3
yavuz sultan selim'in aşkından ölen cariye
yavuz sultan selim han, mısır’ı fethettiğinde, idareyi eline alıp kendi hakimiyetini yerleştirmek için bir süre orada kalmaya karar vermiş. bu sırada bir çadırda kalıyormuş. çadırı süpürüp temizleyen, yemeklerini yapan, mısırlı bir cariye varmış. yavuz selim han sabah çıkınca, cariye geliyor, akşama kadar çadırı temizleyip yemekleri hazırlayıp gidiyor, akşam olunca da yavuz selim han çadırına dönüyormuş.
cariye nasıl olduysa bir kaç defa yavuz sultan selim hanı görmüş ve ona âşık olmuş.
fakat cariyenin aşkı dayanılmaz boyutlara ulaşıp da kalbine sığmaz hâle gelince, ne yapacağını bilmez hâlde halife’ye açılmaya karar vermiş. halife’nin karşısına çıkma cesaretini kendinde bulamadığından, yazıyla ilanı aşk etmeye karar vermiş. ve 3 kelimelik bir not yazarak halife hazretlerinin yatağına bırakmış. notta şöyle yazıyormuş:
“derdi olan neylesin!”
akşam çadırına gelip de yatağının üzerinde küçük bir kağıt parçası bulan yavuz sultan selim han, kağıdı okuyunca bu notu yazanın, çadırını süpüren cariye olduğunu anlamış. ve kağıdın arkasına cevabını yazmış:
“derdi neyse söylesin!”
kağıdı, sabah aynı yere bırakmış ve çıkıp gitmiş. bir müddet sonra cariye, temizlik için çadıra geldiğinde ilk iş olarak kağıdı aramış. kağıt bıraktığı yerde duruyormuş. kaparcasına kağıdı alıp okuduğunda heyecanı bir kat daha artmış. halife’nin cevabından cesaretlenen cariye, kağıdı çevirip dünkü notunun altına şu cümleyi eklemiş:
“korkuyorsa neylesin?”
akşam olmuş. halife çadıra dönmüş. kağıdı okumuş. cevabı yazmış:
“hiç korkmasın söylesin!”

sabah bu cevabı okuyan cariye artık kararını vermiş: aşkını bu akşam halifeye söyleyecek. ne olacaksa olsun artık. ve o gün temizliği bitirdiği halde gitmeyip halife’yi beklemeye başlamış.
yavuz sultan selim han akşam çadıra dönünce cariyeyi kendisini bekler bulmuş. cariye, halife’yi görünce hemen ayağa kalkıp temenna durmuş. yavuz selim han "buyurunuz, sizi dinliyorum" deyince, cariye bütün cesaretini toplamaya çalışırken, titreyen ellerini gizlemek için elleriyle dirseklerini tutarak kollarını kavuşturmuş. heyecandan yüzü kıpkırmızı olmuş. kalbi yerinden fırlarcasına atarken, titrek ve mahçup bir sesle: "efendim!” demiş. “cariyeniz... size..." ve cümlesini tamamlayamadan yığılıp kalmış.
kalbine sığmayan aşkını söyleyemeden ruhunu teslim eden cariyenin, bu tertemiz aşkı karşısında koca halife etrafındakilere dönerek gözyaşları içinde şu irade-i kelamda bulunmuş:
“gerçek aşkı şu cariyeden öğrenin. zira âşık, mâşukunun yolunda olur ve o yolda ölür.”
alıntıdır.
not: büyük harf sorununu bi düzeltemediniz gitti, edit bile geldi büyük harfte sıkıntı yaşanıyor sayın modlar şunu bir halledin.
 • 0
  muhammedaksam 1 yıl önce
  kaynak?
 • 0
  fr0st 1 yıl önce
  kılıcından ölen arapları saymakla bitmez 😂😂
 • 0
  knight 1 yıl önce
  saçma
  0
  yaabakmabana 1 yıl önce
  cariye misin?
  0
  knight 1 yıl önce
  ne alaka :d
  0
  yaabakmabana 1 yıl önce
  kadın aşkından ölmüş, o cariye değilsen nerden bilcen duygularını.
 • 0
  ykg 1 yıl önce
  aşkın tarifinde kullanılabilecek bir hikaye...
 • 0
  reayapeaced4 1 yıl önce
  yavuz büyük adammış 8 senede neler yapmış
  0
  gamteli 1 yıl önce
  babasından zorla tahtı aldığında babasından beddua alan bir adam ne kadar büyük olabilir ? "kılıcın keskin ömrün kısa olsun" demiştir babası kendisine.
 • 0
  gregoris 1 yıl önce
  kesin olmuştur bu.
 • 0
  masuk_kisi 1 yıl önce
  bir zamanlar 2 tarafida yasayarak anladigim muthis hikayedir umarim ikiside olmayiz
 • 0
  selcukaksu 1 yıl önce
  daha önceden biliyordum


 • osmanlıyız biz

  Osmanlıyız Biz Anlı da Şanlıda Osmanlıyız Biz...

  8 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  666siyonist666

 • bizans torunlarının girmesi yasaktır.
  dini ve milli değerlere küfretmek yasaktır.


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...