-1
ilk insan kimdir?
İlk insanin hz. Adem diye biliyor çoğumuz. Onlara karşi çıkmıyorum. Ama bana göre ilk insan Hz adem değil ve ona peygamber sıfatının verilmemesi de gerekir. Çünkü; dünyada ilk olarak tek bir insanın yaratıldığını düşünmek, Darwin in evrim teorisini desteklemek demek oluyor. Ayrıca ilk insanlar arasında aile içi evlilik olduğunu da farkında olamadan savunmuş olmak anlamına da geliyor. Peygamber sıfatı verirken o zamanlar din yoktu. Peygamberlerin hepsi Allah in dinini insanlara tanıtmak için seçilmiştir. Bu fikir buna da karşı olmak anlamına geliyor. Kısacası dünya üzerinde ilk insanin bir tek bireyden ibaret olduğunu düşünmek, farklı farklı insanların tek bir insandan tureyerek bi şekilde evrim geçirerek değişik haller aldığını savunarak evrim teorisine destek çıkarak, din le çelismeye sebeb olabilir.
 • 0
  lazcoder 1 yıl önce
  çarpılacaksın
 • 1
  yaabakmabana 1 yıl önce
  böyle düşünenleri görmek sevindirici. verdim şukunu...
  not: ilk insan yoktur.
  0
  yusufir 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  var var. insanlara yüz yüze söylemeye korkuyorum toplum yapısı aşağıda ki söylemin yüzde 99.9 undan oluşuyor bu muhabbet sonrasında.

  edit var derken senin yoktur yazına değil de böyle düşünenleri'' söylemine istinaden söyledim.
 • 0
  bellafonte 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  " biz namazımızda önce ayakta, sonra rükuda, sonra da secdede oluyoruz. bunun bir hikmet ve manası şudur: ayakta iken ilk insan ilk babamız âdem’in (elif) ini yazarız. bunun için (elif) harfi gibi dimdik, upuzun dururuz.

  sonra rükûa eğiliriz. bununla da âdem’in (dal) ını yazmış oluruz. geriye (mim) kalır. onu da yere başımızı koyar (mim) gibi olur, öyle yazarız. böylece her namazda babamız âdem’in adını yazar, maymundan geldiğimizi iddia edenleri fiilen tekzip etmiş oluruz. bunun için maymunculuk bizde tutunamaz. "
  0
  yusufir 1 yıl önce
  ılgın için teşekkür ederim de burda mantık ve çeviri hatası yok mu? adem demek insan anlamına geliyor arapça da. orda adem isim olarak değil de insan (adem) olarak kullanılmış olamaz mi? babamız adem ise bu farklı cins ırk insanlar nasıl meydana geldi? afrikalı zenci ile japonya da mi çekik gözlü, ilk insanin çocuklarının haşa din de yasak olan aile içi evliliklerle doğan çocuklaarin soyları olarak zamanla değişerek mi bu hale geldi. bu durum da islam da ki aile içi evliliigi yasaklayan ayetlere karşı gelmiş olamaz mıyız? adem peygamber bu zamana kadar yaşamış olan peygamberlerden biri olarak bahsedilebilir. ama benim.burds anlatmak istediğim insanların yaradilisini içeren ayetlerde ki adem kelimesinin türkceye çevrilirken'' biz insanı yarattık '' yerine biz ademi yarattık diye tabir edilmesi. benim için sıkıntı burda.
  0
  bellafonte 1 yıl önce
  tam sorduklarina cevap linkte hz. adem sonrası neslin devamı
  0
  yusufir 1 yıl önce
  bu bağlantiyi yazan adam tamamen kendi fikirlerini söylemiş. birde işin içine bilimi katiyor. allah in kur' an da emrettiği ayeti 1. dereceden yakın olanların evlenemez ayetini resmen ve alenen diyor ki allah bir seferlik musade etti. allah in emirlerini hangi peygamber bir süreliğine delmis olabilir? bu ne mesnetsiz bir iddiadır. körü körune bu gibi tüccarların yazılarıyla bi yere varilmaz. bu adamın hali nice ki peygamber olduğununu söylediğini bir insanın kur' an da geçen ayetini bir seferlil çiğnedigini ifâde ediyor. yazik bu alimlere sahibiz.
  0
  bellafonte 1 yıl önce
  kendinle çelişiyorsun. bir cümlede allah'ın izni ile olmuş oldugunu anladigini söylüyorsun. bir sonraki cümlede nasıl curet edebilir diyosun
  0
  yusufir 1 yıl önce
  o adamın iddia ettiğini söylüyorum. ben iddia etmiyorum o adam bir peygamberin, allah in kur' an da bulunan ayetini bir seferlik deldigini söylüyor. şimdi sana sormak isterim. madem.ilk insan hz. adem. peygamber olan bir insanın kur' an da bulunan bir ayetle ters düşmesi mümkün müdür? verdiğin ornekte ki sözde alim bunun gerçekleştiğini iddia ediyor. bununla gerçekten aynı fikir de misin?
  0
  bellafonte 1 yıl önce
  kardeşim sen anlamak istemediğin için farklı algılıyorsun. yazıda diyor ki allah müsaade etti fakat çapraz evlilik şartı ile diyor. allah'ın bu müsaadesine karşı çıkan, çapraz evlenmeye karşı çıkıp kendi ikiziyle evlenmek isteyen kabil ise allah tarafından cezalandırılıyor.
  0
  yusufir 1 yıl önce
  hucurat suresi 13. ayet bak ne diyor.ey insanlar, gerçekten, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve 'birbirinizi tanımanız ve tanışmanız' için sizi halklar ve kabileler (şeklinde) kıldık. şüphesiz, allah katında sizin en üstün (kerim) olanınız, (ırk, renk, soy ve servetçe değil) takvaca en ileride olanınızdır. şüphesiz allah bilendir, haber alandır. şimdi bu ayette insanların kabileler hâlinde yaratıldığı ve birbirleri ile tanışmalarıni bildiriyor. bu ayete göre insanların tek bir insandan gelmesi ters düşmez mi?

