8
2. dünya savaşı büyük ayar ismet paşa
2. dünya savaşı’nda ingiltere başbakanı churchill, türkiye’nin almanya’ya karşı savaşa girmesi için elinden geleni yapmış. hatta sırf bunun için türkiye’ye gelmiş ve ismet paşa’yla adana’dagörüşmüş. ancak ismet paşa’yı savaşa girmeye ikna edememiş.

churchill görüşmeden sonuç alamayacağını anlayınca gerisin geriye dönmüş. ama churchill bu. hemen pes etmemiş kurt politikacı. ingiltere güçlü ama zaten almanya ile savaş halinde. bir başka savaşı göze alamadığından türkiye’yi yolu yordamıyla tehdit etmek istemiş.

ne yapayım da edeyim diye düşünmüş, taşınmış. en sonunda ne yapacağına karar vermiş. hemen yaverinden bir çuval buğday getirmesini istemiş. bir mektup yazıp çuvalın içine koymuş. yaverine “bunu türkiye’ye ismet paşa’ya bizzat götür. ve paşa’nın yanıtını almadan da geri dönme” demiş.

çuval askeri uçakla anında yola çıkmış. yaver çuvalı ismet paşa’ya teslim etmiş ve churchill’in hemen yanıt beklediğini bildirmiş. ismet paşa bir çuval buğdayı görünce çok şaşırmış taabii. çuvalı açmış, bir bakmış ki, çuval ağzına kadar buğday dolu ve en üstte de bir mektup var.

mektupta, “biz ingilizler, bu çuvaldaki buğdaylar kadar kalabalığız. almanya’yla ilişkilerinizi kesin. yoksa fena olur” gibisinden bir yazı varmış. ismet paşa’nın gözleri çakmak çakmak olmuş. yavere beklemesini söylemiş. odasına girmiş ve yardımcısından aç bir tavuk bulup getirmesini istemiş. kendisi de oturup bir mektup döşenmiş. mektupla tavuğu gelen buğday dolu çuvala koymuş. churchill’in yaverine “işte cevabım” demiş.

yaver çuvalı almış, uçağa atladığı gibi, gıdak mıdak sesleri eşliğinde ingiltere’ye uçmuş. ingiltere’ye varır varmaz, churchill’in huzuruna çıkmış. churchill kendinden emin biçimde çuvalı açınca bir de bakmış ki, çuvalın içinde karnı yediği buğdaylardan şişmiş bir tavuk, bir avuç buğday ve bir de mektup var. hemen mektubu açmış. ismet paşa mektuba şunları yazmış: “bir tavukla başedemeyen ingilizler’den niye korkalım?”

bir az
tarih konusu açalim gari


 • karışık

  Karışık

  41 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  oxygen
  tombalaci
  kaygusuzyazar
  hellomyfriend
  ilteris
  darkier
 • bölüm kuralları

  - bölümü takip etmeyi unutmayınız..

  aklınıza bölüm ismi gelmediyse bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  ekleyeceğiniz bölümü bulamadıysanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  bölüm seçmek istemeden paylaşmak istiyorsanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  başlık fark etmez istediğiniz başlıkta açabilirsiniz..

  - reklam yapmak yasaktır..


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...