15

bir maymunu ölümden sonra gideceği yerdeki sınırsız muzla kandırıp elindeki muzu vermeye asla ikna edemezsiniz...

harari'nin bu harika sözü aslında sapienslerin inanış zaafini belirtmek amaclı söylenmiş olsa da geçmişten günümüze türümüzün hayatta kalmalarının temel nedenlerinden birisinin çeşitli inançlara sahip olmasının olduğu aşikar.

peki sizce hayatta veya ayakta kalmak için bir tanrıya inanmamız gerekiyormu ?
yada şöyle sorayım inandığınız tanrıyla pazarlık mümkün mü?
 • 5
  bizanskurdu 1 ay önce
  pazarlık mümkün değil ve evet gerekiyor. benim dini inancım olmasa, şu an muhtemelen ölmüş olurdum, hayatta kalamam ben. öbür türlü çok saçma bu dünya. bir kıza 100 kişi tecavüz ediyor, bu adamlar ceza bulmayacaksa ben yaşamam bu dünyada sıkarım kafama.
  -2
  ahmetkkkk 1 ay önce
  ya inandığın ceza sistemi aslında yoksa ?
  yani esasen kendini kandırıyorsan?
  3
  bizanskurdu 1 ay önce
  o kadar basit değil ki güzel kardeşim. kuranı baştan sonra okudun mu bilmiyorum fakat ben okudum, inkar etmem olanaksız.
  1
  mecnunc 1 ay önce
  ulan kurt seni inançsız sanardim, allah iman selameti versin
 • 1
  msaid08 1 ay önce
  Bir kitapta okuduğum bana fazlasıyla mantıklı gelen bir denklemi var.

  Din gerçek -> dine inandın -> ödüllendirildin
  Din gerçek -> dine inanmadın-> cezalandırıldın

  Din gerçek değil -> dine inandın -> dinin sana getirdiği hoşnutluk ve mutluluk duygusunu tattın ve öldün
  Din gerçek değil -> dine inanmadın -> öldün

  baktığımızda her şeyi basite indirgemiyor mu?
  0
  ahmetkkkk 1 ay önce ~ 1 ay önce
  peki gerçek olmadığını bildigin birseye inanıp nasıl bir hoşnutluk veya ödül bekleyebilirsin ?
  yani nasıl mutlu olabilir ki bir insan yalana inanıp. tamam diyelim dış dünyaya topluma karşı inandın,kendine hiç mi sormayacaksın dostum
  1
  msaid08 1 ay önce
  yalan olduğunu bildiğin bir şeye inanmazsın bro bence yalan değil basbayağı doğru ben de inanıyorum. basit
  1
  lafleur 1 ay önce
  pascal's wager deniyor buna.
  çokça şekilde itiraz edilebilir tabi ki, en basitinden ; 'peki, hangi din ?' diye sorulabilir.
  0
  msaid08 1 ay önce
  önemsiz. hangisi sana yakın gelirse. sonuçta din gerçekse gerçektir.
 • 2
  meqt 1 ay önce
  olum sonrasindan cok neden dogdugumuzu merak etmekteyim șahsen
  0
  swarfdg 1 ay önce
  cevabı uzaklarda arama, annenle babana sor onlar sana söylerler.
  0
  isotbagimlisijeday 1 ay önce
  kafa kontak ve duman
  1
  meqt 1 ay önce
  biyolojik acidan degil de varsa mantiga da uyabilecek(zor ihtimal) dini acidan bi aciklama
  0
  swarfdg 1 ay önce ~ 1 ay önce
  geçmişe doğru neden sorusunu sorarak ve akla, mantığa, bilime güvenerek big bang'e kadar gidersin. burada "ben neden varım?" sorusunu ele alarak cevap verdim; sen varsın çünkü ebeveynlerin öyle istedi, sonradan çevren ve sen, seni kendi bilinç düzeyinize göre şekillendirdiniz ve şu anki sen ortaya çıktın.
 • -1
  swarfdg 1 ay önce
  insanın hayatta kalması için bedensel gereklilikleri haricinde hiçbir şeye ihtiyacı yoktur.

  dinlerin sana inanmanı söylediği tanrıyla pazarlık mümkün değil, ama kendi yarattığın tanrıyla istediğin gibi pazarlık yapabilirsin.
  -2
  ahmetkkkk 1 ay önce
  bende herkesin tanrısının kendisi olduğu fikrindeyim .
  0
  swarfdg 1 ay önce
  sözlerim yanlış anlaşılmasın, ben kişi kendisinin tanrısıdır demedim. burada bahsetmek istediğim, "kişi inanmak istediği tanrıyı kendisine göre şekillendirir" dir. bu da kişi genel olan dini inançları kendi yaşantısına göre değiştirebilir demektir. örneğin, arabistandaki müslümanla, pakistandaki veya türkiyedeki müslümanın aynı görüşlere sahip olmaması; kültürel ve kişisel değerlerin dini değerleri değiştirmesi.
  0
  ahmetkkkk 1 ay önce
  seni anladım zaten dostum sadece kendi fikrimi belirtmek istedim ..
 • 1
  hedap 1 ay önce
  normaldor doğrudur. ikna edemezsin. çünkü o bir maymundur.
  elma ile armut kıyaslanamaz.
  maymunlar üzerinden inanç sorgulaması yapılmasının komedisi bir tarafa dursun ona daha sonra müsait bir zamanımda bol bol güleceğim:)

