kur'an-ı kerim'de şehitlik

  5
  ofsaytsizburak 4.3.2017 17:50 ~ 18:00
  ilk önce kutsal kitabımızda şehitlik adına hangi ayetler var bakalım

  allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyin.
  bilakis onlar diridirler, lâkin siz anlayamazsınız. (bakara 154)

  eğer allah yolunda öldürülür veya ölürseniz, allah'ın bağışlaması ve rahmeti, (sizin için) onların topladıkları (dünyalıkları)ndan daha hayırlıdır.(âl-i imrân 157)

  allah yolunda öldürülenleri sakın ölüler sanma. bilakis onlar diridirler, rab'leri katında rızıklanmaktadırlar.(âl-i imrân 169)

  allah'ın lütfundan verdiği nimetle sevinçlidirler. arkalarından kendilerine ulaşamayan kimselere de hiç bir korku olmayacağını ve üzülmeyeceklerini müjdelemek isterler.(âl-i imrân 170)

  onlar, allah'ın nimetini, keremini ve allah'ın, müminlerin ecrini zayi etmeyeceğini müjdelerler.(âl-i imrân 171)

  kim allah'a ve peygambere itaat ederse işte onlar, allah'ın kendilerine nimet verdiği peygamberlerle, sıddıklarla, şehidlerle, iyilerle birliktedir. bunlar ne güzel arkadaştır!(nisa 69)

  o halde geçici dünya hayatını, ebedî ahiret hayatı karşılığında satacak olanlar, allah yolunda savaşsınlar. her kim allah yolunda savaşır da öldürülür veya galip gelirse, her iki durumda da biz ona yarın pek büyük bir mükafat vereceğiz.(nisa 74)

  allah yolunda hicret edip de sonra öldürülmüş veya ölmüş olanlara gelince, elbette allah, onları güzel bir rızıkla rızıklandıracaktır. çünkü allah rızık verenlerin en hayırlısıdır.(hac 58)

  savaşta inkâr edenlerle karşılaştığınız zaman hemen boyunlarını vurun. nihayet onlara üstün geldiğiniz zaman bağı sıkı bağlayıp esir alın. sonra harp ağırlıklarını atıp, savaş bitince de onları ya karşılıksız olarak, ya da fidye ile salıverin. allah'ın emri budur. eğer allah dileseydi onlardan başka türlü de intikam alırdı. fakat böyle olması sizi birbirinizle denemek içindir. allah yolunda öldürülenlere gelince, allah onların amellerini asla boşa çıkarmaz.(muhammed 4)

  onları, kendilerine tanıttığı cennete koyacaktır.(muhammed 6)  aslında bu ayetleri verdikten sonra denecek söz yok. anlamak isteyen anlar. zaten günümüzde dinle ilgili çoğu yanlışlar kutsal kitabımızı okumamaktan kaynaklanıyor.

  neyse,şehit allah yolunda din,vatan,namus gibi allah'ın önem verdiği değerler uğrunda ölen kahramandır. cennet ile mükafatlandırılacaklardır.


  yani istediğiniz mekanda,istediğiniz zamanda gayeniz allah yolunda gitmek ve dininizi korumak ise, çarpışıp ölürseniz şehit olmuş oluyosunuz.
  tabii ki ışid gibi kendini müslüman sananlar ölünce şehit olmaz. onlar cehennem azabını en acı şekilde tadacaklardır.  kaynak 1
  kaynak 2
  kaynak 3

 • -1
  hellomyfriend 4.3.2017 17:55
  2
  ofsaytsizburak 4.3.2017 17:56
  güncellemek lazım böyle bilgileri. insanların kafalarında soru işareti kalmış hala.
  -1
  hellomyfriend 4.3.2017 17:57
  böyle konular önemli.
 • 0
  abdulhitler 4.3.2017 19:10
  benim yazımı okuyup yazmışsın. benim yazımı destekliyor bu ayetler. ama ben yazınca yorumda sövenler vardı.
  1
  ofsaytsizburak 4.3.2017 19:17
  yanlış cümle kurdun,ayetler sayesinde o yazıyı yazabildin.

  allah yolunda vatan için savaşıp ölürsen şehit olursun.