  bu din bi tarafından uydurulanlarin kaynak gösterildiği bir din mi yoksa ayetlerin mi?
 • 0
  pocari 1 yıl önce
  konuyla ilgili aklıma sadece şu kalıp geldi.

  "insanlar maymundan geliyorsa, günümüzdeki maymunlar neden iki dakika insan olamıyor?"

  felsefe hocama söylemiştim. bana iki tane ağlayan yüz vermişti.
  0
  hukuk582 1 yıl önce
  bole düşünsene adam evrim teorisine inaniyor
  oğlunu hayvahayvanat bahçesine goturuyo maymunu gösteriyo diyorki bak bu senin atan :)
 • 0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  kardeş bu yorumundan anladigim kadariyla sen ne din biliyorsun ne evrim
  0
  yusufir 1 yıl önce
  yazımi okuduktan ve anladıktan sonra tekrar görüşelim.
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  kardes git evrimi anla sonra git bi dini ogren ilk insani zaten dinler soyluyo adem diye sen inandigin dinimi sorfuluyorsun ayrica dine gore ilk insan yaratilmistir her canli ayri ayri yaratilir evrime gore ise canli hayat baslar ilkel canlilar komplex hale gecmeye baslar ayni atadan suanki butun canlilar urer pozitif selekaiyon ile ikisi tamamen zit kavramlar bi arada kabul edilemeyecek olgular
  0
  yusufir 1 yıl önce
  peki dünya üzerinde sadece tek bir insan yaratıldı ve şuan dünya üzerinde yaşayan tüm insanlar bu insandan gelme. bu insandan doğan çocukların bu zamana kadar zenci olması, çekik gözlü olması, beyaz tenli olması, farklı dillere ve farklı yapılara sahip olması, bunların iki insanının soyundan gelenek zaman içinde değişmeye uğraması ve insanların değişik değişik haller alması evrim değil midir ? evrim dediğin teori canlıların zamanla zamana ayak uydurarak değişmesi ve kendini geliştirmesi değil mıdır? biz insanların bütün ırk larinin tek bir insandan gelerek irk lara ayrıldığını düşünürsek insanların zamanla evrimleserek farklı farklı renklere ve ırk lada ayrıldığını kabul etmiş olmaz miydik? işte bu gaflete düşmemek için insanların topluluklar halinde dünya üzerinde parça parça yaratıldığını düşünmek insanların bu şekilde başka başka topluluklarla kaynaşıp aile içi evlikler olmadan geliştiğini ve bu ırk larin oluştuğunu düşünmek gerektiğini söylüyoruz. ben her ikj konuya da dahilim ve bilgim var. bu bilgileri bu zamana kadar yanlıs bilinmislikleri doğrulamak için kullanıyorum.
  0
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  kardes sen kendi dinini kurmaya karar vermissin sanirsam ateistim ama senin kadar dinden sapanini ilk defa gordum
  -1
  yusufir 1 yıl önce ~ 1 yıl önce
  cami de nisa suresinde ki adet dönemleri ile ilgili ayetler okunurken duygulanan gözleri yaşaran müslüman amca dan senin bi farkın yok. sen boşu boşuna inanmıyorsun, o boşu boşuna inanıyor. size göre eskiden kalma herşey doğru, araştırılan yanlış. hem ateist hemde bilgisizsin sebebi; islam da insanin dinden
  çıktığını veya çıkmadığını belirleyecek
  olan allah tir. hanı dindarsin veya değilsin bilmiyorum ama sen bil diye söyleyeyim. insanlarin ne kadar dindar olup olmadığını insanların tartışması haddine değildir. biz burda eskiden kalma bir bilginin ne gibi gerçeklere aykırı olduğunu söylüyoruz sen yırtık dondan fırlayan yorumlarla çıkış yapıyorsun. bu başlık altında ben kişisel yorum değil, mantıksal cevap arıyorum hanı yoksa daha fazla fırlama su dondan bizde insaniz acı biraz:)
  -1
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  verdigin bilgileri destekleyecek bir ayet goster amk cahili sonra konus
  -1
  yusufir 1 yıl önce
  hem ateist, hem cahil, hem küfürbaz, hem de koseye sıkışınca tırmık atan kedi gibi içine sinik. küfur edecek veletlere cevabımız yok git seviyene yakın başlıklarda takıl. (pi: mortal) su kufurbaz arkadaşı durumumdan uzak tutun.
  -1
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  birincisi ozgur sozluk burasi ikincisi asagilayici bos yorumlarinla insanlari tahrik ediyorsun kaynagi gotune dayayarakta bilgi veriyorsun ne dine dayaniyor ne evrime şayet yanimda olsan anlatirdim ve biraz ogrenmeni tavsiye ederdim evrimi hic anlayamamissin dinde hata var diye kendince teori uretmissin tahminim bir video izledin buna inandin ve geldin buraya yazdin cunku konuda uzman oldun
  -1
  yusufir 1 yıl önce
  ya sen illet misin? hem.gelip benim düşünce mi ve söylemlerimi kendin belirttiğin gibi özgür bir sözlükte yazdım dıye gelip bana anlamadan etmeden yazmissin diyorsun? hem ateist olup hemde beni kafana göre dinden çıkarıyorsun? yorumun en başında saygıyla tekrar oku anla ve gel demek gibi bir erdemlikle saygıyla yaklaşmis olmama rağmen!! tahrik ettiğimi iddia ediyorsun? ve üstüne bir de benim kendi fikirlerimi çalınti olmak la sucluyorsun ?

