24

fakirlik anılarınız?

küçükken ilk okul 1 ya da 2. sınıftı. durumumuz kötüydü kış gelmişti ama benim ne düzgün bir montum ne de botum vardı. ailemin alacak durumu da yoktu o yüzden 3 kardeş hiç bir şey istemezdik annem ne varsa onu giydirirdi bizlere. sınıfta dersteyken kapı çaldı bir kaç kişi ve okul müdürü girdi sınıfa ellerinde poşetler ismimi söylediler kim dediler elimi kaldırdım sonra kadın boyum kadar poşeti getirdi yanıma bıraktı kafamı okşadı gitti.

tenefüs oldu tüm sınıf yanıma toplandı herkes poşetin için de ne var diye merak ediyordu herkes açmamı bekliyordu ama ben tahmin ediyordum içinde ne olduğunu sonra alın bakın ne varmış dedim meraklı arkadaşlar baktı poşete aaa montla bot var niye sana bunu verdiler gibisinden bir çok sesler duyuyordum hiç birine cevap veremedim rencide olmuş gibi hissediyordum ve müdürün o pis sırıtmasını hiç unutmuyorum..

7 yaşındayken iyiliğin nasıl yapılmayacağını öğrenmiştim aslında..
 • 0
  furis 10 gün önce
  hiç yok. çok zengin bir hayat yaşadım, daha sonra sıkıntılar olsa da yine de fakirlik diyebileceğim bir anı olmadı.
  2
  gaddarus 10 gün önce
  ben de hiç varlık ne görmediğim için o kısım yok
  1
  furis 10 gün önce
  o da olur inşallah.
  1
  gaddarus 10 gün önce
  insallah :)
  0
  besincinesilkiz 10 gün önce
  vay duygusuz pezskks
  pardon gad gad'a sözüm var yoksaa
  0
  furis 10 gün önce
  umarım öyledir. ben kimseye benzemem.
  0
  gaddarus 10 gün önce
  ne sözü
  0
  aydakigunes 10 gün önce
  5.nesil?!
 • 2
  666o999 10 gün önce
  nesil yetiştiren insanlar bunlar yahu ... e yuhh artık! yol yordam bilir diye düşünürsün...
 • 4
  horseman 10 gün önce
  lisede yerli malında sınıfa içecek olarak 5 litre su götürmüştüm
  2
  gaddarus 10 gün önce
  fazla götürmüşsün
  1
  horseman 10 gün önce
  o zamanın 5 litresi 1.5litre su fiyatına bisidi arada 25 kuruş oynuyordu galiba :d
  1
  gaddarus 10 gün önce
  hahahaha aynen bi ara öyleydi fiyatlar :)
 • 5
  oxygen 10 gün önce ~ 10 gün önce
  bu çok incitici bi olay. iyilik nasıl yapılır bilmeyenler.

