6
sizce hitler siyasi bir deha değil mi?
hitler’in 1933 yılında iktidara gelmesinden itibaren savaşın sonuna kadar izlediği strateji, üç aşamalı bir stratejidir. hitler, iktidara gelmesinin hemen ardından alman ekonomisinin düzenlemesini hedef almıştır. gerek ı. dünya savaşı’ndan yenik çıkmasının, gerekse de 1930 yılındaki genel ekonomik buhranın sonucunda alman ekonomisi ciddi sıkıntılar içindeydi. yaşanan yüksek enflasyon, aşırı boyutlara varan işsizlik ve bunlara bağlı olarak sanayideki üretim-hammadde düşüklüğü, hitler’in izlediği ekonomi politikalarıyla kısa sürede kontrol altına alınmıştır.

ekonominin düzene sokulmasının ardından stratejisinin ilk adımında hitler, alman kara, deniz ve hava kuvvetlerinin, versay anlaşmasıyla getirilen sınırlamalardan kurtulmasını sağlamıştır.
bunun ardından gelen ikinci stratejik ve gerginlik dolu adım, almanca konuşan nüfusun yaşamakta olduğu bölgelerin, alman topraklarına katılmasıdır. bu stratejik evrenin adımları, 12 mart 1938 de, avusturya’nın ilhak edilmesiyle başlamıştır. ardından ikinci adım olarak çekoslovakya toprakları içindeki sudet bölgesidir. hitler’in baskısıyla 29 eylül 1938 günü imzalanan münih anlaşmasıyla sudet bölgesi almanya’ya verilmiştir. konferans, alman, italyan, ingiliz ve fransız başbakanlarının katıldığı, çekoslovakya’nın temsici bulundurmadığı bir anlaşmadır. anlaşmanın hayata geçirilmesi konusunda hitler, hiç zaman kaybetmemiştir.anlaşma,1 ekim 1938′de yine silah kullanılmaksızın, uluslararası anlaşmalara dayanılarak, nüfusunun yüzde elliden fazlasını almanların oluşturduğu sudet bölgesinin almanlarca işgal edilmesine dayanmıştır. 15 mart 1939′da ise çekoslovakya’nın kalanını da topraklarına eklemeleri anlaşmada yer almıştır.

bu olaylara kadar hitler, stratejisinin adımlarını atarken,silah kullanmamıştır . ancak geriye tek sorunlu bölge kalmıştır: danzig bölgesi. versay anlaşmasıyla polonya’ya verilen danzig bölgesi, halen alman yönetiminde olan doğu prusya ile almanya arasındaki kara bağlantısını kestiğinden, alman hükümeti, polonya hükümetinden, doğu prusya’yla arada bir kara bağlantısı oluşturulması yönünde bir teklifi görüşmesini istemiş ve böylece danzig sorunu ortaya çıkmıştır
 • -1
  kaygusuzyazar 1 yıl önce
  bence dehadan çok psikopat . bu kadar katliamı dahilik açıklayamaz. ayrıca politikacılar dahilik az rastlanır bir bulgu daha çok canbazlar
 • 0
  puiv2000 1 yıl önce
  yaptıklarını, iyi, kötü olarak nitelendirmenin dışında, hitler dünya siyaset tarihinin en etkili insanlarından birisidir. inkâr edilemez.


 • karışık

  Karışık

  42 takipçi

 • abone ol

 • moderatörler

  gaddarus

  oxygen
  tombalaci
  kaygusuzyazar
  hellomyfriend
  ilteris
  darkier
 • bölüm kuralları

  - bölümü takip etmeyi unutmayınız..

  aklınıza bölüm ismi gelmediyse bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  ekleyeceğiniz bölümü bulamadıysanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  bölüm seçmek istemeden paylaşmak istiyorsanız bu bölüme ekleyebilirsiniz..

  başlık fark etmez istediğiniz başlıkta açabilirsiniz..

  - reklam yapmak yasaktır..


popi yükleniyor...

popi yükleniyor...

pupu yükleniyor...

pupu yükleniyor...

tepe yükleniyor...

tepe yükleniyor...

g20 yükleniyor...

g20 yükleniyor...