ceviz ağaçları hakkında

  8
  altaydangelenbarbar 23.2.2019 22:28
  cevizin altında neden oturulmaz?
  ceviz ağacı sülfür gazı salgılar. havadaki diğer gazlardan daha ağır olduğu için dibe çöker ve cevizin altında oturanı sersemletir. bu söz oradan geliyor. halkta yanlış bir kanaat olarak yerleşmiş, zararı yok aslında. üstelik sülfür gazının ozon tabakasını tamir etme özelliği var. sırf bu sebepten dolayı dünyadaki ceviz ağacının sayısının artırılması gerekiyor. ülkemiz içinse ceviz önemli bir gelir kaynağı. dünyanın en kaliteli cevizleri bu topraklarda yetişiyor. ve biz tükettiğimiz cevizin yarısından fazlasını amerika'dan satın alıyoruz.

  ceviz ağacı resim çeker;
  ’şimdi saçmaladı işte’ demeyin! çünkü bu konu hakkında bazı kanıtlara rastlandı.
  ceviz ağaçları, ömürlerinde 1 saat çevrelerindeki manzaranınn resmini çekiyorlar, tıpkı bir ağacı kesip iç bölümünü kazıyarak resim çizmek gibi. eğer çekeceği resim yoksa, ağacın içi yanık gibi, kahverengi ve koyu oluyor
  ceviz ağaçlarından yapılmış olan mobilyaların hatrı sayılır kısmında hayvan fügürlerine benzeyen şeyler görülmekte. daha çok baykuş figürleri çoğunluğu oluşturmakta. bu şekiller, hemen her ceviz ağacının gövde(kabuk) kısmının alt tabakasında bulunabilmekte. ağaç kesilip işlenirken tesadüf olamayacak kadar ahenkli ve rastgele olması neredeyse imkansız şekiller bulunmakta. bu bilgiler de aslında ortaya atılan uçuk teoriyi bir nebze destekler nitelikte.
  yaşar kemal de anlatmıştı
  türk edebiyatının usta ismi yaşar kemal, ‘tek kanatlı bir kuş’ adlı romanında, ceviz ağacı efsanesini şöyle anlatıyor: “ceviz ağacı çok değerlidir ama altında uyumayacaksın, gölgesi ağırdır. bir de ceviz ağacının bir huyu vardır, budaklarından birisi oluşurken yakınında kim varsa, ne varsa hemencecik budağın içine resmini nakşediverir. zamanla budakla birlikte resim de büyür. ceviz budağından acayip resimler çıkmıştır. ulu ağaçlar, bulutlar, denizler, uzun yollar, kamyonlar, otobüsler, otomobiller, sincaplar, tilkiler, ayılar, kurtlar, çakallar. zinhar, ceviz ağacı altında cima etmeyesin, sakıncalıdır. resminiz olduğu gibi, budaklara çıkar.”

  ceviz ağaçlarının altındaki taşın sırrı
  ülkemizde ceviz ağacının azalma sebebi avrupa'da başlayan ceviz dipçikli silah ve ceviz mobilya modası. bir de gizliden gizliye kesilen asırlık ağaçlar var ki onların hikâyesi çok şaşırtıcı. sökülen yaşlı ceviz ağaçların kökleri arasında geniş ve düz bir taş çıkınca "hazinelerin yerini belli etmek için koymuşlar" efsanesi yayılır. yalova, düzce, kastamonu ve trabzon'da yüzlerce asırlık ceviz sökülür. tabiî ki hazine bulunmaz. çünkü bu taş ceviz ağacının kökünün dibe doğru uzamasındansa yanlara yayılıp daha çok su ve mineral alabilmesi için konuluyordur.

  vücudun biyolojik temizliğinde ceviz yapraklarından fazlasıyla faydalanılır ve sindirim bozukluğu, kandaki kirlilik oranını azaltmada doğrudan faydası olur

  bir ceviz ağacının çektiği bir resim
  img.sondakika.com/.../...7262689_x_o.jpg
  ve son olarak
  www.youtube.com/watch?v=07v_jNr2OVY
 • 1
  hedap 23.2.2019 22:52
  csvjz ağacının altında cima. fantastik ve eğlenceli bir fikir
 • 1
  galen 24.2.2019 12:21
  polisten kaçmak için ceviz ağacına tırmanmak rivayet edilir.