alevilerin ebubekir, ömer ve osman'dan nefret etmesi

  6
  tazekan 7.5.2018 11:15 ~ 11:16
  inanılır gibi değil. tek dayanakları da sahih olmayan hadisler ve oradan buradan duyduklarını iddia ettikleri söylemler. ya sen peygamberin yanına seçtiği 4 kişinin 3'ünden neye dayanarak nefret edersin. peygamber bilmez miydi onların kötü olacağını? 1.500 yıl önce yaşanmış şeyleri daha dün yaşanmış ve kesinmiş gibi nasıl algılarsın?

  zaten yine geçmişte olan bir olay sebebiyle allahın evi camiye dahi girmeyip cemevinde kendi kafalarına göre bir şeyler yapmaları, namaz kılmamaları ayrı bir tartışma konusu.

  sonradan alevi olunamıyor olması da işin en tuhaf bölümü. baştan aşağı abukluk.
 • 0
  alazif 7.5.2018 11:24
  aleviler gelmeden rezz
 • -1
  thuglife 7.5.2018 11:36
  afedersiniz ama adamlar alevi.sonradan girilmediğini yeni öğrendim.yahudilerden çalmışlar bu numarayı.
 • 0
  streptococcus 7.5.2018 12:38
  benim de ailem alevi. yıllarca din dışında bir çok adet, gelenek, bayram adı altında bir sürü değişik eğlence öğretildi bize. hatta kızlara namaz vs. öğretilmez diyecek kadar bağnaz hale gelmişler. bu durumu lise zamanından beri sorgularım ama bir türlü mantıklı bir cevap bulamadım. şimdi evli ve bir erkek çocuk annesiyim ve düşünüyorum benim oğlum annemin babamın yanına gittiğinde değişik bir sürü şey görecek ve dini yanlış bir biçimde sorgulamasına sebep olabilecek. bunları kendi aileme söylesem yozlaşmış grup içinde görecekler beni de. ama saçma gerçekten çok saçma. islam açık bir din. her şey kutsal kitapta açık açık yazılmış hadislerle desteklenmiş. bana göre dini görevleri yerine getirmek bazı kişilere zor gelmiş ve aleviliği kılıf olarak kullanıp rahat rahat davranmanın
  kolay yolunu bulmuşlar. biraz objektif bakmak anlamaya yeterli olacaktır. aleviliğin taraftarlık hatta hologanlık derecesinde yaşandığı bir yerden gelen biri olarak söylüyorum bunları.
 • 1
  tayyarabi 7.5.2018 13:19
  maalesef her şey gibi bunu da yanlış biliyorsun yazdığın yazıyı okumaya bile gerek duymadım açtığın başlıktan dolayı. sıra ali'ye geldiği zaman ayşe ve yezid ali'nin osman'ın suikastine yeterli itinayi göstermediğini iddaa edip tahtı bırakmasını istemiştir . aslında tek isteği para ve güç olan bu insanlar nice müslümanı savaşa sürükleyip canlarına neden olmuşlardır hatta bir savaşta ayşe ve yezid in askerleri mizraklarina kuran sayfaları yapıştırıp gitmişler bunun üzerine ali'nin askerleri geri çekilmişler buda ayşe ve yezid in dini nasıl kendi amaçları uğruna kullandığını açıkça gösteriyor . o yüzden sağda solda abilerinden duyduğun safsatalari buraya taşıma .
 • 1
  atiiniz 7.5.2018 23:58
  kardeş bu basligi neye göre açtın bilmiyorum ama bende aleviyim ama bende de ailemde de söylediğiniz gibi salak saçma şeyler yok ki tanıdığım kimsede yok. ne olup bilmeden saçma salak konuşmayı da bırakın 1 avuç insan üzerinden banada hakaret etmiş olursun ki bu hakkı sana kimse veremez. emin ol müslümanlığı en az senin kadar yaşıyorum. senden eksiğim yoktur bile. ama bilip bilmeden çevrende olan saçma sapan şeylere bir bütünü alet edemezsin ! camiye de girer namazımı kilarim evimdede oturup kilarim. ramazanda oruçlu tutar bayramlarda ibadetimide yaparım. ki bu böyle olmasada seni hiç ama hiç ilgilendirmez. müslümanlarda mezhep farklılıkları vardır dinde bu yasaktır ama herkeste vardır alevisi safi sünni vb diye gider bunlarda kendi aralarında mezheplere ayrılır o yüzden başkasının yediği boku bana atma hakkına sahip değilsin. ve hani müslümansin ya az önce benim ve dinini taşıyan bir çok alevinin hakkına girdin ! hadi bakalım şimdi o yazdığın insanlardan dahada kötü bir haldesin ki unutma kul hakkı allah katında büyük bir günah.