  buna fakirlik mi denir bilmiyorum ama para nedir bilmediğim zamanlar: öğretmen 200.000 lira para vermiş cips 125.000 lira. ben bi cips alıyorum yiyorum, 75.000e gidip bi cips daha almaya çalışıyorum :d neyse ki marketçi veriyor ama utanmıştım baya 😬
  1
  gaddarus 10 gün önce
  marketçi kral bir abiymiş :)
  2
  lazcoder 10 gün önce
  harbi hatırlıyorum, babam 250.000 lira veriyordu bir sürü şey alabiliyordum onunla.
  0
  ayaklirap 10 gün önce
  +1
 • 4
  helianthus 10 gün önce
  ailemin durumu her zaman iyiydi belli bir dönem harici parasız kaldığımız olmadı. o dönemde de ailemin ev sahibi olmak için yüklü miktarda kredi ödediği döneme denk düşüyordu ben de lisedeydim. lisem de yaşadığım ilin oldukça kalburüstü bir semtindeydi. öyle ki lisedeki çoğu öğrenci kolejden gelmişti ve baya zengin aileleri vardı. dolayısıyla ota boka sürekli para harcıyorlardı. o günlerden birinde yemek sipariş edelim dediler. bana döndüler baktım cebimde sadece 5 lira var ve o 5 lirayla haftayı geçirmem lazım. dedim ben tokum size afiyet olsun. yemekler gelince çıktım dışarı karnım baya aç. karşıda küçük bir bakkal vardı oraya girdim 25 kuruşa iki tane kek 50 kuruşa bir meyve suyu alıp öyle yemek yemiştim. bir daha da öyle bir günüm olmadı çok şükür.
 • 2
  lazcoder 10 gün önce
  yorumsuz... :')
 • 5
  blackmonday 10 gün önce
  bu olayı hatırlamam ben ama anlatılan kadarıyla sizinle paylaşayım. kış ayindayız evde ekmek alacak para da yok annem çayı demlemiş, karşı binada ki komşumuz da balkonda o sıra annem de borç para istiyecekti fakat karşı komşumuz da da çay yokmuş ekmek varmış annemde borç istemek yerine ben çayı demledim sende ekmeği al gel kahvaltı yapalım demiş. .
  0
  gaddarus 10 gün önce
  vay be
  1
  blackmonday 10 gün önce
  çok etkilendin herhalde.
  1
  gaddarus 10 gün önce
  aynen yürek burkan ama pozitif bir hikayeymiş
  1
  blackmonday 10 gün önce
  evet biraz öyle bana da ilk anlatıldığında çok duygulanmıştım tabi o zaman herşey farklıydı komşuluk ilişkisi diye birşey vardı şimdi olsaydı nasıl bir sonuçla karşılaşırdık bilinmez.
  0
  gaddarus 10 gün önce
  tabi eski komşuluk kalmadı
  1
  cansss_ever 10 gün önce
  annene alkışş
  1
  blackmonday 10 gün önce
  teşekkürler.
  0
  altaydangelenbarbar 10 gün önce ~ 10 gün önce
  sizde çay alacağınıza ekmek alsaydınız çayla karınmı doyar olm ama komşuluk ilişkisi ve hikayeye + :)
 • 2
  lazcoder 10 gün önce
  fakirlik değil de, anaokulunda yaşadığım tarifi verilmez hisselere kapıldığım bir durumda kaldım. bolluk zamanlarıydı, anaokulu yönetimi ailelerden yılbaşı için bir hediye almalarını istediler. bizim haberimiz yok, yılbaşı tatilinden önceki gün öğretmenimiz kocaman bir çuval getirdi sınıfa. dedik ne oluyor. içinde bir sürü hediye paketi, hoca isimleri sayarak hediyeleri çocuklara veriyordu, arkadaşlarımın istisnasız hepsinin hediyesi oyuncaktı. sıra bana geldi, öğretmen hediyemi verdi açtım şok oldum. bizim tükkandan gömlek vermişler bizimkiler benim için. yıkıldım tabi, herkes oyuncakları ile oynarken ben içim buruk şekilde gömlek poşetini emerek onları izledim gün boyu. gömlek vermelerinin sebebi sayısız oyuncağımın olmasından kaynaklandığını düşünüyorum.
  3
  gaddarus 10 gün önce
  hahahaha farkımız tarzımız deseydin reklamını yapmış olurdun :)
  1
  lazcoder 10 gün önce
  yok puvo estağfurullah. :) bana yaşadığın en büyük hayal kırıklığı nedir diye sor bunu söylerim :)
