6
putin izmir aliağa'daki tüpraş rafinerisinde neden çalıştı?
bunun için öncelikle putin'in hayatından kısaca bahsedelim.
putin; fakir bir ailenin, asker bir babanın ve fabrika işçisi bir annenin oğluydu. hatta hastayken hastanenin kendisine verdiği yemeği oğluna verip kendisi açlıktan bayılan bir babaya sahipti. kısacası yokluğu oldukça tecrübe etmiş bir aileden geliyordu.
putin hayatını şöyle özetler "ben sıradan bir aileden geldim, ve ömrüm boyunca da sıradan yaşadım. sıradanlıkla olan bağlantımı ömrüm boyunca koruyabildim"
bu şekilde hayata başlayan putin, okul hayatı boyunca ne olmak istediğine karar veremez ve önce denizci olmak, ardından pilot olmak ardından da kgb ajanı olmak ister. kgb ajanlığı için yapması gereken şeyin hukuk okumak olduğunu öğrenen putin de moskova devlet üniversitesinde hukuk öğrenimi almaya başlar ve kgb ajanlığı eğitimine de bir yandan başlamış olur.
putin kgb ajanlığı sevdasını da şöyle anlatır:
"henüz lise birinci sınıftayken ajan olmak istiyordum. kgb’nin bizim bölgemizdeki bürosuna gittim ve isteğimi dile getirdim. görevli memur, “her çalışmak isteyeni buraya almadıklarını, ayrıca üniversite mezunu olmak gerektiğini” söyledi. ısrarla “hangi fakülte?”diye sorunca, “hukuk, aldın mı şimdi cevabını” diyerek beni başından savdı, işte o günden itibaren hukuk fakültesine hazırlanmaya başladım. kgb’ye girerken stalin’in 1930’larda uyguladığı şiddet, baskı ve sürgüne gönderme politikalarından haberim yoktu. casusluk filmleri ve romanlarının etkisi altındaydım"
bu şekilde kgb satjlarına da başlayan putin, izmir'deki tüpraş rafinerisine gönderildi.
o dönemler putin ile birlikte çalışmış petkim'den emekli adem albrayrak da o dönemleri şöyle anlatıyor: "tüpraş'ın akaryakıt tanklarının montaj işi, taşeron bir rus şirketine verilmişti. putin de, şirketin en önemli yetkilisiydi. 20 yaşlarında birisi için kuşku çekiyordu. kazanları kontrol etmek için gelirdi ve bizim yanımıza fazla kalmazdı. suratı hep asık, soğuk bir adamdı. biz ona 'potin' derdik. turiskin adında başka arkadaşının yanına giderdi hep. makine mühendisi ilya neroznak 3. adamdı. putin sürekli rafinerinin fotoğraflarını çekerdi. yasak bölgelerin fotoğrafını gizlice çekerken, sivil polisler kaynakçı bir rus'la birlikte bunları gözaltına aldı. aliağa yalı mahallesinde manisa bağevlerinde kalıyorlardı. görev esnasında yakalandıkları için sibirya'ya sürgüne yollayacaklar diye bir korkuları vardı. diğeri ben oraya gidersem bir daha dönemem, o kadar eziyete katlanamam diyerek evin bahçesinde çam ağaçlardan birine kendini asmıştı. ağaçta sallanan cesedini polisler buldu. putin sınır dışı edilince sibirya'ya gönderildiğini duydum. yıllar sonra kgb'nin başına gelince duydum adını. ilya, putin'e büyük patron derdi. yahu bu adam 40 yaşlarında üstelik diğerinin de başı konumunda, ondan niye bu kadar çekiniyor diye hayret ederdim. ilya da, putin'in büyük ihtimalle kgb ajanı olarak gönderilmiş olabileceğini söylemişti. ciddiye almamıştık"
işte putin, tam olarak da bu nedenle izmir'deydi. izmir'den de yavaş yavaş ilerleyerek iktidara geldi..

kaynak
 • 0
  magic 1 yıl önce
  vay be
 • 0
  gaddarus 1 yıl önce
  kendisini hiç sevmem ama bu kadar istekli ve hedefine odaklanarak istediğini almış helal olsun hakkını vermek lazım
 • 0
  eroldogan 1 yıl önce
  ilginç
 • 0
  backup 1 yıl önce
  vay be :d


 • bildiğimi bil

  Bildiklerimiz anlatıyoruz düşündücelerimizi yazıyoruz. ufkumuzu açalım

  9 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  keyiftuccari

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...