  inançsız yaşamak tek kelime ile boşuna yaşamaktır. inançsız yaşamaktansa hiç yaşamamak insan için daha mantıklı bir harekettir. bundan daha mantıklı olanı ise inançli bir yaşam sürmek.

  diğer taraftan, maymuna hak ettiği muzu vermeyenlerin, yaptıkları bu haksızlıktan dolayı hiç bir şekilde sorgulanamayacagini ve gerçek adaletin hiç bir zaman tecelli edemeyeceğini söylediğiniz de bakalım o maymunun o haksızlığı yapanı öldürmekten başka bir adalet tecelli ettirmesi mümkün mü?
  -1
  swarfdg 1 ay önce
  kanıtlanabilir şeylere inmaktansa henüz kanıtlanamamış şeylere iman etmek mi dolu yaşamak?

  insanoğlu gerçek adaletin tecelli etmesini beklemektense kendi yasa sistemlerini oluşturup, adaleti ona göre sağlıyorlar. bunu o maymuna söyle haksızlığa uğradığında geleceği bile belli olmayan gerçek adaleti beklemektense gitsin mahkemeye hakkını arasın.
  0
  hedap 1 ay önce ~ 1 ay önce
  dostum senin kanıtlanabilir dediğin şey bilimdir.
  ve bilim bile kendini revize ederek ilerler. yani kendi kanıtlanmış gerçeklerini yalanlayarak:)
  100 yıl önce kanıtlanmış bilimsel gerçeklerin çoğu bugün yalanlanmistir mesela. bir 100 yil sonra da aynı gerçekler yerini kanıtlanmış başka gerçeklere bırakacak.
  bilgi ve bilmek kendini geliştirebilen insanlar için faydalıdır.
  körü körüne kanıtlanmış diyerek inanan insanlar için değil;)

  ayrıca mahkemeye başvuracak olan maymun değildir, insandır.
  bu yüzden bu örneklemenin üstüne karşıt bir örnekleme beklemek için yem atmıştım ki erken davrandin. tebrik etmekte istemiyor değilim hani.
 • 1
  banabubade 1 ay önce
  ölüm şu kısa hayatımızın cok uzun bir kısmını kapsamasına rağmen yaşayan hiçbir varlık ölümü tadamıyor?
  yani ne luzum var ki
  iyi yaşa.
  iyi öl.
  gerisi boş, isterseniz ölümden sonra yok deyin bu sizi kötü biri yapıcaksa eğer siz zaten kötü bi insansınızdır.