  bana yırtık dondan çıkar gibi muhalefet olana kadar atesit olup amaçsız olacağına, dindar olup karşıma kanıtlarla gelseydin i zaman. ateist adama ben niye zahmet edip te kanıt sunayim ki cevapların saçma sapan iki üç cumle benzeri harf topluluklarından ibaret bisi. soran arkadaslar oldukça kendimce kanıtlarını atacağım atiyorumda. seviyeni düşürmeden geleceksen eğer kendi fikirlerimle hangi ayetlerden bu kanıya vardigimida açıklarım. ama önce öğrenmek istiyor musun yoksa küfür basip gidecek misin onun kararını ver.
  -1
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  kardes sahis olarak senin gibilere karsiyim bir teori one suruyorsun teorin yanlis diyorum yok amacsizsin cahilsin dondan cikma gibi cocukca seyler soyluyorsun sen kendi yanlis teorini savunabilecekmisin cunku neresinden tutsan elinde klacak bir teori ve kaynak olarak goaterecek birsey varmi . tek soyledigin bu dini yanlis gösteriyor boyle olamaz. konunu tartisabilecekmisin yine boşmu konusacaksin
  0
  yusufir 1 yıl önce
  hucurat suresi 13. ayet bak ne diyor.ey insanlar, gerçekten, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve 'birbirinizi tanımanız ve tanışmanız' için sizi halklar ve kabileler (şeklinde) kıldık. şüphesiz, allah katında sizin en üstün (kerim) olanınız, (ırk, renk, soy ve servetçe değil) takvaca en ileride olanınızdır. şüphesiz allah bilendir, haber alandır. şimdi bu ayette insanların kabileler hâlinde yaratıldığı ve birbirleri ile tanışmalarıni bildiriyor. bu ayete göre insanların tek bir insandan gelmesi ters düşmez mi?

  bu din bi tarafından uydurulanlarin kaynak gösterildiği bir din mi yoksa ayetlerin mi?

  al diğer arkadaşa da attim ama senin cevabına da atayim . şimdi insanların yaratıldığı ve kabilelere bölünerek yaratıldığı söyleniyor!!

  şimdi sen hangi ayete dayanarak!! insanların tek bir insanın soyundan geldiğini iddia edeceksin??

  umarım bi cevabin vardir. dindar ateist kardeşim.
 • 0
  hukuk582 1 yıl önce
  öylebi açiklamişsinki hakini verim bi yanim haksiz diyor biyanim hakli diyor

  not:ama haksizsin bunu biliyorum.

 • 1
  flexie 1 yıl önce
  yanlış anlamanı istemem fakat bu söylediklerinle müslümansan dinden çıkabilirsin. zira kuranda hz. ademin yaratılan ilk insan olduğu açıktır.
  0
  yusufir 1 yıl önce
  kur an da ki ayetlerde hz adem demiyor, biz ademi yarattık diyor. adem insan anlamında kullanilan bir kelimedir arapçada. biz adem.peygamber yoktur demiyoruz. yanı biz insanı yarattık deniliyor.


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...