10

kadın erkek ilişkilerinde 80/20 kuralı

"toplum ahlakı neden korunmalıdır? feminizm gibi akımlar neden yok edilmelidir? kadın-erkek ilişkilerinde nasıl bir yol izlenilmelidir?"

bir adaya 100 tane kadın ve 100 tane erkek bırakırsanız, 100 mutlu çift mi elde edersiniz? hayır. cinsel pazarı yönlendiren büyük bir etken hipergamidir. hipergami kısaca kadının eş seçme stratejisidir. bir toplumda kadınların yüzde 80'i, erkeklerin yüzde 20'sini arzular. yani alfa olanları. denge(?) 20/80 kuralı (bkz: pareto diyagramı) üzerindedir. erkeklerin yüzde 20'si (alfa olanlar) rahatlıkla eş bulabilirken ve dahası bu 20'lik kesimin ağında yüzde 80'lik bir kesim varken, erkeklerin yüzde 80'i ise (beta olanlar) kadınların yüzde 20'sine düşüyor. (grafik) bu dengesizliği düzeltmek amacıyla da dini inançlar, ahlak kavramları vb mevcuttur. mesela bkz: görücü usulü evlilik.

fakat gelişen feminizm gibi akımlarla bu ahlaki yapının çöküşü demek, kadın-erkek sosyal ilişkilerinin de çöküşü, yani sosyal bir kaos demektir. bu kaosu durduran ahlak, dini inanışlar vb ortadan kalkarsa, kadın/erkek ilişkileri büyük bir kargaşaya uğrayacak ve bu durumdan da her iki cins zararlı çıkacaktır. hatta kadınlar bu dengesizlikten daha büyük zararlı çıkacaktır. çünkü bir erkek için eş değiştirmek oldukça kolayken (malum milyonlarca sperm) bu kadınlar için çok daha zorlu ve sakıncalıdır.

bu yüzden feminizm ve türevi ideolojileri benimsemek yerine, onlara karşı durmak hepimizin yararınadır. polyanna vari bir özgürlük tutumu uzun vadede her iki cinsinde (80/20) zararınadır.

bu yazıyı "kaos özgürlükten doğar" yorumuma karşı çıkan bir arkadaşa yazdım. fakat daha fazla kişinin okuması için burada paylaşıyorum. dediğim gibi, kaos, özgürlükten çıkar. insanlar özgür bırakılmamalı ve katı bir sistem altında yönetilmelidir.