  ölümden sonrası var diyede iyilik yapanlar, sizin hükmünüz beni aşıyor malesef.
 • 1
  br0k0ly 1 ay önce
  ateistler hayattaysa bunu tartışmaya gerek yok.
 • 2
  banu123 1 ay önce
  hayatta kalmak için elbette bir tanrıya inanmak gerek. insan hayatı boyunca bir amaç arar. yaşamak için içten içe. bazen bunun farkında olmayız bazense oluruz. tanrıyla pazarlık? bunu biraz daha açmak gerek
  -1
  ahmetkkkk 1 ay önce
  hayatta kalmaktan ziyade psikolojik olarak insan dua edeceği bir otorite arar yani bir şeyin olmasını istiyorsa (inşallah) der .
  aslında dinlerin ve milli veya dini mitlerin temelinde kitleleri bir arada tutabilmek vardır . ınsanlara dini veya milli duygular yani ruhani seyler aşılarsanız onları ıyi yönetebilirsiniz .
  ömer hayyam örneğide bunu gösterir .
  demek istediğim hayatta kalmak için bir tanrıya ihtiyacımız varsa bir kaç yorum oncesinde soyledigim gibi her insanın tanrisinin yine kendisi olduğuna inanırım .
  1
  banu123 1 ay önce
  psikolojik olarak huzurlu olduğunu söyleyebilirim. bu insana güven verir. ve bir amaç.toplumu bir arada tutmak için olsa herkesin dini kendine olmaz. islam dinini baz alarak hoşgörü dinidir. kimse kimseyi ilgilendirmez. insan kendisinin tanrısıdır diyebiliyorsan körleşmişsindir
  -2
  ahmetkkkk 1 ay önce
  herkesin dini kendine deyip sabit kuralları olan bir dine mensup olmak nasıl bir his bilmiyorum .
  ayrıca gerçekliğine inanmadigim şeyler ne olursa olsun asla huzur vermez bu dinlere saygı duymamak olarak algılanmasın lütfen .
  ve psikolojide der ki insanlar kendilerine huzur veren şeyleri sorgulamaz bu doğru . ama eğer birşeyler seni rahatsız ediyorsa sorgulamaya başlarsın bu yadırganmamalı bence. yani insanların fikirleri korlesmissin deyipte sindirilmemeli sadece farklı açılardan baktığımızı kabullenmemiz gerekiyor .
  2
  banu123 1 ay önce
  sindirmiyorum olan şeyleri görmüyorsun demeye çalışıyorum sadece. bu düşüncedeysen saygı duyarım. aynı saygıyı senden de beklerim. herkesin dini kendine. islam hoşgörü dinidir. birçok insan ki buna bende dahil gereklerini yerine getiremiyor. dahada bilgisiz insanlardan etkilenmeden birincil kaynaklardan okuman en doğrusu. eğer merak ediyorsan.. her neyse 👋
 • 2
  helianthus 1 ay önce
  türümüzün hayatta kalması hayatta kalma içgüdüsüyle alakalıdır diye düşünüyorum. insanlık tarihi boyunca insanların inandığı çeşitli tanrılar çok büyük ihtimalle insanların doğa olaylarına ya da yaşamın kendisine, varoluşa bir anlam yükleme çabasıydı. ama özellikle sonraki dönemde tek tanrılı dinler temelde dinsel inanışlar insanı daha uzun yaşatmaya değil kurallara göre yaşamaya odaklanmıştı. bu kurallara göre yaşamayı da belirli ritüellere endekslemişlerdir. başlıktaki önermeyle çelişen şekilde bu dinlerin insanları sürdürmeye değil yok etmeye yakınsadığı ritüeller de yer yer görülebilir. dolayısıyla bir noktadan sonra inanç ritüelin ve yapılagelişin altında kalmıştır daha önemsiz hale gelmiştir.
  bir maymunu öldükten sonra sınırsız muz almaya ikna edip elindeki muzu alamazsın çünkü doğadaki insan harici canlılar yaşamın sürekliliğine odaklanır. yani uzun yaşamak güçlü olmak türler arasında birinci olarak gen aktarımını tamamlamak yeni yavrular üretmek bu süreçte aç kalmamak için besin piramidine uygun olarak avlanmak durumundadır. bu canlıların hepsinde olan ve türlerin devamlılığını sağlayan yaşama içgüdüsüdür. bir maymun elindeki muza baktığında örneğin ona bu yukarıda saydığım eylemler için gerekli enerji verici bir madde görür. muz bir besindir ve bulunduğunda yenir. pek çok hayvan kuvvetini korumak için gıda bulduğunda tüketir bulamadığında sistemlerini kapatır hibernasyon buna güzel bir örnektir. öte yandan insan dini inançları uğruna kendini aç bırakır, toprak altında yaşar, kurban verir ya da kendini kurban eder. bu dinlerle ilgili değildir. insanın sosyolojik antropolojik evrimiyle ilgilidir.
  eskiden yağmur veren kar veren buğday veren şarap veren tanrılara inanılırdı ve tapınmanın manevi olduğu kadar manevi bir getirisi mevcuttu ve bu oldukça normal sayılırdı. şimdiki semavi dinlere bakıldığında onca yoksulluğa açlığa sefalete soykırıma adaletsizliğe rağmen daha çok insanın radikal olduğunu görürüz. sonuç olarak inanılan tanrı ile pazarlık maddi dünyada zaten mümkün değil tanrının insanlara gökten para, altın külçe, gençlik güzellik zeka attığını sanmıyorum ancak ve ancak inandığı tanrıdan maddi menfaat bekleyen insanlar olabilir.
  başlıkta sorulan iki soru özünde birbirinden farklı konseptler. insan bir şeye inanmak isterse inanır. burada tartışılması gereken sosyo-psikolojik olarak insanların neye inanmaya hazır olduğunun belirlenmesidir.
  0
  gameover 1 ay önce
  güzel yorum
 • 3
  tuzluportakal 1 ay önce
  insan fıtratı gereği bir şeylere inanmak üzere doğmuştur zaten. insanlığın, hayatın bir parçasıdır inanmak
 • 0
  baran_aslan 1 ay önce
  :)
 • 1
  karakartal1903 1 ay önce
  diyelim ki yaratıcı yok

  nasıl bu kadar zeki, gelişmiş, milyarlarca siniri olan bir canlı oluyorsun

  tamam evrim ile canlı olursun fakat bu kadar zeki canlı nasıl oluyorsun?
40 dakika önce 21 saat önce
 • tartışma

  Birbirimizi aydınlatarak herseyi kolaylastıralım

  7 takipçi
 • abone ol
 • moderatörler
  sansar

 • bu bölüm #sosyal bölümünün alt bölümüdür.