  2
  gaddarus 10 gün önce
  poztifi yönden bak ya hediye hiç gelmeseydi :)
  1
  lazcoder 10 gün önce
  gelmese daha iyiydi :)
 • 3
  yavuzsultanmehmet 10 gün önce
  1 keresinde 1 ekmek alacak kadar bile paramız yoktu, aç yatmıştık
 • 2
  uek 10 gün önce
  ilk okuldaydık kuzenimle dilek havuzundan birer lira çalışmıştık 😂
  0
  altaydangelenbarbar 10 gün önce
  dilek havuzu ne amk antik romadamı yaşıyorsunuz :d
 • 1
  ahmetkkkk 10 gün önce
  şuan yasamaktayiz
 • 1
  tesla52 10 gün önce
  bütün hayatım nerdeyse :) ama 1 kaç tane anlatayım, 2 yıl önce üni. 2. sınıftayım otobüsle erzurumdan orduya geliyorum o zaman tek kuruşum kalmadı çok fena tualetim var, 1 dinlenme tesisi geçtik artık dayanamıyorum koltukta yalnızım karşı koltukta yanında küçük çocuğuyla bi abla var, kadından utana sıkıla 1 lira istedim hiç unutmam. daha birsürü anlatırım ama vaktiniz yetmez :)
  1
  gaddarus 10 gün önce
  petrollerde ucretsiz di puvo :)
  1
  tesla52 10 gün önce
  bende petrolü bekledim ama şansıma durmadı şerefsiz :)
  1
  gaddarus 10 gün önce
  geçmiş olsun :)
 • 1
  sinankrpnr 10 gün önce
  pilava somon banan yurt arkadaşım ve benim ne yapıyorsun deyip onu yadırgadıktan sonra ona katılıp pilava somon ekmek banmam.😃
 • 1
  sjense 10 gün önce
  bahsettiğimiz fakirliğin ne olduğuna bağlı, para yönünden finans anlamında bir fakirlik mi? yoksa diğer ruhsal anlamda bir fakirlik mi? zira bu anlamda zengin birisi olduğumu düşünüyorum paraya gelince her insan zaten belli bir yaşa kadar fakirdir. kendini ne kadar geliştirdiği ve başarıya nasıl ulaştığı ile doğru orantılıdır diye düşünüyorum. kusura bakmayın ama nasaya gidip binlerce dolar alan çobanlar var bu dünyada. fakirliğin bahanesi olmaz gözümde. birey ile alakalıdır. fakir olan fakir kalmak isteyen, fakir yaşamayı kabul eden birey kendinden vazgeçmiş bireydir. fakir olduğumu düşünmüyorum bu yüzden. çünkü her anlamda bir çaabam var.
  0
  gaddarus 10 gün önce
  maddi anlamda fakirlik
 • 1
  furkininki_i 10 gün önce
  eski terliklerin topuklarını yuvarlak tekerlek şeklinde keser daha sonra ortasından bir tel geçirir sonra o tele başa uzun bir tel takar uzatır ve uç kısmını direksiyon simidi şeklinde yaparak araba sürme keyfini yaşardım..
  0
  gaddarus 10 gün önce
  onu ben de yaptım :))
 • 3
  ___koray_____ 10 gün önce ~ 10 gün önce
  istanbul’a taşınalı 3 yıl olmuştu, kardeşim daha bebekti.. babam cebindeki son parasını kardeşime süt almam için bana verdi, koşturarak bakkala gittim. o dönem cam süt şişeleri gazeteye sarmak gibi bir huyu vardı bakkalların. poşet almadan gazete sarılı şişeyle koşturarak eve dönüyordum ki; dolaptan çıkan şişenin buhusundan sebep şişe gazeteden kayıp, düştü. kaldırımda babam beni gelip alana kadar ağladığımı hatırlıyorum. 10 yaşındaydım ve o yaştan sonra (o olaydan sonra) babamın omzundaki yükleri hafifletmek için hep çalıştım (zorunlu hissettim kendimi)..
  allah’a şükürler olsun şimdi o günlere nazaran hayal edemediğimiz hayatlar yaşıyoruz.
  0
  gaddarus 10 gün önce
  helal olsun puvo
 • 1
  ciddiyetsiz 10 gün önce
  ilkokul 1 ya da 2'deyim. o ara durumumuz baya kötüydü, evde cidden yiyecek yoktu. tüp falan desen o da bitmiş, ama o zaman babamla bi arkadaşı ortaktı, küçük bi restoranları vardı ama zaten kapatıyorlardı, restoranda son kalan bi kaç yemeği getirmişti.