ben diktatörce düşünmüyorum, olması gereken bu.
 • 1
  fuckultyoflav 25 gün önce
  en son platon mu okudunuz arkadaşım ne bu katı devlet anlayışınız, bana kalırsa bunun basit ve bir o k adar da onurlu bir yöntemi var , bırakın herkes kendi kendini yönetsin. bunu gerçekleştirebilmek için yapılması gereken tek şey eğitim. eğitimli bireylerin olduğu bir toplumda özgürlük tadından yenmez. ayrıca kaos da kendi içinde bir düzendir bana kalırsa ama o ayrı bir konu.
  -1
  roxic7 25 gün önce
  bizim bahsettiğimiz husus da eğitim zaten. dini eğitim, ahlaki eğitim.
  1
  fuckultyoflav 25 gün önce
  o zaman üstünde anlaşamadığımız nokta ahlak anlayışımız olsa gerek. eh bu da haliyle doğal bir durum sizin ahlak anlayışınız islamiyet ile birlikte şekillenmiş durumda bu da aynı olaya birimiz burda ahlaksızlık var diye bakarken diğerinin yok diye bakması sonucunu doğuruyor.
  -1
  roxic7 25 gün önce
  din örneklendirmemin nedeni içerikte de bahsettiğim sosyal dengesizlikleri en iyi dini > ahlaki oluşumların dizginliyor oluşu. hele ki islam gibi insan doğasına mükemmel hakimiyet gösteren bir din kişiden inanç bakımından soyutlansa dahi, yine de bir yönetim biçimi olarak topluma enjekte edilmeli.
  1
  fuckultyoflav 25 gün önce
  tabi sizin fikrimiz saygı duyarım ama ben islamin ahlaki temelinde günümüz etiğiyle uyuşmayan noktalar ve yetersizlik görüyorum , eğer günümüze uyarlanabildiğini söylüyorsanız da kabulümdür lakin öyle bir toplumda yaşamak istemezdim. bana kalırsa bahsettiğiniz şeyler sorun olsa bile önüne demirden bir duvar koyarak çözmeye çalışmak uzun vade de asla işe yaramayacaktır. çünkü bugüne kadar yıkılmayacak bir duvar asla varolmadı ve insanları katı bir şekilde kontrol altında tutmaya çalışmak en sonunda daha büyük bir isyana sebebiyet verecektir. mesela günümüz türkiye sinde islamın her türlü noktaya sokulmaya çalışılmasıyla buna ters orantılı olarak dinsizliğin artması (tabi siz bunların halka gösterdiği ve yaptıkları şeyler gerçek islam değil diyebilirsiniz sizi anlayabilirim)
  -1
  roxic7 25 gün önce
  katı bir yönetim biçimi zorlamadan değil, eğitimden gelmeli. silah dayatmasıyla ahlaki yapı oluşturulamaz, bilakis dediğin gibi patlak verir ve daha büyük isyanlara neden olur. benim katı sistemden kastım eğitimden, bilgilenmeden gelen sistemdir -ki bunu da içerikte bir miktar anlattım. insanlar başıboş bir baş kaldırıyı ve insani arzuları en ilkel biçimlerde serbestçe yaşamayı modernizm ve özgürlük olarak nitelendirme hatasına düşüyorlar. fakat maalesef bir düzen ne kadar güzel olursa olsun art niyetli şahıslar tarafından suistimal edilebilmekte. islam şu an kusursuz bir biçimde yaşanıyor veya hiç kimse tarafından kitleleri manipüle etme aracı olarak kullanılmıyor gibi bir iddiam yok. fakat bize düşen bu aksaklıkları giderip toplum düzenini en olası biçimde idare eden yapıyı günden güne daha iyi anlayıp, hayatımıza sokmaktır.
  1
  fuckultyoflav 25 gün önce
  güzel fikirleriniz var hocam genel oluşumun oldukça dışında , açıkçası bazılarının bana uymadığını söylemekte beyis görmüyorum ki siz de farketmişsinizdir zaten. ben genel olarak müslüman biri olmadığım için de bu konu da birebir uyuşmamız zaten mümkün değil. yine de farklı bir bakış açısı sunduğunuz için teşekkür ederim.
  -1
  roxic7 25 gün önce
  rica ederim, tartıştıkça gelişiyoruz. iyi geceler
 • 1
  mavi_var 25 gün önce
  sen beta olansın galiba diyecektim ki adını gördüm
  -1
  roxic7 25 gün önce
  neden böyle düşündün?
  1
  mavi_var 25 gün önce
  ezilenin sesi çıkar mantığı . ılk paragrafta olayı öyle anladım vurguladığın noktalardan dolayı m sonradan değişti fikrim .
 • 1
  mavi_var 25 gün önce ~ 25 gün önce
  hatali bulduğum cok sey var ama onemli olan nokta şu . gelişen dünyada , senin tabirinle dengelerin değiştiği su durumda erkeklerin milyonlarca sperme sahip olmasının hiçbir önemi yok . çünkü kadın da pek ala kolayca eş değiştirebilir duruma gelecektir.
  -1
  roxic7 25 gün önce
  hayır, mesele ego tatmini değil. erkeğin milyonlarca sperme sahip olması onu eş seçiminde daha rahat bir pozisyona sokuyor. bir erkek her gün farklı kadınlardan çocuklar yapabilecekken, bir kadın 9 ay içinde sadece bir erkekten çocuk sahibi olabiliyor. bu yüzden kadınlar eş seçiminde daha hassas olmak zorunda. çünkü yanlış bir seçim ona çok daha pahalıya mal olabiliyor. ve bu durum erkeğin çok eşli bir canlı olmasına vesile olmuştur. çünkü sürekli çocuk yapabilecek bir konumda olmasından dolayı bir kadına göre aldatma ihtimali daha yüksektir.
