ancak bekledikleri ikinci ses bir türlü gelmiyordu. biraz bekledikten sonra odanın kapısını araladılar ve o manzarayla karşılaştılar. yerde iki adet silah vardı. nazi almanyası’nın führer’i kendisini ağzından vurmuştu, eva hitler ise kendisini zehirle öldürtmüştü. 30 nisan pazartesi günü öğleden sonra saat 15:30’da sadece bir lider değil, bir ideoloji ölmüştü. dünya tarihini elinde oynatan adam adolf hitler, goebbels’in gözyaşları eşliğinde bu dünyadan göçmüştü."

kaynak: hitler'e sordunuz mu? kitabı, sf 312, 313
 • 0
  oxygen 1 yıl önce
  adam bilim dünyasına en büyük katkıyı yapanlardan birisi ama kimse onu anmıyor...


 • tarihte bugün

  Tarihte bugün ne oldu?

  14 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  tombalaci

  keyiftuccari
  • paylaşacağınız içeriklerde tarihin yanı sıra bilgi de olmalıdır.
  • yazı olarak paylaşılırsa daha verimli olacaktır.
  • başlık seçimine özen gösterin. eklediğiniz tarihin yanına "tarihte bugün" diye eklemeler yapmayın.

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...