1400 yıllık gereksizlik

  5
  aliveli49elli 21.9.2020 18:24
  1400 yıl olmuş din ortaya çıkalı hala bizim gibi geri kalmış ülkeler din de din dinde din tutturuyor. ya birader ekonomi eğitim diyoruz din diyorlar.ertesi gün dini hayatımızdan çıkarsak hiçbirşey eksilmiyecek aksine tartışlamalar kapanıcak.
 • 0
  systemfailed 21.9.2020 19:58
  çünkü binlerce insan din üzerinden güç sahibi istemezler bu güç bitsin.
 • 1
  imperium 21.9.2020 20:37
  dinle alakası yok bunun. amerika, ingiltere vs. bunlarda da ciddi dindar kitle var. önemli olan aydınlanma, bizim millet henüz onu yaşayamadı. atatürk harika bir yol açtı ama ondan sonrakiler çöp.

  burada mesele din değil, eğitimsiz dev kitlenin dini kendi yetersizliğine kılıf olarak kullanması bence.
 • 1
  bablisok 21.9.2020 20:57
  din 1400 yıl önce ortaya çıkmadı sadece islamiyet ortaya çıktı şuanki dünyanın en güçlü ülkelerinin dini islamiyetten daha eski hıristiyanlık 2000 yıldan fazladır var yahudilik daha eski putperestlik zaten yazılı döneminde öncesine varıyor. eğitim ve ekonomide aynı şekilde yeni ortaya çıkan birşey değil bunlar 2020 yıl önce doğmuş isa'nın o dönemde öğrencileri vardı ve binlerce yıl önce kurulmuş ipek yolu birçok devletin ekonomik kalıntısıdır dinin gericilikle alakası yoktur en büyük gericilik bu teknoloji devrinde hala cahil kalmaktır.
  0
  aliveli49elli 22.9.2020 00:18
  ülkemizde tek bir din yaygın olduğu için onu söylemek istedim aslında ayrıca dinin insanı aptallaştırdığını düşünüyorum
  1
  bablisok 22.9.2020 21:43
  yanlış düşünüyorsun din sadece islamiyet değil ki binlerce yıldır insanlığın var oluşundan beri din kavramı var ilk yapılan savaşta ve hatta ilk yapılan barışta bile din vardı savaş örneğini verdim ama savaşları dine bağlama evet din için yapılan savaşlar var ama hepsi din için değil ekonomi, toprak, güç için yapılan savaşlardan bahsediyorum

  ayrıca sadece islamiyetten bahsediyorsan islamiyet medeniyet dinidir bu konuyu iyice araştırmanı ve eğer islamiyet gelmeseydi dünyanın nelerden mahrum kalacağını öğrenmeni isterim bunlardan bir kaç örnek vereyim bilindik olanlar
  -sınıflar arası eşitlik
  -kız çocuklarının utanç kaynağı olmaması
  -ilk endülüs devletinden avrupaya geçen temizlik kültürü
  -islamiyette ilk emir olan "oku" yani öğren, öğret. eğitim ve araştırma

  ve şuanki kötü gidişatın sebebi din değil sana şöyle kısaca anlatayım

  fransa afrikayı ilk işgal ettiği zamanlarda afrikada okyanusa kıyısı ola ülkelerde bir "balık yemek günah" algısı düştü ve bu ülkelerde yaşayan insanlar tek besin kaynakları olan balığı günah diyerek yemediler o balıkların hepsi fransız balıkçılara kaldı

  din yanlış aktarılıyor yanlış yorumlanıyor ve ugulanıyor bu sebeple hem ülke huzuru hem de dinin düzeni bozuluyor
 • 1
  hedap 22.9.2020 00:14
  bu tür şeyleri genelde pek bir şeyi başaramamış ve tutunamamis insanların kaçış yolu olarak görmesi bir yöntem oldu artık.
  evet 2020 yılında atomu parçalamaniza din engel oluyor.
  kendi aklınızı kullanmak yerine başkasının aklına muhtaç yaşarsanız bunun adı din veya inanç değil yobazlık olur ki bunun da bizim inandığımız dinle bir alakası yok.
  0
  aliveli49elli 22.9.2020 00:18
  başaramamış ve tutunamamış değilim herhangi bir kaçış yoluna da ihtiyacım yok ancak yarardan çok zararı olduğu ortada
 • 1
  hedap 22.9.2020 00:24
  bunun tam tersine çevirmekte zarar verecek. ibrahimi dinler dediğimiz birbirinin devamı niteliğinde olan dinler en çok inanani bulunan dinler arasında. şimdi çıkıp ya bu kadar insan komple hata yapıyor, hadi hep beraber ateist olalım de dünya güzelleşsin mi diyeceğiz? :)
  yobazlık, cahillik, gericilik vb şeyler zarar veriyor.