  1
  mavi_var 25 gün önce
  korunma , kurtaj gibi seçenekler var . yine de eş değiştirme erkekten daha zor olacak . ama zaten tek gecelik ilişkiyi her kadın yaşamaz . 1 2 ay süren ılişkiler de aynı sonucu veriyor . sorunumuz bireylerin uzun ilişki sürmesi miydi ki ? ben konudan saptım.
  -1
  roxic7 25 gün önce
  mavi_var, seni seviyorum ben yahu. çok tatlı bir muhalefetin var. :)
 • 1
  mavi_var 25 gün önce
  ya abi bir de o kadar soru sordun mis gibi ama bulduğun çözümlerin alakası yok . sence bu çözümler uygulanabilir mi ? gecseklik yapıp kolaya kacmak varken neden sırf toplum için bunu yapsınlar ? . ki ben de beğenmedim gevşeklikten değil .
  -1
  roxic7 25 gün önce ~ 25 gün önce
  "bu çözümler uygulanabilir mi?" diyorsun fakat binlerce yıldır zaten uygulanmakta. namus kavramı, aile yapısı, ahlak kuralları gibi çözümler bu dengesizliği en olağan şekilde dizginliyor. fakat sorun modern özgürlükçü düşünceyle doğuyor işte. "namus bacak arasında değildir" gibi söylemler ve türevi fikir akımlarıyla binlerce yıldır süregelen bu dizginleme metodu kırılmaya çalışılıyor.
  1
  mavi_var 25 gün önce
  bu metod kirılirsa farkli bir metot uygulanabilir . sen direk kaosu düşünüyorsun . bu sistem bozuluyorsa sorunlu olduğundandır . namus bacak arasında mantığı ahlakı getirmedi aksine erkeğin kadını ezmesine ahlaksızlaşmasına sebep oldu . bunları neden göremiyorsunuz? neden önemsemiyorsunuz? biş mu konuşuyoruz . bunca insan ? bu noktada sorun kadının özgürce eş seçmesi. koca başlığın özeti bu farkında mısın ? bir başkasının isteğiyle evlenirler erkek aldatır ama kadın yapınca namussuz . erkek hicbur durumda namyssuz olmaz . değil mi ? bunu göremiyor musun ? ya da ben neyi göremiyorum ?
  -1
  roxic7 25 gün önce
  sorduğun sorulara zaten defalarca cevap verdim. aynı şeyleri tekrar ederek bu başlığı kısır döngüye sokuyorsun.. ahlakı namus bacak arasında mantığından ziyade, kadın/erkek fark etmeksizin tek eşli olmaya yönlendirilmesi getirdi. ayrıca erkeğin kadını ezmesi ahlaki kavramlarla bağlantılı değildir. şiddet gibi ilkel dürtülerin ahlak kavramlarının ortadan kaldırılmasıyla yok edilemeyeceği gibi, namuslu bir yaşam da şiddeti tetiklemez. "namus kavramı kadına şiddeti arttırdı" söylemi basit bir ahlak manipülasyonudur. sorularına cevap vereceğim fakat tekrar etmekten yoruldum.. iyi geceler
  1
  mavi_var 25 gün önce
  o zaman bende anlama sorunu var . peki soru sormuyorum bundan sonra . devam .
  -1
  roxic7 25 gün önce
  yok hayır öyle demek istemedim.. insanın doğruları bir anda yıkılmaz. puiv'de bir kaç paragraf okuyarak senden veya bir başkasından -yahut benden- aydınlanma beklenemez.. sadece niyetimiz bir miktar soru sormaktan ziyade cevaplara odaklanmak olsa daha sağlıklı iletişimler kurulabilir.
  1
  mavi_var 25 gün önce ~ 25 gün önce
  sana trip felan yapmıyorum. sadece o sonuca vardım. ogrenimin olması için ögreyenin ikna edici olması gerekir. sorun bu ikna olmuyorum . üstelik empati kuramıyorum. sonuç iletişimsizlik . bu gibi tartışmalara çok katılmamaya karar verdim .
 • 0
  shypalace 25 gün önce
  homoseksuelite için de yazıların var mı yada yazar misin?
  -1
  roxic7 25 gün önce
  kafama esince her konuda yazıyorum dostum, sabret:)
  1
  shypalace 25 gün önce
  teşekkürler yazdığında etiketlersen kat kat memnum olurum.
 • 1
  cicoyt 25 gün önce
  kafa ütüleme roxic7.
  -1
  roxic7 25 gün önce
  ozur dilerim
 • 1
  kahvelipuding 24 gün önce
  erkek hegomanyası
  -1
  roxic7 24 gün önce
  buradan cikarilan sonuc buysa sayet, bosa yazmisim
  1
  kahvelipuding 24 gün önce
  bir ömür geçirmekten bahsediyoruz. eş seçmek öyle manavdan domates seçmeye benzemez. tüm insanların eşlerini seçmekte özgür olması gerekir. bir insanı olduğu gibi kabul etmek çok kolay olsaydı fikir ayrılıkları hiçbir zaman olmazdı. söylesene ailen sana bir kız getiriyor, bununla evleneceksin diyor. ve kız senden daha kültürsüz nerde ne yapması gerektiğini bilmiyor. evlenir miydin onunla?

