● olmak mı daha değerli, görünmek mi?

  8
  sjense 8.9.2019 18:41
  ↔ ünlü iş insanı warren buffet “dünyanın en büyük aşığı olup herkesin sizi dünyanın en kötü aşığı zannetmesini mi istersiniz yoksa dünyanın en kötü aşığı olup herkesin sizi dünyanın en büyük aşığı zannetmesini mi istersiniz? diye sormuş.

  bazıları için kim ne derse desin “olmak” esastır. bazıları için de ne olursa olsun “görünmek” daha değerlidir bazı insanlar kendilerini sadece kendi gözleriyle değerlendirir bazıları da kendilerine başkalarının gözünden bakarak not verir.

  peki senin için hangisi daha değerli? olmak mı görünmek mi?

  ↔ insanın takdir görmek istemesi elbette çok doğal. alain de botton’un dediği gibi “hepimiz dünyadaki takdir pastasından kendi payımızı almak isteriz.” çünkü takdir edilme isteği insanın başarıya ulaşmasında çok etkili bir motivasyondur. zoru başaran insanları harekete geçiren en önemli dürtü, başta yakınları olmak üzere, insanların takdirini toplamaktır.

  ama takdir toplamak için yaşamaya başladığında insanın kendi standartlarından, kendi değerlerinden uzaklaşma tehlikesi baş gösterir. farklı insanların farklı beğenilerine hitap etme arzusu insanı hayatta pusulasız kılar. insan kendini başkalarının gözünden değerlendirdiği zaman, birbiriyle çelişen hedeflerinden hangisine yöneleceğini şaşırır. ne değerleri kalır ne de kırmızı çizgileri.

  insanın kendini başkalarına beğendirme arzusu her toplumda vardır ama bizim kültürümüzde bu istek çoğu batı toplumlarına kıyasla daha baskındır. cem yılmaz bir skecinde “üstü açık spor arabasını arkadaşlarına gösteremedikten sonra insanın böyle bir araba almasının ne kıymeti var?” diyerek bizim toplumumuzun başkaları için yaşadığını bir cümlede özetlemişti.

  özellikle sosyal medyanın hayatımıza girmesinden sonra başkaları için yaşama yarışı iyice çığırından çıktı. hemen herkes kendi arkadaşlarından daha mutlu, daha paralı, daha eğlenceli, daha rahat, daha keyifli bir hayat yaşadığını ispat etme gayreti içinde.

  bir yemek masası başında toplanan insanlar yemek yemeye, sohbet etmeye başlamadan önce fotoğraf çekmeye başlıyorlar. içinde kendilerinin de göründüğü fotoğrafı sosyal medyada paylaşmayı o anı yaşamaktan daha fazla önemsiyorlar. kendi tadacakları lezzetlere, paylaşacakları sohbetlere değil, arkadaşlarının beğenisine daha fazla değer veriyorlar.

  oysa insanın kendisini sürekli başkasına göre kıyaslaması ruhunu zedeler. çünkü insanın her zaman kendisinden daha uzun, daha zayıf, daha güzel, daha zeki, daha akıllı, daha başarılı, daha paralı bir arkadaşı mutlaka vardır.

  ınstagram bazı ülkelerde “beğeni” özelliğini kaldırmayı test ediyor. ben bu girişimi destekliyorum. bu girişimin “sosyal ben” ile “gerçek ben” arasındaki uçurumu bir nebze olsun kapatmasını diliyorum.

  olmakla ve görünmek arasında mevlana’nın dediği gibi tutarlılık olsa çok iyi olur ama esas sorun insanın kendi değerlerini yaşamak yerine başkalarının ölçüsüne göre yaşamasıdır. insanın başkalarının beğenisini alma yarışına girip kendisi olamaması çok acıdır. çünkü başkaları için yaşamak kesin olarak insanı mutsuz yapar.

  insanın hayatta kendi etinden ve kemiğinden kendi heykelini yaparken rol modeller seçmesi çok doğrudur ama kendisini sürekli başkalarına göre yontması çok tehlikelidir.

  çünkü yontmanın sonu yoktur; sonunda insanın kendisinden eser kalmaz.


 • 1
  democrat 8.9.2019 18:53
  kesinlikle olmak. ben kendi içimde tatmin olamazsam, dünyayı da versen mutlu olamam. bir bok gibi yaşarım.
  0
  sjense 8.9.2019 18:55
  değil mi..
 • 1
  kahvelipuding 10.9.2019 08:55
  yine ne kadar güzel bi konu ve güçlü bir anlatım. ellerinize sağlık. yazılarınızdan tekrar okumak keyifti.
  0
  sjense 10.9.2019 12:42
  bu güzel düşüncenizi benimle paylaştığınız için teşekkür ederim. hem mutlu, hemde motive oldum. :)
  1
  kahvelipuding 10.9.2019 12:48
  ışık, aynalara yansıdıkça karanlığı öldürür. demoralizeye yeriniz olmasın. sevgiyle kalın.
  0
  sjense 10.9.2019 12:52
  çok teşekkür ederim, sizde sevgiyle kalın.
 • hayata dair

  Bu bölümde ibretlik hikayeler ve komik paylaşımları bulabilirsiniz..