4

hafızanın savunmada ki önemi

günlük hayatta üzerine pek kafa yormasakta vücudumuzun bizi korumak amacıyla bazı şeylerden iğrendiğini söylemek mümkün. yaşadığımız dünya'nın tehlikelerle dolu olduğunu düşünürsek vücudumuzun hem fiziksel hemde zihinsel olarak önlemler alması kaçınılmazdı. bahsettiğimiz önlemlerin neredeyse tamamı refleks adı altında birleşmiş durumda. fakat hepsinden öte, bedenimiz yalnızca anlık olarak değil, tehlike anının yaşanmaması için de sürekli olarak çalışmaktadır. bunu da beynimizin ta kendisi sağlamakta.

günümüz insanının örümcek, fare gibi hayvanlardan korkması, sümük ve kusmuk gibi şeylerden uzak durmaları, kokusu kötü olan şeylerdende uzak durmaları bu durumla açıklanır. aslında bunlar tamamen sonradan kazanılan korkulardır ve tam bu noktada beynimiz, hafıza ile işbirliği yaparak bizi sürekli uyarır. koku hafızası, tat hafızası, görme hafızası, ses hafızası... tüm bunlar arasında bir bağ kurulur. şunu da söylemek gerekir ki, insanların karanlıktan korkmaları da sonradan kazanılmıştır ve sık sık korku filmi izleyerek tüm o korkunç sahneleri hafızasında toplayan birisi karanlıktan daha çok korkar. beynimiz hafızadan gelen bilgilerle bizi uyarır bu olaylarda. sonuç olarak hafıza, savunmada önemli bir rol oynar.

*deyim: "ödü kopmak."
 • 1
  alicoyum 22 gün önce
  çok keyifli bir konuya parmak basmışsın. yoksa dev gibi insanların, küçük bir böcekten kaçmasının hiçbir mantığı yok :) hadi bizim beynimiz var bunu düşünebiliyoruz, böcek ne yapsın? bir türlü çözemiyor olsalar gerek, onlardan neden korktuğumuzu. düşünsene senden en az 5 bin kat büyük bir canavar var ve senden kaçıyor.
 • korku

  bu bölümün asıl amacı insanların izlemekten çokta zevk almayacağı videoları paylaşmaktır. görsel paylaşımı da serbesttir.

  35 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  korku

 • bu bölüm #sosyal bölümünün alt bölümüdür.
 • kurallar

  tüm içerikler, içeriği açan kişide korku uyandırmalı.

  mide bulandırıcı içerikler için açılmış bir bölüm değildir, onları #iğrenç bölümüne açabilirsiniz.

  video veya görsel yetişkin içerik içeriyorsa veya vahşet bulunduruyorsa +18 olarak belirtilmeli. içerik eklerken +18 kutucuğu işaretlenmeli.

  kurallara uymayan içerikler uyarı olmaksızın silinir.

  başlık düzgün yazılmalıdır. kandıran başlık atılmamalıdır zira herkes bu videoları izlemek istemeyebilir.