  feminizim vb ideolojilerin karşısında olmalıyız diyorsun. feminizm in eşitlik kavramını doğru bilmiyorsun. hemcinslerime saygı duyuyorum. karşı çıktıkları şey erkek egemenliği, erkekler değil. bunu yanlış anlayan pek çok kişiden birisin. belki de doğru anlıyorsun fakat işine gelmiyor. müslümanlık sana çoğu yerde doğru gelmiyor ama erkek hegomanyası olduğu için sempati besliyorsun. dürüst ol. :)
  -1
  roxic7 24 gün önce
  evvela ilk paragrafına bakacak olursak yazıdan çıkardığın sonuç oldukça kısır ve çarpıtılmış. ben "kimse eşini seçemez" gibi bir söylemde bulunmadım. sosyal dengesizliği gidermek maksadıyla eski insanların çıkardığı bir metodu örnek verdim (görücü usulü evlilik)

  yazının değindiği husus, namus gibi kavramların ortadan kaldırılmasıyla aşırı özgürleşen bireylerin toplumun dengesini bozacakları, evlilik kurumunun oldukça çarpık bir hal alacağıdır. maalesef olay basit bir özgürlük arayışından daha derin. bu noktayı tekrar izah etmek istemiyorum çünkü zaten yazımda bunu detaylı bir biçimde anlattım. eğer gerçekten "bu adam ne diyor acaba" diye düşünüyorsan, yazıyı objektif bir biçimde oku. ilk cümlelerde feminizm hakkında belirttiğim görüşleri okuyup "ha bu feminizme sallıyor dur bi cevap yazayım" mantığıyla lütfen görüş belirtme.

  ayrıca, feminizm'in eşitlik aradığını söylüyorsan, o zaman 'maskulizm' ideolojisinin de eşitlik aradığını söylemelisin. çünkü bu iki ideoloji birbirine paraleldir. öyleyse, eşit olmak isteyen bir birey, hem feminist, hem de maskulist mi olmalı? yani gerçekten toplumsal eşitliği sonu izm ile biten ideolojilerin arkasına sığınarak mı sağlayabiliriz? yoksa asıl amaç izm'lere sığınıp pozitif ayrımcılık sağlamak mıdır? feminizm 'femen' kelimesinden türemiştir. yani ismi dahi 'kadın' için kurulan bir oluşum olduğunu ortaya döküyor. buna rağmen her iki cins için de eşitlik aradığını söylemek basitçe cahillik yahut manipülasyondur. hak aramak ile eşitlik aynı madde altında incelenemez. zira erkeklerin haksızlıklarına feminizm müdahale etmez. zaten bu yüzden de maskulizm gibi oluşumlar kurulmuştur.

  ve gelelim islam dinine. benim şu an tam olarak dindar bir insan olmama engel olan husus islam diniyle olan sorunlarım değil, tanrı inancı ile olan sorunlarımdır -ki bunu da bir çok defa belirttim. hatta seninle dahi konuştuk. islam dinini bir çok açıdan incelediğim zaman insan doğasına mükemmel bir hakimiyet gösterdiğini ve kadın-erkek arasında harika bir denge kurduğunu görüyorum. eğer bu konuda bir itirazın varsa onu ayrıca belirt, tartışalım. fakat tekrar rica ediyorum, zaten anlattığım şeyleri anlatmamışım gibi buraya dökme. o zaman yazdıklarımın okunmadığını düşünüyorum..
  0
  kahvelipuding 24 gün önce
  sayfa f5 yaptı.. tekrar yazmak durumunda kaldım

  çarpıtmaktan çok anladığım şeyi yorumluyorum. sosyal denge bozulacak diye kimse elini taşın altına koymamalı.

  namus kavramına gelcek olursak. toplumda namus sadece kadın ile ilişkilendiriliyor. ortadan kalkmasıyla kadınlar etrafa saçılıp önüne gelenle sevişecek değil. kadın için bu erkekten daha zordur. kadın bağlanmak ister, hayatını geçirebileceği birini ister. bunun doğası bu. fenizime laf etmiş hemen karşı çıkmalıyım gibi bir düşünceye de girmedim. her zaman olduğu gibi yanlış bulduğum şeyi yorumluyorum.

  izm le biten her dalın da kendi içinde bir amacı vardır. insanlar hiçbir zaman tek bir izmli ideolojiye sahip olmazlar. bunun farkında olmasalar dahi. burda da benim fikrim hiçbir zaman her şeyiyle sonuna dek bunlardan birini desteklemek mantıklı değildir.

  ben de sana onu söylüyorum ya zaten. tanrı inancı olmadan müslüman olman imkansız. bu sana tereddütlü geliyor. fakat müslümanlığa sempati duymandaki sebep belirttiğim gibi bu hegomanya.

  ben müslümanlığın kadın - erkek dengesi kurduğunu düşünmüyorum. zamanın şartlarına göre geliştirilmiş kurallar bütünü. zaten çoğu yerde de doğru işlenmiyor.

 • the red pill

  nükleer antibiyotik. gel ve beslen.

  2 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  roxic7

 • doğanı inkar ediyorsan, başlık açman yasak.