osmanlı devletinin en büyük 10 savaşı

  2
  hellomyfriend 14.1.2017 16:58 ~ 19:15
  akka kuşatması- 1799

  napolyon'un "kader beni bir ihtiyarın oyuncağı yaptı." demesine neden olan savaştır. osmanlı'nın zayıflığından faydalanıp akka kalesi'ni kuşatan napolyon, kasap ahmet paşa tarafından yenilgiye uğratılmıştır.

  ne zaman akka konusu açılsa, sözleri "akka'da durdurulmasaydım tüm doğu'yu emrim altına alırdım." olmuştur...

  plevne savunması (1877-1878)

  93 harbi sırasında plevne'yi ruslar ve sırplar'a karşı kahramanca savunan, tüm imkansızlıklara rağmen yılmayan, adına marşlar yazılan gazi osman paşa'nın yazdığı destansı başarı öyküsü

  ancak osmanlı devleti'nin içinde bulunduğu durumdan dolayı hiç destek kuvvet alamamış ve ruslara esir düşmüştür. bunun ardından plevne'de rusların eline geçmiştir


  viyana kuşatması - 27 eylül-16 ekim 1529

  kanuni sultan süleyman'ın avrupa'ya korku saldığı kuşatmadır. osmanlı topçuları, 17 gün boyunca viyana surlarını dövmüş ve büyük tahribat vermiştir.

  ancak kış aylarının gelmesi ve kuşatmanın beklenenden uzun sürmesi üzerine fetih gerçekleşmemiş ve osmanlı ordusu istanbul'a geri dönmüştür.

  mohaç meydan muharebesi - 29 ağustos 1526

  kanuni sultan süleyman komutasındaki osmanlı ordusunun macar krallığı ordusunu hezimete uğrattığı savaştır

  savaşta osmanlı ordusunun uyguladığı mükemmel stratejiyle savaş 2 saat kadar kısa bir sürede sona ermiştir.

  preveze deniz savaşı - 28 eylül 1538

  kaptan-ı derya barbaros hayreddin paşa'nın, 300 gemi ve 60 bin askerden oluşan haçlılar'ı hezimete uğrattığı destansı bir zaferdir.

  haçlı donanmasının savunma yapacağını düşünürken beklemedikleri bir anda cesur bir şekilde hücuma kalkan barbaros hayreddin paşa, haçlı ordusunu büyük bir hezimete uğratarak savaşı kazanmıştır.

  çanakkale zaferi - 18 mart 1915

  metrekareye 6000 merminin düştüğü çanakkale savaşı osmanlı'nın destansı zaferlerinden biridir. savaşın sonucu iki taraf için de ağır olmuştur.

  ulu önder mustafa kemal atatürk çanakkale savaşı'nda göğsüne saplanan şarapnel parçası ile yaralanmıştır..

  istanbul'un fethi - 29 mayıs 1453

  fatih sultan mehmet' in "ya ben istanbul'u alırım ya istanbul beni" diyerek kararlılığını gösterdiği ve savaşın sonunda "fatih" ünvanını aldığı, çağ açıp çağ kapatan zaferdir

  fatih'in bu kararlılığında hz. muhammed'in "kostantiniyye elbette fetholunacaktır. onu fetheden kumandan ne güzel kumandan, onu fetheden asker ne güzel askerdir." hadisi etkili olmuştur.

  niğbolu savaşı - 23 eylül 1396

  120 bin kişilik bir güçle niğbolu kalesi'ni kuşatan haçlılar ile yıldırım beyazıd liderliğindeki osmanlı ordusu arasında gerçekleşen savaşın sonunda osmanlı orduları, haçlıları bozguna uğratmıştır.

  yıldırım bayezıd ordusuyla niğbolu kalesi'ne 24 saat gibi kısa bir sürede gelmiş ve rivayete göre yıldırım lakabını bun savaştan sonra almıştır.

  ankara savaşı - 28 temmuz 1402

  osmanlı devleti'ni fetret devri'ne sokan savaştır. timur'un ordusu ile yıldırım bayazıd'ın ordusu ankara ovasında karşılaşmış ve timur'un ordusunda bulunan filler nedeniyle osmanlı kuvvetleri bu savaşı kaybetmiştir.

  savaştan sonra yıldırım bayazıd'ın timur'a esir düştüğü ve bu durumdan dolayı yüzüğünde bulunan zehiri içerek yaşamına son verdiği rivayet edilir.

  kut-ül emare zaferi - 29 nisan 1916

  13 bin ingiliz askerinin tamamı esir alınmış ve osmanlı kuvvetlerinin tartışmasız üstünlüğü ile son bulmuştur.

  1952 yılına kadar "kut bayramı" olarak kutlanılan zaferimizdir. ancak nato'ya girince bu şanlı zaferimiz unutturulmuştur..

  ridaniye muharebesi - 22 ocak 1517

  mercidabık muharebesi'nden sonra memlûk sultanlığı'nın başına geçen tomanbay; osmanlı hakimiyetini kabul etmediği gibi, barış teklifi için gelen osmanlı elçisini de öldürtmüştü. ı. selim, ordusuyla birlikte sina çölü'nü 13 gün içinde (3 ocak-16 ocak) geçerek, ridaniye'de memlûk ordusu ile karşılaştı.

  ridaniye'de yeni memlûk sultanı tomanbay, venedikliler'den top ve silah alarak kuvvetli bir savunma hattı kurmuştu. memlûk ordusu'na, el-mukaddam dağı'nın etrafını dolaşarak güneyden saldıran ı. selim, bu manevra sayesinde memlûk ordusu'nun yönleri sabit olan toplarını etkisiz hale getirdi.
 • 0
  ofsaytsizburak 14.1.2017 19:04
  ridaniye muharebesi ve preveze deniz savaşını unuttun. niğbolu,2.kosova gibi seçenekler de var gerçi.

  ankara savaşını da unutmayalım
  0
  hellomyfriend 14.1.2017 19:07
  preveze var puvo atladın sanırım
  0
  ofsaytsizburak 14.1.2017 19:10
  ankara ve niğbolu yu da yazmışsın. çok yorgunum kaçıyor işte.

  ama ridaniye eklenmeli bence. sina çölü geçiliyor çünkü.
 • 0
  oxygen 14.1.2017 20:19
  sıralama neye göre yapılmış tartışılır diye düşünüyorum :)