su üzerinde 71.659 ton, su üzerinde 3.000 kişi

  7
  cagrialaf 21.6.2020 15:59 ~ 20:01
  yeni kurallar geldiğine göre hemen kaygıları kırmak için yazarlığa tekrar başlıyorum. evet puiv'de ki uzun yazılardan bıktınız ancak bu hikayeyi sizin için oldukça okunabilir yapmak için kestim biçtim elimden geleni yaptım. bu hikaye benim veya sizin veya bu coğrafyanın değil uzak doğu'nun. o halde başlıyorum;


  insanların birbiri üzerine güç kurmak için neler yaptıklarına az çok hepimiz şahidiz. bu içgüdü hem geçmişte hemde şu an gözler önünde. işte o çılgın fikirlerden doğan çılgın projelerden bir tanesi japon deniz kuvvetlerine ait; ıjn yamato;

  yamato'nun benim için çok özel bir yeri vardır. kendisi kuliste çırpınan bir devletin sahnede ışıldayan solisti gibi gururlu ve mağrurlu durur bana göre. gelmiş geçmiş en büyük savaş gemisi olan yamato'yu hayal edebilmeniz için size şöyle örnekler vermek istiyorum.

  ardı ardına 3 adet futbol sahasını birleştirirsek yamato 1 ceza sahası farkı kadar kısa kalıyor. ayrıca orta saha çizgisi kadarda bir genişliği var. sanırım heybetini az çok aklımıza kazıdık.

  ben termik santralde büyüdüm sayılır baba mesleği elektrikçilik olduğu için bu tarz yerlerde işler nasıl yürür az çok bilirim. o yüzden bu aletlerden örnek vermek istiyorum; termik santrallerde sahada kömür çıkarmak için kullanılan bir kazıcı var, adına bagger veya ekskavatör deriz. işte şöyle bir şey; tıkla ne kadar büyük olduğunu bahsetmeme gerek bile yok. yanında loader'ların bile ne kadar minik hele ki insanların bile ne kadar karınca misali kaldığını görebiliyorsunuz. bu koca bebeğin kazıcı ( burun ) kısmına çıktığımda kömürü kazıp bantlara koyan dişliyi tutan halatların 700 ton gösterdiğini okumuştum basınç sayaçlarından. babama bu aletin kaç kilogram olduğunu sorduğumda ekskavatör'ün proje / kontaktör odasına geçtik ve elimize geçen kitapçıklardan 12.840 ton olduğunu okuduk.

  konuyu şuraya getiriyorum; yamato bu ekskavatörlerden 5.5 kat daha ağırdı. içerisinde 3000 kişilik mürettebatıyla japon sularında dizginsiz ve kendine güvenen edasıyla devasa 4 adet buhar türbininden göğe yükselen simsiyah nefesi ile tüm savaş gemileri kaptanlarının daha görmeden korkulu rüyası haline gelen şu topları ile ilerliyordu. yamato ne kadar heybetli ve korkunç olsa da yanlış bir projeydi. zamanın behrinde almanların yaptığı hataya düşen japonya tüm kaynağını boşa harcamıştı denizler üzerine bir kaplan yerleştirmek pahasına tüm ham madde stoklarını tüketmişti. yamato'nun sonu uğruna harcanan onca ham madde israfını telafi etmek istercesine kendini feda etmek olsa da bu işe yaramadı ve şunlar yaşandı;

  *arak from vikipedia ;1944'te japon deniz üslerinin bulunduğu truk ve kure'ye amerikan saldırıları arttı.japon donanması buna cevap olarak yamato'yu oraya gönderdi.bu yüzden aynı tarihlerde gerçekleşen filipin denizi savaşı'na katılamadı.

  yamato devasa toplarını sadece bir kez ateşledi.ekim 1944'te leyte körfezi muharebesi'nde kara hedeflerini bombaladı.

  1944 yılından itibaren savaş japonların aleyhine dönmüştü.1945'in başlarında yamato ve yanındaki görev gücü çökmüş,yakıtı neredeyse tükenmiş bir şekilde ana karaya döndüler.amerikan ordusunu durdurmak için çaresizce yamato'ya saldırı emri verildi.yamato'nun görevi okinawa'ya saldıran düşman kuvvetini yavaşlatmaktı.bunun için kendisini karaya oturtması ve savaş dışı kalana kadar gibi karaya çıkan askerleri vurması talimatı verildi.


  yamato henüz yoldayken amerikan keşif uçakları ve denizaltıları tarafından tespit edildi.amerikan uçak gemilerinden kalkan uçaklar japon donanmasının bel kemiğine karşı harekete geçtiler.yaklaşık 2 saat süren savaş sonunda 11 torpido ve 6 bomba ile ağır hasar gören yamato battı.

  mürettebatından sadece 277 kişi kurtuldu.gemi komutanı seiichi ıto da hayatını kaybedenler arasındaydı.*

  işte bir efsane ve onun terbiyecisi ( kaptanı ) böylece soğuk sulara doğru alçaldı alçaldı ve dibi henüz bulmadan unutuldu gitti.

  son anlarında yamato ; tıkla

  yamato atış anı ; tıkla

  yamato'nun henüz gövdesi tek parça halinde iken ; tıkla

  yamato'nun devasa ve hassas mühendisliği ağır bombardımanlara dayanamayıp denizin kollarında kaybolduğu korkunç ve üzücü an ; tıkla

  umarım beğenmişsinizdir. eğik kısım dışında ki kelimeler kendi kalemimden çıktı sürçülisan olduysa affola. buraya kadar okuyan herkese yürekten teşekkürler. sormak istediklerinizi ve geri bildirimlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

  -teşekkürler