1
benim favori dizi önerilerim.

1-  Breaking Bad (kara mizah ve drama) (imdb 9.5)

Kısa özet : Walter White, eşi Skyler ve fiziksel engelli oğlu Walter Jr. ile New Mexico'da yaşayan, kendi halinde bir kimya öğretmenidir. Herşey, Walter'ın ölümcül safhada akciğer kanseri olduğunu öğrenmesiyle değişir. Yaşamak için 2 senesi kalmıştır.

Walter, ölüceğini öğrendikten sonra bambaşka bir insana dönüşür. Kimya bilgilerini kullanarak uyuşturucu üretip satmaya başlar. Tek amacı öldükten sonra ailesini geçindirebilecek parayı ölmeden kazanabilmektir. Ancak işler hiçte umduğu gibi gitmez, olaylar kontrolden çıkar.

Yazar tavsiyesi: arkadaşlar harika bir dizi başaladıktan sonra zaten bırakamazsınız ben bir günde 4 bölüm izlediğim bile oluyordu kesinlikle ilk tavsiyem bu dizi.


2- Game of Thrones (tarihi macera) (imdb 9.5)

Kısa özet : Dizi, yazların onlarca yıl, kışların ise bir ömür boyu sürdüğü lanetli topraklarda geçmektedir. Köklerini saldıkları topraklar kadar soğuk ve sert olan Starklar’ın kalesi Kışbarı’nın kuzeyinde, Yedi Krallık’ı koruyan Sur’un ardında tekinsiz güçler toplanmaktadır. Kuşkulu bir ölümün ardından kralı ve dostu tarafından saltanat makamı olan güneye çağırılan Eddard Stark kendisini Demir Taht’ı arzulayanların baş döndürücü entrikalarının arasında bulur. Dostuyla düşmanını, gerçekle yalanı ayırt edemez olan Eddard’ın ne kıyısında yürüdüğü uçurumdan, ne de Ejderkrallar’ın soyundan gelen sürgün Targaryen kardeşlerin taştan ejder yumurtalarında ve soylu atların sırtında serpilen iktidar düşlerinden haberi vardır. Kış, Starklar ve yandaşları için olduğu kadar Yedi Krallık için de uğursuz alametlerle gelmektedir.


Yazar tavsiyesi: evet arkadaşlar drama sevmeyenler için kesinlikle tavsiyem taht oyunları, çok sürekleyici ve görsel açıdan ve karakterlerden mekanlara kadar özenle yapılmış. Tarihi macera dizilerinin 1 numarası.


3- Dexter (suç drama) (imdb 8.8)


Kısa özet: Diziye adını veren Dexter Morgan, Miami Metro Polis Departmanı, Adli Tıp bölümünde Kan Analizi Uzmanı olarak çalışmaktadır. Kendine ayırdığı boş vakitlerinde ise bir seri katildir. Günlük işinde cinayetleri çözerken geceleri de bir çok cinayet işler, üstelik her iki işinde de son derece uzmandır.

Dexter'ın neden böyle bir insan olduğu dizinin arka planında yavaş yavaş çocukluğundan itibaren anlatılıyor. Dexter'ın üvey babası Harry, Dexter'ı çok önceden çözmüş ve ölmeden önce Dexter'ın öldürme içgüdüsünü yasalardan kurtulup serbest kalan suçlular üzerinde uygulaması konusunda eğitmiştir. Dexter, Harry'nin kuralları adını verdiği manevi kitabından sık sık alıntılar yapar. Kitabın merkez inancı sadece kendisi gibi olanları, yani katilleri öldürmesini söyler. Günlük yaşantısında şüphe çekmemek için sahte duygular geliştirir, sosyal olmaya çalışır.


Yazar Tavsiye: Arkadaşlar suç,drama hatta polisiye tarzı film ve dizilerden hoşlananlar için harika bir dizi. Dizinin olayları sürükleyici ve sizleri beklenti içinde bırakan bir yapımı var ayrıca kısa bir dizi serüveni de değil tam tamına 8 sezon var yani dizi hemen itecek diye üzelmeniz gerekmiyecek :)


4-  Sherlock (polisiye drama) (imdb 9.3)


Kısa özet : Sherlock Holmes, ne kadar farklı anlatılabilir ki? Bu dizimiz de ünlü dedektifimiz Sherlock Holmes, günümüz döneminde yaşıyor ve günümüzün teknolojilerinden faydalanıyor. Olaylar yine orijinal hikayede ki gibi gelişiyor ve Sherlock ilk bölümde Dr. Watson ile tanışıp Baker Sokağı'nda bir daire kiralıyor. Bu efsane ikili günümüz teknolojisiyle cinayet davalarını çözmek için işe koyuluyorlar.


Yazar tavsiye: Arkadaşlar eminim hepiniz bu diziye bayılacaksınız. İpuçları peşinde geçen amansız bir dizi serüveni sizleri bekliyor. Fakat dizinin en üzücü yanı sadece 2 sezon olması ve her sezonun 3 bölüm toplamda 6 bölüm oluşu.


5- Band of Brothers (Macera Dram Savaş Tarih) (imdb 9.6)


Kısa özet: Dizi, 2.Dünya Savaşı sırasında Amerikan ordusunun 506.Alay'ın 101.Hava Gücüne bağlı Easy Bölüğü askerlerinin yaşadıkları tecrübeler esas alınarak kurgulanmıştır. Dizi, öncelikle askerlerin temel eğitim aldığı Georgia'daki Toccoa kampından başlamıştır. Devamında ise Normandiya Çıkarması, Operasyon Market Garden ve savaşın sonuna doğru gerçekleşen Bastogne Savaşı ile sona ermiştir.

Dizideki olaylar Ambrose'nin Easy Bölüğünden hayatta olanlar ile gerçekleştirdiği bire bir röportajlar ile şekillendirilmiştir. Ayrıca savaş sonrası hayatta kalmayı başaran askerlerin yazdıkları kitaplardan da yararlanılmıştır.


Yazar tavsiye: 2.Dünya Savaşı temalı, 10 bölümlük televizyon dizisi. Ortak yapımcılığını, Akademi Ödüllü Er Ryan'ı Kurtarmak filminde beraber çalışan Steven Spielberg ve Tom Hanks üstlenmiştir. Filmin harika bir kadrosu ve hikayesi var kesinlikle izlenmeli.


Evet arkadaşlar bu yazımda sizler için 5 favori dizi tavsiyemi paylaştım. Diğer yazılarımda da sizlere öneri dizi tavsiyesi vermeye devam edeceğim umarım kafanızda hangi diziyi izlesem yada bana göre hangisi daha iyi gibi bir soru işareti kalmaz ve bir an önce serüven dolu dizilerden birine başlarsınız.


bu içeriğe henüz yorum yapılmamıştır. • yabancı dizi önerileri

  Bu bölümünde favori yabacı diziler, anketler,dizi yorumları, diziler hakkındaki görüşleriniz,tavsiye ve fovori dizileriniz ve daha hir çok konu bu bölümde paylaşılıyor olacak.

  2 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  dexter

 • kurallarımız;

  - yok ;)

popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...