  vays be.
  aslında onları yemedik ama neyse devamı aile içi şeyler.
  1
  gaddarus 10 gün önce
  getirdi ama yemediniz çok merak ettim :)
 • 1
  susuzsusamuru 10 gün önce
  bir iki hafta önce dershaneye cebimde sadece 90 kuruşla gittim.
 • 1
  umutbaygeldi 10 gün önce
  bir kere kız arkadaşımla buluştum oturduk kafede sonra kalktık eve doğru bırakıcam onu kafedeki hesap allah'a şükür tam tuttu cebimde para kalmadı tam yoldayken bir an bakkalın dondurma reyonunda gitti allahtan hiç arkasına bakmadan gitti hemen nabıcam ne edicem diye düşünüyorum telefonu aldım elime konuşuyor gibi yaptım geldiğinde elinde iki tane magnum ben bir dakika bir dakika ben seni aricam diye telefonu kapatmış gibi yaptım ama nasıl sinirlendim gözlerim doldu ona bağırdım çağırdım dedim bana niye söylemedin ben senin gittiğini bile görnedim sanki cebimde para varmış gibi eve bıraktım o gece piskolojim bozuldu uyuyamadım bile ama bir ay sonra ona hayatında görmediği görmeyeceği şeyler yaşattım anlatılmaz yani yaşanır samimi bir kaç arkadaşım bana sen manyakmısın neler yapıyorsun böyle diye uyarıyorlardı o derece para harcadım bir adamın hayatı boyunca eşine alabileceği herşeyi aldım hayatı boyunca götürebilecegi heryere götürdüm tabi buda bir ay sürdü bir ay sonra paranın akışı durdu durunca birşeyler oldu ayrıldık ne için böyle olduğnu bende anlamadım attan inip eşeğe bindigi içinmi böyle yaptı lakin yapmasaydı şuan deveye biniyor olacaktı hala anlayamadım baya karışık bir şey
  1
  gaddarus 10 gün önce
  her şeyin fazlası zarar diye boşa dememişler yani kız alabilir fazla abartmişsin gibi puvo
  1
  umutbaygeldi 10 gün önce ~ 10 gün önce
  cebimde para yok tu olsaydı bu kadar kafama takmazdım uzun bir süre çıktık ayrıldık 1 sene sonra tekrar konuşmaya başladık 2. buluşmada oldu bu muhabbette.
  1
  gaddarus 10 gün önce
  bayağa değişik bir olay gelişimi olmuş
 • 1
  androidoyunlar 10 gün önce
  bir daha ki ay kredimin son taksidini ödeyeceğim. 2 yıldır farkirim lan :)
 • 1
  edige 10 gün önce
  ılk okul 3. sınıfta babam koleje yazdırmıştı okulun ilk günü şennur diye bi orospu vardi sap sarı dişli bi karı kocası mta da müdür muydu neydi sınıf ogretmenimizdi herkese babasının ne iş yaptığını sordu ulan sınıf fabrikatör müdür is adamı doktor çocuğundan geçilmiyo sıra bana geldi babam çiftçi dedim herkes gülmüştü garibanlik anısı sayılmaz ama baya üzülmüştüm amk
  1
  gaddarus 10 gün önce
  zenginin derdi de farklı oluyormuş dicem de çok farklı değil aslında :)
 • 1
  nuvit 10 gün önce
  200 kuruşa az kır pidesi yemedik
 • 1
  heylano 10 gün önce
  ciddi mi bu ?
  0
  gaddarus 10 gün önce
  evet
 • 1
  sivasli09 9 gün önce
  hala fakir olduğum için anı olarak nitelendirebileceğim bişey yok.

  fakat geçen gün migros tane soğan aldığımda yaşadığım o heyecanı el titremesini söyleyebilirim.
 • 0
  nonofthem 9 gün önce
  at yarışı oynardık...
18 saat önce 18 saat önce 18 saat önce dün dün
 • puivesor

  Puiv üyelerine sorular sorulan bölüm.

  582 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  magic
  banabubade

 • bu bölüm #sor bölümünün alt bölümüdür.
  • soracağınız soruyu başlığa tam olarak yazın
  • soruyu yarım bırakıp içerikten devam etmeyin
  • soru cümlesi olmayan başlıklar açmayın
  • belli bir konudaki soruyu ilgili bölüme sorun (örnek: tarih)
  • kural dışı açılan başlıklar değiştirilecektir.