bm güvenlik konseyi gazze gündemiyle toplanıyor.

  9
  helena 31.3.2018 11:26 ~ 11:31
  birleşmiş milletler güvenlik konseyi (bmgk), gazze'de 15 filistinlinin hayatını kaybetmesinin ardından bugün "acil toplanma" kararı aldı.

  son dakika... israil'den gazze'ye müdahale: ölü sayısı 15'e yükseldi

  kuveyt'in birleşmiş milletler (bm) daimi temsilcisi mansour al-otaibi, "konseyden harekete geçmesini isteyeceğiz. konsey, öncelikle şiddet olaylarını kınamalı ve durdurmalı, işgalci güç israil'den silahsız filistinlilere yönelik saldırısını durdurmasını talep etmeli." dedi.

  birleşmiş milletler güvenlik konseyi (bmgk), gazze'de israil askerleri tarafından 15 filistinlinin şehit edilmesinin ardından kuveyt'in talebi üzerine kapalı oturumda acil toplandı.

  toplantı öncesi gazetecilere açıklamalarda bulunan otaibi, "konseyden harekete geçmesini isteyeceğiz. konsey, öncelikle şiddet olaylarını kınamalı ve durdurmalı, işgalci güç israil'den silahsız filistinlilere yönelik saldırısını durdurmasını talep etmeli." ifadelerini kullandı.

  "güç kullanımı orantılı olmalı"

  isveç'in bm daimi yardımcı temsilcisi carl skau ise gazze'deki şiddet olaylarından son derece endişeli olduklarını söyledi.

  skau, gazze'de 15 kişinin hayatını kaybetmesi nedeniyle dehşete düştüklerini belirtti.

  güç kullanımının orantılı olması gerektiğini ancak israil güvenlik güçlerinin gerçek mermi kullandığını vurgulayan skau, gazze'de israil'in hava saldırısı düzenlediği yönündeki haberlerden de kaygı duyduklarını dile getirdi.

  skau, şiddettin daha fazla tırmanmaması için bütün tarafların, özellikle israil güvenlik güçlerinin itidal göstermesi gerektiğine dikkati çekti.

  rusya'nın bm daimi temsilci yardımcısı vladimir safronkov da gazze'deki şiddet olayları nedeniyle "son derece" endişeli olduklarını ifade etti.

  filistin'in bm daimi temsilcisi riyad mansur ise bmgk'ye gönderdiği mektupta, uluslararası topluma, israil'in işgal altındaki filistin topraklarındaki yasa dışı eylemlerini kınaması çağrısı yaptı.

  mansur, bmgk'nin uluslararası barış ve güvenliğin korunması sorumluluğu yerine getirmesi, israil işgaline son vermesi ve israil'i işlediği bütün suçlardan sorumlu tutması gerektiğini vurguladı.

  diplomatlar, kapalı kapılar ardında yapılan görüşmelerin ardından bmgk'nin açık oturumda toplanması kararı aldığını söyledi.

  israil ablukası altındaki gazze şeridi'nin israil sınırında düzenlenen "filistin toprak günü" gösterilerine israil askerlerinin gerçek mermi ile müdahale etmesi sonucu 15 filistinli şehit edilmiş, yaklaşık bin 400 filistinli yaralanmıştı.

  15 filistinlinin israil askerlerince şehit edilmesinden dolayı filistin'de ulusal yas ilan edilmişti.

  israil, 30 mart 1976'da ülkenin kuzeyindeki celile bölgesi'nde yaşayan israil vatandaşı filistinlilere ait binlerce dönüm araziye el koydu. bunun üzerine filistin halkı, bu gasbı protesto etmek için genel greve gitti ve gösteriler düzenledi.

  israil polisi gösterilere katılan filistinlilere ateş açarak 6 kişiyi şehit etti, binlerce kişiyi de yaraladı. israil'in kuzeyindeki celile bölgesi'nde bulunan deir hanna beldesinde yaşanan bu olay, polis ile israil vatandaşı olan filistinli kitleler arasında yaşanan ilk kitlesel çatışma olması sebebiyle büyük önem kazandı.

  "toprak günü" olarak anılan olay, israil ile filistin arasındaki çatışmanın kaynağı olan toprak konusunda filistinlilerin gösterdiği direnişin simgesi olarak görülüyor.

  kaynak:son dakika bm güvenlik konseyi gazze gündemiyle toplanıyor
 • 1
  sunny131 31.3.2018 11:28
  3 gün sonra kimse hatırlamaz.
  0
  helena 31.3.2018 11:30
  bm bir sonuç alamıyormuş zaten :( tam tersi olaydı filistin israile girseydi o zaman sen sonucu gör
 • 0
  belloch 31.3.2018 11:31
  filistin yok olmaya mahkum bir ülke, zamanı gelince 1 günde yok edecekler bunlar sadece antreman
  0
  helena 31.3.2018 11:42
  ben senin yerinde olsam bu kadar emin olmazdım. bunca yıldır mücadele eden bir halk var yenemediler, yenebilecek olsaydı bu kadar uzatmazdı